Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowa witryna NASA pokazuje, co zobaczył Kosmiczny Teleskop Hubble’a, gdy się urodziłeś

Nowa witryna NASA pokazuje, co zobaczył Kosmiczny Teleskop Hubble’a, gdy się urodziłeś

NASA ma nowe narzędzie, które pokazuje ludziom, jak wyglądała przestrzeń w dniu ich urodzin z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Witryna Astronomy Picture of the Day (APOD), udostępniona przez NASA i Michigan Technological University, robi zdjęcia za pomocą satelity kosmicznego od 1995 roku.

NASA szacuje, że witryna zgromadziła ponad miliard obrazów w ciągu zaledwie 17 lat od jej uruchomienia.

Teleskop jest tak potężny, że jego spojrzenie w kosmos jest równoważne zobaczeniu „pary świetlików w Tokio, które są oddalone o mniej niż 3 stopy od Waszyngtonu”.

„Hubble bada wszechświat 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Oznacza to, że każdego dnia w roku, w tym w twoje urodziny, obserwował fascynujące kosmiczne cuda”, strona mówi.

Aby ludzie mogli zobaczyć, jakie wydarzenie wydarzyło się w ich urodziny, muszą wpisać miesiąc i dzień swoich urodzin w polu wyszukiwania. Teleskop Kosmiczny Hubble’a ujawni następnie zdjęcie, które wykonał w tym dniu.

Na przykład 25 grudnia Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił galaktykę karłowatą NGC 4214 w kolorze czerwonym i niebieskim, „płonącą młodymi gwiazdami i obłokami gazu”.

Obraz „przechwytuje skomplikowane wzory świecącego wodoru ukształtowane podczas procesu narodzin gwiazd, wnęki wydmuchane z gazu przez wiatry gwiazdowe oraz jasne gromady gwiazd”.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, wysłany w kosmos w 1990 roku, będzie wkrótce wspomagany przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który wystartował w Boże Narodzenie w zeszłym roku.

W zeszłym miesiącu satelita rozpoczął proces rozkładania swojego ogromnego lustra – znacznie większego niż to na Hubble’u i 100 razy silniejszego – aby astronomowie mogli spojrzeć wstecz na najwcześniejsze stadia Wszechświata po Wielkim Wybuchu.

Do maja ludzie na Ziemi powinni spodziewać się pierwszych zdjęć, a teleskop ma działać przez dwie dekady.