Dolar łagodzi globalną gospodarkę. Jest to jeden z aspektów około 90 procent wszystkich transakcji walutowych, które każdego dnia przed pandemią generowały 6 bilionów dolarów, od turystów korzystających z kart kredytowych po firmy dokonujące znaczących inwestycji międzynarodowych.
Jako najważniejsza waluta na świecie, dolar często rośnie w czasie zawirowań, po części dlatego, że inwestorzy uważają go za względnie bezpieczną i stabilną. Dolar zyskiwał w ostatnich miesiącach w miarę wzrostu inflacji, rosnących stóp procentowych i rosnących obaw o wzrost. „To bardzo trudne połączenie”, powiedział Kamakshya Trivedi, współprzewodniczący grupy badań rynkowych w Goldman Sachs.
Głównym sposobem pomiaru siły dolara jest indeksowanie go względem koszyka walut głównych partnerów handlowych, takich jak Japonia i strefa euro. Według tej miary dolar osiągnął najwyższy poziom od 20 lat, zyskując w tym roku ponad 10 procent, co jest ogromnym ruchem dla indeksu, który zwykle obraca się w małych częściach każdego dnia.
W zeszłym tygodniu jen spadł do 24-letniego minimum w stosunku do dolara, a euro spadło do parytetu, kursu jeden do jednego, z dolarem po raz pierwszy od 2002 roku. Ale wybierz dowolną walutę – kolumbijską. peso, rupia indyjska, polski złoty czy rand, południowoafrykański – i być może straciły na wartości w stosunku do dolara, zwłaszcza w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
Gdy bankierzy centralni na całym świecie próbują okiełznać inflację poprzez podnoszenie stóp procentowych, Rezerwa Federalna działa szybciej i z większą siłą niż większość. W rezultacie ceny w Stanach Zjednoczonych są obecnie znacznie wyższe niż w wielu innych dużych gospodarkach, przyciągając inwestorów, których przyciągają wysokie stopy zwrotu nawet ze stosunkowo konserwatywnych inwestycji, takich jak obligacje skarbowe. Wraz z napływem pieniędzy rosła wartość dolara.
„To bardzo mocny dolar”, powiedział Mark Sobel, były urzędnik skarbu, który jest obecnie przewodniczącym amerykańskiego think-tanku Forum Oficjalnych Instytucji Finansowych i Monetarnych. Od lat 60. waluta była silniejsza tylko trzy razy.
Analitycy Bank of America oszacowali, że ponad połowę tegorocznego zwyżki dolara można wytłumaczyć samą stosunkowo agresywną polityką Fed.
Analitycy wskazywali na jej status raju w czasach pogarszającej się koniunktury i zawirowań na giełdzie. Powiedzieli też, że dolar rośnie, ponieważ wyższe ceny energii szkodzą gospodarkom importerów, w tym większości Europy, silniej niż Stanów Zjednoczonych, które w mniejszym stopniu opierają się na kupowaniu ropy i gazu z zagranicy.
Chociaż silniejszy dolar może być mieszanym błogosławieństwem dla osób fizycznych i przedsiębiorstw, tak gwałtowny i szybki ruch wartości najczęściej używanej waluty na świecie może mieć destabilizujący efekt.
Amerykanie podróżujący za granicę tego lata przekonają się, że ich pieniądze idą dalej. „Jednym z niewielu sposobów, w jaki Amerykanie mogą czerpać korzyści z silnego dolara, jest wyjazd na wakacje” – powiedział Max Jokman, dyrektor ds. inwestycji w AlphaTraI, firmie zarządzającej aktywami. „Ale do tego czasu bilety lotnicze będą droższe z powodu wyższych cen ropy”.
Firmy spoza USA odnotowały wzrost sprzedaży dzięki silnemu dolarowi. Brytyjski producent dóbr luksusowych Burberry powiedział w piątek, że w tym roku zwiększy przychody o ponad 200 milionów dolarów z powodu zmian walutowych, co pomoże zrównoważyć niższą sprzedaż w Chinach, gdzie gospodarka zwalnia.
Ale amerykańskie firmy prowadzące duże operacje międzynarodowe doznają ciosu, gdy przeliczają sprzedaż zagraniczną z powrotem na dolary. Na przykład ostatnio spadły zarobki zarówno w Microsoft, jak i Nike. Apple realizuje ponad 60 procent swojej sprzedaży poza Stanami Zjednoczonymi; To i inni giganci technologiczni, którzy dominują w wielu indeksach giełdowych, prawdopodobnie ucierpią z powodu mocniejszego dolara, gdy ujawnią swoje najnowsze wyniki finansowe w nadchodzących tygodniach.
Ben Lidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro, szacuje, że silniejszy dolar obniży w tym roku 5 procent wzrostu zysków S&P 500, czyli prawie 100 miliardów dolarów. To znaczący wpływ, biorąc pod uwagę, że według FactSet w tym roku zyski tych firm mają wzrosnąć o około 10 procent.
Losowanie odzwierciedla, że według indeksów opracowanych przez S&P Dow Jones Indices firmy, które generują największe przychody w Stanach Zjednoczonych, radzą sobie lepiej niż konkurenci o większej ekspozycji międzynarodowej.
Wiele firm i rządów za granicą pożycza pieniądze w dolarach, a głównym problemem jest siła waluty. Dotyczy to zwłaszcza biedniejszych krajów, które są przyciągane do długu denominowanego w dolarach jako alternatywy dla mniej rozwiniętych rynków krajowych.
© 2022 Serwis informacyjny New York Times
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex