Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kraje UE nie dochodzą do porozumienia w sprawie reform energetycznych po starciu o dopłaty do węgla

Kraje UE nie dochodzą do porozumienia w sprawie reform energetycznych po starciu o dopłaty do węgla

  • Kraje są podzielone w sprawie propozycji przedłużenia dopłat do węgla
  • Proponowana część szerszej modernizacji rynku energii w UE
  • Rządy spierają się również o dotacje państwowe dla elektrowni

LUKSEMBURG (Reuters) – Kraje Unii Europejskiej nie porozumiały się w poniedziałek w sprawie planowanych nowych zasad rynku energii elektrycznej bloku po tym, jak pokłóciły się w sprawie propozycji rozszerzenia dotacji dla elektrowni węglowych w ramach reformy i nacisków na rozszerzenie pomocy państwa na inne. Elektrownie.

Spotkanie ministrów ds. energii Unii Europejskiej w Luksemburgu zakończyło rozmowy bez wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie reform mających na celu uniknięcie powtórki zeszłorocznego kryzysu energetycznego, kiedy to rekordowe podwyżki cen gazu spowodowały, że konsumenci rosły w rachunkach za energię.

Rozmowy skomplikowała spóźniona propozycja Szwecji, która sprawuje rotacyjną prezydencję w UE, aby umożliwić państwom przedłużenie subsydiowania mechanizmu zdolności wytwórczych dla elektrowni węglowych, które płacą wytwórcom za utrzymywanie zasilania w stanie gotowości, aby uniknąć przerw w dostawie prądu.

Ambasadorowie krajów UE będą rozmawiać o negocjacjach w celu osiągnięcia porozumienia jeszcze w tym miesiącu.

Zapytany o propozycję węgla, szwedzki minister energii Ebba Bosch powiedział, że zapewnienie stabilności produkcji energii elektrycznej w Polsce, która graniczy z Ukrainą, może pomóc jej wesprzeć Ukrainę zapasami energii.

Polska, która otrzymuje około 70% swojej energii z węgla, mogłaby zgodnie z propozycją przedłużyć program dotacji dla elektrowni węglowych, prawdopodobnie do 2028 roku.

Kraje, w tym Austria, Belgia, Niemcy i Luksemburg, sprzeciwiły się, twierdząc, że posunięcie to podważy cele Europy w walce ze zmianami klimatycznymi.

Projekt wniosku, do którego dotarł Reuters, pozwoliłby istniejącym mechanizmom zdolności wytwórczych na tymczasowe zniesienie limitu emisji dwutlenku węgla – umożliwiając udział elektrowniom węglowym – jeśli nie przyciągną one wystarczającej liczby wytwórców niskoemisyjnych, a Komisja Europejska zgodzi się na zwolnienie.

READ  UE powinna ograniczyć część importu żywności z Ukrainy - uważa komisarz ds. rolnictwa - POLITICO

„Dla niektórych z nas bezpieczeństwo oznacza rynki energii” – powiedziała w poniedziałek polska minister klimatu Anna Moskowa.

Węgiel jest paliwem kopalnym emitującym najwięcej dwutlenku węgla. Naukowcy twierdzą, że jego użycie musi gwałtownie spaść w tej dekadzie, jeśli świat ma uniknąć najpoważniejszych skutków zmian klimatu.

pomoc publiczna

Ministrowie walczyli również o porozumienie w sprawie zasad regulujących wsparcie państwa dla elektrowni odnawialnych i jądrowych, a Niemcy i Francja spierały się w tej sprawie.

Niemcy, Austria i Holandia stwierdziły, że umożliwienie krajom oferowania z państwem kontraktów energetycznych po stałych cenach dla istniejących elektrowni, oprócz nowych kontraktów energetycznych, mogłoby zakłócić jednolity rynek UE.

„Może to prowadzić do zakłóceń na rynku, ponieważ duża część rynków może stać się nieelastyczna, a także do zakłócenia równych szans w odniesieniu do cen w Europie” – powiedział na spotkaniu niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck.

Unijni dyplomaci stwierdzili, że obawy koncentrują się wokół możliwego wykorzystania tych dotacji dla francuskich elektrowni jądrowych.

Francuska minister energii Agnes Pannier-Ronacher sprzeciwiła się wezwaniu do ograniczenia korzystania z takich umów, które, jak powiedziała, „zagraża celowi, jakim jest bezpieczeństwo dostaw i ochrona konsumentów”.

Proponowana reforma rynku energii w UE ma na celu ustabilizowanie cen energii. Po uzgodnieniu wspólnego stanowiska kraje muszą negocjować ostateczną ustawę z Parlamentem Europejskim.

Najnowsza propozycja pozwoliłaby również krajom na wprowadzenie do połowy 2024 r. krajowych programów, aby odzyskać nieoczekiwane dochody z niektórych elektrowni, jeśli ceny energii wzrosną – ruch wspierany przez kraje, w tym Grecję i Hiszpanię.

(Raportowanie Kate Abnett). Dodatkowe raporty Tasilu Hamila, Sudeep Kar-Gupta. Montaż autorstwa Gilesa Elgooda, Emilii Sithole Matares, Barbary Lewis, Margarity Choi i Jonathana Otisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.