Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Korea omawia możliwości finansowania wsparcia eksportu broni do Polski

Korea omawia możliwości finansowania wsparcia eksportu broni do Polski

Prezydent Yoon Suk-yeol odwiedza stoisko wystawowe koreańskiego przemysłu lotniczego i kosmicznego podczas Międzynarodowych Targów Kosmonautycznych i Obronnych w Seulu (ADEX) 2023 w bazie lotniczej w Seulu w Seongnam w prowincji Gyeonggi, 17 października. Yonhap

Korea omawia możliwości finansowania z głównymi bankami komercyjnymi, aby usunąć przeszkody stojące na drodze lokalnych firm z branży obronnej do eksportu do Polski broni o wartości około 30 bilionów wonów (23 miliardów dolarów), podali w poniedziałek przedstawiciele wojska.

W zeszłym roku koreańskie firmy zdobyły duże kontrakty o wartości 17 bilionów wonów – największy kontrakt zbrojeniowy w Korei – na dostawę dla Polski czołgów K2, haubic samobieżnych K9, lekkich samolotów szturmowych FA-50 i wyrzutni wielokrotnych rakiet Chunmoo.

Ich oferty dotyczące podpisania w tym roku dodatkowych kontraktów z Polską o wartości 30 bilionów wygranych napotkały przeszkody, ponieważ państwowy koreański Bank Export-Import (Eximbank) nie był w stanie zapewnić pożyczek i gwarancji na proponowaną sprzedaż po osiągnięciu szczytowego poziomu w zeszłym roku. Mega okazje.

Obecnie w parlamencie rozpatrywany jest projekt ustawy wzywający do podwyższenia kapitału zakładowego Eximbanku oraz zwiększenia maksymalnych prawnych limitów pożyczek i gwarancji.

W odpowiedzi na wezwania o wsparcie rządu dla największego eksportera broni w kraju Ministerstwo Obrony odbyło spotkanie na szczeblu roboczym z wyższymi urzędnikami pięciu banków komercyjnych: KB Kookmin, Shinhan, Hana, Woori i Nonghyup. Według urzędników ministerstwa, ten dzień ma omówić środki finansowe.

„Rząd i instytucje lokalne omawiają działania mające na celu wsparcie eksportu broni do Polski” – powiedział urzędnik ministerstwa, powołując się na toczące się dyskusje, nie podając konkretnego planu.

Według kilku źródeł zaznajomionych z tematem jedną z możliwych opcji jest kredyt konsorcjalny oferowany przez banki komercyjne na finansowanie rozległych kontraktów z polskim rządem.

Pożyczka konsorcjalna odnosi się do formy finansowania zapewnianej przez grupę pożyczkodawców, gdy projekt wymaga większej pożyczki niż pojedynczy pożyczkodawca.

READ  Australia kupuje od Polski milion nadwyżek szczepionek Pfizer Govt

Od ósmego w 2021 r. do nr światowego w 2027 r. 4 Ostatnie posunięcie następuje, gdy Korea stara się wykorzystać swój duży eksport broni do Polski, chcąc zostać eksporterem broni. (Yonhap)