Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Korea omawia możliwości finansowania wsparcia eksportu broni do Polski

Korea omawia możliwości finansowania wsparcia eksportu broni do Polski

Prezydent Yoon Suk-yeol odwiedza stoisko wystawowe koreańskiego przemysłu lotniczego i kosmicznego podczas Międzynarodowych Targów Kosmonautycznych i Obronnych w Seulu (ADEX) 2023 w bazie lotniczej w Seulu w Seongnam w prowincji Gyeonggi, 17 października. Yonhap

Korea omawia możliwości finansowania z głównymi bankami komercyjnymi, aby usunąć przeszkody stojące na drodze lokalnych firm z branży obronnej do eksportu do Polski broni o wartości około 30 bilionów wonów (23 miliardów dolarów), podali w poniedziałek przedstawiciele wojska.

W zeszłym roku koreańskie firmy zdobyły duże kontrakty o wartości 17 bilionów wonów – największy kontrakt zbrojeniowy w Korei – na dostawę dla Polski czołgów K2, haubic samobieżnych K9, lekkich samolotów szturmowych FA-50 i wyrzutni wielokrotnych rakiet Chunmoo.

Ich oferty dotyczące podpisania w tym roku dodatkowych kontraktów z Polską o wartości 30 bilionów wygranych napotkały przeszkody, ponieważ państwowy koreański Bank Export-Import (Eximbank) nie był w stanie zapewnić pożyczek i gwarancji na proponowaną sprzedaż po osiągnięciu szczytowego poziomu w zeszłym roku. Mega okazje.

Obecnie w parlamencie rozpatrywany jest projekt ustawy wzywający do podwyższenia kapitału zakładowego Eximbanku oraz zwiększenia maksymalnych prawnych limitów pożyczek i gwarancji.

W odpowiedzi na wezwania o wsparcie rządu dla największego eksportera broni w kraju Ministerstwo Obrony odbyło spotkanie na szczeblu roboczym z wyższymi urzędnikami pięciu banków komercyjnych: KB Kookmin, Shinhan, Hana, Woori i Nonghyup. Według urzędników ministerstwa, ten dzień ma omówić środki finansowe.

„Rząd i instytucje lokalne omawiają działania mające na celu wsparcie eksportu broni do Polski” – powiedział urzędnik ministerstwa, powołując się na toczące się dyskusje, nie podając konkretnego planu.

Według kilku źródeł zaznajomionych z tematem jedną z możliwych opcji jest kredyt konsorcjalny oferowany przez banki komercyjne na finansowanie rozległych kontraktów z polskim rządem.

Pożyczka konsorcjalna odnosi się do formy finansowania zapewnianej przez grupę pożyczkodawców, gdy projekt wymaga większej pożyczki niż pojedynczy pożyczkodawca.

READ  Rola węgla w energetyce jest w Polsce zróżnicowana - pierwsza wiadomość

Od ósmego w 2021 r. do nr światowego w 2027 r. 4 Ostatnie posunięcie następuje, gdy Korea stara się wykorzystać swój duży eksport broni do Polski, chcąc zostać eksporterem broni. (Yonhap)