Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Liz Truss mówi: Musimy mocniej uderzyć w rosyjską gospodarkę Rosja

Liz Truss powiedziała we wtorek, że Zachód zamroził ponad 350 miliardów dolarów z 604 miliardów dolarów rezerw walutowych Rosji.

Brytyjska minister spraw zagranicznych ujawniła drugiego dnia swojej wizyty w Warszawie, że obecnie nie ma dla nich 60% rezerw Moskwy, czyli nieco więcej niż ostatnie obliczenia. Nadchodzi poniedziałkowy krok Departamentu Skarbu USA, który ma utrudnić Rosji spłatę zadłużenia denominowanego w dolarach.

Ale Truss, rozmawiając z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau, również podkreślił, że Zachód pilnie musi iść naprzód i szybciej, aby zaszkodzić rosyjskiej gospodarce, mówiąc: „Jedynym sposobem na zakończenie tej wojny jest utrata Władimira Putina na Ukrainie”.

„Pomimo porażki sił rosyjskich w ich początkowym ataku na Kijów, ich zamiary i ambicje nie uległy zmianie. Widzimy, jak siły Putina kierują się na wschodnią i południową Ukrainę, z takim samym lekkomyślnym lekceważeniem życia cywilów i ich naród” – ostrzegła.

Polska jest prawdopodobnie najbliższym europejskim sojusznikiem Wielkiej Brytanii w wojnie z Ukrainą, a podczas swojej dwudniowej wizyty Truss spotkała się z polskim premierem Mateuszem Morawieckim. W poniedziałek francuski prezydent Emmanuel Macron zaatakował Putina za rozmowę z Putinem, mówiąc, że nikt nie rozmawiał z Hitlerem. Firma Truss nakładała coraz wyższe pułapy na zniesienie zachodnich sankcji wobec Rosji, co było w Polsce mile widziane.

W następstwie domniemanych rosyjskich zbrodni wojennych, Wielka Brytania dołączyła do Polski i Ukrainy, wywierając presję na G7 – w tym na Niemcy, Francję i Włochy – by ustaliły konkretne harmonogramy zakończenia ich zależności od ropy, gazu i węgla.

Oczekuje się, że UE będzie skłonna podjąć środki w sprawie węgla i ropy, ale nie gazu, ponieważ nie ma infrastruktury, która pozwoliłaby zakończyć uzależnienie od importu rosyjskiego gazu.

Jedna trzecia rosyjskiego eksportu węgla trafiła do krajów OECD w Europie. Niemcy, Holandia, Turcja i Polska łącznie otrzymały w 2021 roku 24% całkowitego eksportu węgla do Rosji. Od lutego Unia Europejska wydała 710 mln euro na węgiel rosyjski, 9,6 mld euro na rosyjski gaz i 8,8 mld euro na rosyjską ropę. według grupy lobbystycznej Europa post-węglowa.

READ  Główna polska elektrownia Belchatu zostaje sparaliżowana przez awarię

Truss twierdził, że „skoordynowane sankcje pchnęły rosyjską gospodarkę z powrotem do ery sowieckiej”, dodając, że mają one paraliżujący wpływ na tych, którzy napędzają i finansują machinę wojenną Putina.

Ale przemawiając przed Unią Europejską, Grupą Siedmiu i ministrami spraw zagranicznych NATO, które spotykają się w Brukseli w tym tygodniu, powiedziała, że ​​Zachód musi iść naprzód, podejmując cztery dodatkowe kroki.

Uniemożliwiał rosyjskim statkom wejście do jego portów, rozprawiając się z rosyjskimi bankami ”[going] Po przemysłach, które wypełniają machinę wojenną Putina, jak złoto, „i zgadzają się na jasny harmonogram eliminowania naszego importu rosyjskiego gazu i ropy.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zablokowały już wszystkie transakcje z rezerwami złota Rosyjskiego Banku Centralnego, których wartość szacuje się na około 130 miliardów dolarów.

Twierdzenie Trussa, że ​​60% rezerw Rosyjskiego Banku Centralnego było poza jego zasięgiem, pokazuje sukces i ograniczenia reżimu sankcji na Zachodzie.

Na jednym poziomie Zachód może domagać się postępu. Na przykład Rosyjski Bank Centralny ogłosił w zeszłym tygodniu, że jego rezerwy walutowe i złota 25 marca spadły od lutego, czyli od początku wojny, o 38,8 mld dolarów do 604,4 mld dolarów.

Na tej podstawie Rosji wyczerpie się pozostałe rezerwy walutowe, do których ma dostęp, w niecały rok. Ale w praktyce Rosja wykorzystuje pieniądze z europejskich zakupów rosyjskiego gazu pompowanego przez Gazprombank do generowania obcej waluty do obrony rubla.

Na początku kryzysu, zaskakująco odważnym posunięciem, Japonia, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Stany Zjednoczone zamroziły rosyjskie aktywa, uniemożliwiając Rosji sprzedaż rezerw w rublach.

Ale Rosja starała się chronić siebie, realizując politykę budowania rezerw walutowych i złota, co zaowocowało zwiększeniem rezerw z 368 miliardów dolarów siedem lat temu do ponad 630 miliardów.

Dane z 2021 r. pokazują, że około 13% jej aktywów znajduje się w Chinach, w ramach świadomego ruchu Rosji, aby wycofać swoje rezerwy z Zachodu.

READ  Dlaczego certyfikacja e-sportowa zapewnia mechanizm płatności za pracę w e-sporcie - The Esports Observer

Do tego tygodnia Stany Zjednoczone zezwalały Rosji na wykorzystanie zamrożonych środków do dokonywania płatności kuponowych od długu denominowanego w dolarach na podstawie indywidualnych przypadków. Ale w poniedziałek Stany Zjednoczone po raz pierwszy zablokowały Rosji wypłatę 552,4 miliona dolarów w wyemitowanych obligacjach, mówiąc, że nie mają dostępu do zamrożonych funduszy.
Bank Rosji w odpowiedzi na zachodnie sankcje podwoił stopy procentowe do 20% i zażądał od wrogich krajów płacenia za dostawy gazu w rublach.