Naukowcy na Ziemi odbierają sygnał radiowy wysłany z galaktyki oddalonej o około dziewięć miliardów lat świetlnych
- Mogłoby to pozwolić astronomom spojrzeć wstecz i dowiedzieć się więcej o wczesnym wszechświecie
- Sygnał pochodził z galaktyki, gdy Wszechświat miał zaledwie 4,9 miliarda lat
Naukowcy odebrali sygnał radiowy z galaktyki oddalonej o około 9 miliardów lat świetlnych od Ziemi.
Naukowcy z Kanady i Indii byli w stanie odebrać sygnał z galaktyki o nazwie „SDSSJ0826+5630” za pomocą gigantycznego teleskopu w Indiach.
Fala radiowa może pozwolić astronomom cofnąć się w czasie i zrozumieć wczesny Wszechświat, którego wiek szacuje się na około 13,7 miliarda lat.
„To odpowiednik cofnięcia się w czasie o 8,8 miliarda lat” – powiedział Arnab Chakraborty, kosmolog i współautor badań nad wykrywaniem fal. metro.
Naukowcom z Montrealu i Indii udało się odebrać sygnał z galaktyki za pomocą gigantycznego teleskopu w pobliżu Pune w stanie Maharashtra w Indiach
Fala radiowa może pozwolić astronomom cofnąć się w czasie i zrozumieć wczesny wszechświat
Sygnał nie został wysłany przez kosmitów – zanim wyciągniesz pochopne wnioski – ale zamiast tego pochodził z galaktyki gwiazdotwórczej, która wypluła, gdy Wszechświat miał zaledwie 4,9 miliarda lat.
To pierwsze wykrycie sygnału radiowego z tak dużej odległości.
„Galaktyka emituje różne rodzaje sygnałów radiowych” – powiedział Chakraborty metro. Do tej pory możliwe było jedynie odebranie tego konkretnego sygnału z pobliskiej galaktyki i ograniczenie naszej wiedzy do tych galaktyk, które znajdują się najbliżej Ziemi.
Królewskie Towarzystwo Astronomiczne ogłosiło przełomowe odkrycie w swoich comiesięcznych ogłoszeniach.
Wykrycie fali było szczególnie ważnym odkryciem, ponieważ częstotliwość miała określoną długość fali, znaną jako „linia 21 cm”. Jest to również znane jako linia wodorowa i jest linią widmową promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości 1420.
Wodór rozprzestrzenia się w kosmosie i może pomóc w mapowaniu galaktyk. Służy do tego linia o długości 21 cm.
Giant Telescope w Indiach był w stanie odebrać słaby sygnał dzięki soczewkowaniu grawitacyjnemu. Jest to zjawisko występujące naturalnie
Ilustracja pokazująca, jak wykryto sygnał z galaktyki oddalonej o 9 miliardów lat świetlnych. Inna galaktyka zakrzywiła sygnał radiowy, pozwalając Teleskopowi Indyjskiemu go odebrać
Współautor badania wyjaśnił The Metro, że soczewkowanie grawitacyjne było naturalnie występującym zjawiskiem, które „wzmacniało sygnał pochodzący z odległego obiektu, aby pomóc nam zajrzeć do wczesnego Wszechświata”.
Inna galaktyka zakrzywiła sygnał radiowy emitowany przez „SDSSJ0826+5630”, co następnie wzmocniło falę i umożliwiło jej wykrycie przez teleskop w Indiach.
Naukowcy wykorzystali tę detekcję do pomiaru zawartości masy atomowej w galaktyce. Naukowcy odkryli, że ta konkretna galaktyka jest prawie dwa razy masywniejsza od gwiazd widocznych dla nas z Ziemi.
reklamy
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie