Historyczne archiwum masonerii zgromadzone przez nazistów podczas wojennej czystki wciąż może ujawniać tajemnice społeczeństwa, twierdzą naukowcy.
Od wglądu w kobiece loże masońskie po partytury używane podczas zamkniętych ceremonii, skarbiec – mieszczący się w starej bibliotece uniwersyteckiej w zachodniej Polsce – rzucił już światło na mało znaną historię.
Jednak nadal pozostaje wiele do zrobienia, aby w pełni zbadać wszystkie 80 000 pozycji z okresu od XVII wieku do okresu przed II wojną światową.
Obroże masońskie widoczne są obok regałów z książkami w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, mieszczącej historyczne archiwum masonerii w Europie gromadzone przez nazistów
Kwadrat (góra) i cyrkiel, symbole masonerii, prezentowane są na wystawie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu
Historyczne archiwum masonerii gromadzone przez nazistów podczas wojennej czystki wciąż może ujawniać tajemnice społeczeństwa, twierdzą naukowcy
„To jedno z największych archiwów masońskich w Europie” – powiedziała kuratorka Iuliana Grażyńska, która właśnie rozpoczęła pracę nad dziesiątkami pudełek z papierami, które nie zostały jeszcze odpowiednio skategoryzowane.
„Wciąż kryje w sobie tajemnice” – powiedziała AFP – o kolekcji, którą kuratorzy zaczęli przeglądać kilkadziesiąt lat temu i która znajduje się w bibliotece UAM w Poznaniu.
Początkowo tolerowani przez nazistów, masoni stali się przedmiotem reżimowych teorii spiskowych w latach 30. XX wieku, postrzegani jako liberalni intelektualiści, których tajne kręgi mogły stać się ośrodkami opozycji.
Loże zostały rozbite, a ich członkowie uwięzieni i zabici zarówno w Niemczech, jak i gdzie indziej, gdy wojska nazistowskie posuwały się naprzód podczas II wojny światowej.
Skarbnica oferuje wgląd w kobiece loże masońskie do partytur używanych podczas zamkniętych ceremonii
W archiwum historycznym znajduje się księga opatrzona pieczęcią (na dole P) reżimu narodowosocjalistycznego
Kopia dzieła Pierre’a Dupuya „Historia Wojskowego Zakonu Templariuszy: czyli Rycerzy Świątyni Jerozolimskiej” wydanej w 1751 r.
Kuratorka kolekcji Iuliana Grażyńska właśnie rozpoczęła pracę nad dziesiątkami pudełek z papierami, które nie zostały jeszcze odpowiednio skategoryzowane
Kolekcja została zebrana pod rozkazami czołowego nazistowskiego poplecznika i szefa SS Heinricha Himmlera i składa się z wielu mniejszych archiwów z europejskich lóż masońskich, które zostały przejęte przez nazistów.
Jest postrzegany przez badaczy jako cenne repozytorium historii codziennej działalności lóż w całej Europie, począwszy od menu na uroczystości, a skończywszy na tekstach edukacyjnych.
W archiwum znajdują się drobne druki, kopie przemówień i listy członków lóż masońskich w Niemczech i poza nimi. Na niektórych dokumentach nadal widnieją nazistowskie pieczęcie.
„Naziści nienawidzili masonów” – powiedział AFP Andrzej Karpowicz, który zarządzał kolekcją przez trzy dekady.
Książki o masonerii są widoczne na półce historycznego archiwum masonerii w Europie
Egzemplarz dzieła „La Franche-Maconnerie…” Antoine’a Lenoira i opublikowanego w 1814 r.
Kolekcja została zgromadzona pod rozkazami czołowego nazistowskiego poplecznika i szefa SS Heinricha Himmlera
Powiedział, że ideologia nazistowska jest z natury „antymasońska” ze względu na jej antyintelektualne, antyelitarne tendencje.
Biblioteka wystawia niektóre wybrane pozycje, w tym pierwsze wydanie najwcześniejszej konstytucji masońskiej napisanej w 1723 roku, sześć lat po utworzeniu pierwszej loży w Anglii.
„To jedna z naszych najdumniejszych rzeczy” – powiedziała Grażyńska.
Najstarszymi dokumentami w kolekcji są druki z XVII wieku dotyczące Różokrzyżowców – ezoterycznego ruchu duchowego postrzeganego jako prekursor masonów, których symbolem był krucyfiks z różą w centrum.
W archiwum znajdują się drobne druki, kopie przemówień i listy członków lóż masońskich w Niemczech i poza nimi
Egzemplarz dzieła „Konstytucje wolnomularzy”, pierwszej masońskiej konstytucji napisanej przez Jamesa Andersona i opublikowanej w 1723 r., jest wystawiony
Zegarek z symbolami masońskimi należy do skarbnicy dokumentów i przedmiotów tajnego stowarzyszenia
Kolekcja jest otwarta dla badaczy i innych zwiedzających, wśród których byli przedstawiciele niemieckich lóż masońskich chcących odzyskać swoją przedwojenną historię
W czasie wojny, gdy nasiliły się alianckie bombardowania, kolekcja została przeniesiona z Niemiec na przechowanie i podzielona na trzy części – dwie wywieziono do terenów dzisiejszej Polski, a jedną do Czech.
Odcinek pozostawiony w mieście Sława Śląska w Polsce został zajęty przez władze polskie w 1945 roku, pozostałe zaś zajęła Armia Czerwona.
W 1959 roku polska kolekcja masońska została formalnie powołana jako archiwum i zaczęli ją badać kuratorzy – w tym czasie wolnomularstwo było w kraju zakazane w okresie komunizmu.
Zbiór jest otwarty dla badaczy i innych zwiedzających, wśród których byli przedstawiciele niemieckich lóż masońskich chcących odzyskać swoją przedwojenną historię.
To „kopalnia informacji, w której można kopać do woli” – powiedział Karpowicz.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
10 spraw urzędowych, które załatwisz online z Profilem Zaufanym
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher