Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Misja ExoMars 2022 w końcowym teście, ESA i Roscosmos przygotowują się do zbliżenia się do startu

Misja ExoMars 2022 w końcowym teście, ESA i Roscosmos przygotowują się do zbliżenia się do startu

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Roscosmos przygotowują się do uruchomienia kolejnej misji w 2022 r. w ramach wspólnego programu ExoMars, który obecnie przechodzi ostateczne testy przed wysłaniem do Kazachstanu w celu wystrzelenia we wrześniu przyszłego roku.

Misja Astrobiology 2022 zobaczy długo oczekiwany lądownik Rosalind Franklin na Marsie z pomocą rosyjskiego lądownika Kazachok. Sonda przeprowadzi również eksperymenty na powierzchni Marsa po rozmieszczeniu Rosalind Franklin, gdy dwa łaziki będą współpracować w poszukiwaniu śladów przeszłego życia na Czerwonej Planecie.

ExoMars 2022 w ostatecznym teście

Po opóźnieniach w budowie, brakujących marsjańskich oknach transmisyjnych i pandemii COVID-19, Rosalind Franklin, Kazachok i inne systemy misji ExoMars 2022 Ważne etapy testów zostały zakończone przed wysyłką do Kazachstanu w celu wystrzelenia rakiety Proton w przyszłym roku.

Wielokrotne nieudane testy zrzutu spadochronu w 2019 i 2020 roku doprowadziły do ​​kilkukrotnego przeprojektowania systemu, co zaowocowało pomyślnymi testami zrzutu i wdrożeniem w dniach 24 i 25 czerwca 2021 roku. Jeśli nowy projekt spadochronu okaże się bezpieczny w dodatkowych testach, zostanie wykorzystany do spowolnienia Kazachoka i Rosalind Franklin podczas ich schodzenia na powierzchnię Marsa.

Podczas testowania Rosalind Franklin i powiązanych systemów lądowania, Europejska Agencja Kosmiczna wykorzystała eksperymentalny pojazd o nazwie „Ground Test Model” (GTM) do zbadania operacji naziemnych, instrumentów naukowych oraz wznoszenia/ruchu terenu.

Testy z GTM odbywają się w ALTEC w Turynie we Włoszech. Zespoły ESA Testy przeprowadzono przy użyciu instrumentów kamer NavCam, LocCam, PanCam i CLUPI dla łazika, których Rosalind Franklin użyje do przemierzenia terenu Marsa.

Oprócz czterech instrumentów kamerowych, ESA przetestowała również różne instrumenty, które będą potrzebne do zbierania próbek, eksploracji Marsa i nawigacji w trudnym terenie. Narzędzia takie jak WISDOM, MicroOmega, Raman, MOMA i ćwiczenia na dużą skalę będą intensywnie testowane na GTM, aby przygotować zespoły ESA do misji.

Poza ALTEC ESA zakończyła również testy wyważania całego pakietu misji ExoMars 2022 w Thales Alenia Space Pomieszczenia czyste w Cannes we Francji.

Aby utrzymać się na nominalnej trajektorii podczas podróży na Marsa, statek kosmiczny ExoMars 2022, składający się z modułu nośnego, modułu lądowania (tylna obudowa i osłona termiczna), sondy Kazachok i łazika Rosalind Franklin, będzie obracał się ze stałą prędkością 2,75 obr./min. .

Test równowagi zapewnia, że ​​wewnątrz i na zewnątrz statku kosmicznego nie ma nic, co mogłoby spowodować jego ruch lub „wstrząsanie” z kursu.

Obecnie oczekuje się, że w najbliższych miesiącach wyśle ​​Rosalind Franklin i Kazachuk do kosmodromu Bajkonur. Tam przejdą ostatnie przygotowania do startu, w tym hermetyzację i kojarzenie z rakietą nośną Proton.

Rosalind Franklin i Kazachuk

W 2001 roku Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła program ExoMars z planem wysłania łazika na Marsa w 2009 roku i misji kontynuacyjnej do powrotu próbki Marsa w kolejnych latach.

Ta pierwotna wizja ExoMars zostanie ostatecznie odrzucona; Jednak w 2009 roku Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna i Europejska Agencja Kosmiczna podpisały umowę o współpracy w dwóch oddzielnych misjach eksploracji Marsa. W tym czasie Rosja planowała wysłanie misji Fobos-Grunt na marsjański księżyc Fobos. Ta misja wystartuje w 2011 roku, a górny etap nie zdoła utknąć na niskiej orbicie okołoziemskiej przed niszczycielskim powrotem.

W kwietniu 2011 r. łazik MAX-C, inny łazik ExoMars opracowywany wraz z łazikiem ExoMars (obecnie Rosalind Franklin), został anulowany przez ESA i podjęto decyzję o wysłaniu na Marsa tylko jednego łazika.

Ilustracja przedstawiająca wstępny projekt anulowanego łazika MAX-C. (Źródło: Lisa Pratt, Dave Petty, Joy Crisp, Scott McLennan)

ExoMars miał zostać opracowany przez Europejską Agencję Kosmiczną i wyposażony w kilka instrumentów agencji, firm i partnerów ESA. w samą porę, NASA miała uczestniczyć w rozwoju i operacjach sondy na Marsie, ale budżet roku fiskalnego 2013 zakończył udział NASA w ExoMars.

po, po Roskosmos Zostań pełnym partnerem ESA, ostateczny plan ExoMars jest już gotowy. Efekt gazu tropikalnego, który od kilku lat jest częścią ExoMars, miał zostać wystrzelony przed lądownikiem i lądownikiem ExoMars – oba zostały opracowane, wyprodukowane i przetestowane głównie przez Europejską Agencję Kosmiczną, a Roskosmos zapewni dwa wyrzutnie protonów i kilka instrumentów dla statek kosmiczny.

Brytyjski oddział Airbus Defence and Space, producent łazika, w marcu 2014 r., którego start zaplanowano na 2018 r., zaczął nabywać niezbędne komponenty do jego budowy. Finansowanie łazika ExoMars zostało zatwierdzone przez państwa członkowskie ESA w grudniu 2014 roku.

W tym czasie rozwój i budowa Ruszył też rosyjski lądownik Kazachok. Kazachuk, który ma być lądownikiem, który przeniesie i wyląduje na powierzchni Rosalind Franklin, będzie wyposażony w 13 instrumentów, które będą badać środowisko powierzchniowe w miejscu lądowania.

Rosalind Franklin przygotowuje się do startu ze szczytu Kazachuk wkrótce po wylądowaniu. (kredyt: ESA)

W 2016 r., gdy zbliżała się planowana data wystrzelenia na 2018 r., Europejska Agencja Kosmiczna miała problemy z dostarczeniem ładunku naukowego, a inne cele misji również nie dotrzymywały terminów. Z powodu tych problemów zespół ExoMars ogłosił, że opóźni start do lipca 2020 r.

Ponieważ łazik był nadal budowany, wciąż brakowało ważnego elementu łazika – nazwy.

Latem 2018 roku Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła publiczną kampanię mającą na celu wybór nazwy dla łazika. Po zapoznaniu się z prośbami opinii publicznej Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła 7 lutego 2019 r., że łazik otrzyma nazwę Rosalind Franklin, znanego naukowca, który prowadził badania i wniósł kluczowy wkład w zrozumienie struktur molekularnych wirusów, RNA, DNA i innych.

Po zakończeniu budowy Rover i Kazachuk rozpoczęli szeroko zakrojoną kampanię testową; Jednak w 2020 roku pandemia COVID-19 zmusiła prace nad łazikiem i lądowania do zatrzymania, co doprowadziło zespoły do ​​przekroczenia krytycznych terminów niezbędnych do ich startu w 2020 roku. W rezultacie start został przełożony do 2022 roku.

Model testu naziemnego (GTM) bada topografię Mars Areny Europejskiej Agencji Kosmicznej we Włoszech. (kredyt: Thales Alenia Space)

Dziewięć instrumentów, które będzie nosić Rosalind Franklin, to między innymi kamera panoramiczna (PanCam), spektrofotometr na podczerwień ExoMars (ISEM), system monitorowania osadzania się lodu na Marsie (WISDOM), Adrom-RM, kamera do makrofotografii (CLUPI) i Mars Multispectral Imager do badań podpowierzchniowych (Ma_MISS), MicrOmega, Raman Laser Spectrometer (RLS) i Mars Organic Molecule Analyzer (MOMA).

Kazachok będzie przewozić łącznie 13 narzędzi. Należą do nich Lander Radioscience Experiment (LaRa), zamieszkiwanie, słona woda, promieniowanie i temperatura (HABIT), meteorologia wiązki (METEO-M), MAIGRET, moduł analizy fal (WAM), TSPP, interfejs i moduł pamięci (BIP). ) i podczerwień. Spektrometr Fouriera (FAST), aktywna detekcja promieniowania Nuclei-ExoMars (ADRON-EM), dwukanałowy spektrometr laserowy z sondą atmosfery (M-DLS), bezprzewodowy termometr do pomiaru temperatury gleby (PAT-M), zestaw do pomiaru wielkości i ładowania cząstek pyłu Atmospheric (Dust Suite) ), sejsmometr (SEM) i spektrometria masowa z chromatografią gazową do analizy atmosferycznej (MGAK).

Podstawowym celem ExoMars 2022 jest poszukiwanie śladów przeszłego życia, które Trace Gas Orbiter (TGO) wykonuje od 2016 roku z orbity. TGO wącha górną atmosferę Marsa w poszukiwaniu metanu i innych gazów śladowych, które mogą być dowodem przeszłego życia.

Start misji ExoMars 2016 z TGO i Schiaparelli Lander w marcu 2016 r.

ExoMars 2022 ma wystartować w 12-dniowym oknie we wrześniu 2022 roku. Po starcie statek kosmiczny ExoMars 2022 (Rosalind Franklin, Kazachok, lądownik i jednostka nośna) będzie podróżować w kosmosie przez około osiem miesięcy i okresowo budzić się, aby wykonywać misje . Korekta oparzeń i system badań lekarskich.

10 czerwca 2023 r. moduł lądowania wejdzie w atmosferę Marsa i rozpocznie fazę wejścia, zejścia i lądowania misji.

Po wejściu w atmosferę, odpaleniu osłony termicznej, zrzuceniu łazika i lądownika, zapaleniu silników sondy i wylądowaniu na Marsie, Rosalind Franklin i Kazachuk rozpoczną operacje na powierzchni.

ExoMars 2022 zostanie wystrzelony na rakiecie Proton-M / Briz-M z kosmodromu Bajkonur i ma wylądować w regionie Marsa Oxia Planum.

(Główne zdjęcie: Wrażenie artysty dotyczące łazika Rosalind Franklin z Europejskiej Agencji Kosmicznej i rosyjskiego lądownika Kazachok. Źródło: medialab ESA/ATG)