Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kilka dni po rozpoczęciu wojny Polska przekazała Ukrainie MiG-29

Kilka dni po rozpoczęciu wojny Polska przekazała Ukrainie MiG-29

Utwór Zbigniewa Parafjanowicza „Polska w stanie wojny” W mediach społecznościowych i serwisach informacyjnych krążą nowe informacje na temat wojny Rosji z Ukrainą – zwłaszcza wsparcia Warszawy dla Ukrainy, zarówno jawnego, jak i ukrytego.

Kilka dni po rozpoczęciu wojny Polska przekazała Ukrainie MiG-29
Polskie Siły Powietrzne MiG-29 © Sunburn1979 na Wikimedia

Warto zauważyć, że w książce wspomniano, że w marcu 2022 r. Polska potajemnie pomogła Ukrainie w zakresie wsparcia drogą powietrzną. Ciekawi Cię, jak to osiągnięto?

Z relacji Parafjanowicza wynika, że ​​polscy eksperci zdemontowali kilkanaście MiG-29. Te części zamienne zostały następnie taktycznie rozproszone na terenach przygranicznych, subtelnie dając Ukraińcom do zrozumienia, że ​​na tych terenach znajdują się cenne zasoby.

Polska rozpoczęła dostawy myśliwców na Ukrainę wiosną 2022 roku, prawie rok przed oficjalnym ogłoszeniem przez Ukrainę swojego udziału. „Sojusz Lotniczy”.

Jednak bliższe przyjrzenie się innym publicznym informacjom pokazuje, że w marcu ubiegłego roku Warszawa dostarczyła do Kijowa głównie pakiet części zamiennych, które umożliwiłyby użytkowanie kilku samolotów MiG-29.

Na początek rozważmy niektóre dane ze źródeł zewnętrznych. Według poradnika „Military Balance 2023” na początku tego roku Polska dysponowała łącznie 28 MiG-29, w tym sześcioma samolotami szkolenia bojowego.

Co ciekawe, „The Military Balance” podaje te same dane za rok 2021, z których wynika, że ​​w Polskich Siłach Powietrznych nie zarejestrowano żadnego MiG-29 do przekazania na Ukrainę.

Kolejnym aspektem do rozważenia jest rozbudowa polskiej floty MiG-29 w pierwszej dekadzie XXI wieku. Oprócz 10 samolotów otrzymanych od Związku Radzieckiego w latach 80. XX w. Polska otrzymała 9 samolotów z Czech i 24 samoloty z Niemiec.

Prosta matematyka prowadzi do prostego założenia, że ​​od lutego 2022 r. Polska mogła zgromadzić „około tuzina” MiG-29, które mogłyby pełnić rolę „dawców części zamiennych”. Te samoloty teoretycznie mogłyby zostać wykorzystane do tajnego wsparcia powietrznego Ukrainy do marca 2022 roku.

Poza tym należy wziąć pod uwagę jeszcze inny punkt widzenia. W latach 2011-2014 Polska wraz z Izraelem zmodernizowała 15 samolotów MiG-29, wymieniając całe wyposażenie wewnętrzne na nowoczesny, zgodny ze standardami NATO.

Polska nie ma jednak możliwości wyrzucenia z tych samolotów byłej awioniki radzieckiej. Zamiast tego mogą je gromadzić i ostatecznie nieoficjalnie „dzielić się” nimi z Ukrainą w marcu 2022 r.

***

Śledź nas wszędzie i o każdej porze. BulgarianMilitary.com ma responsywny wygląd i możesz otworzyć stronę z dowolnego komputera, urządzenia mobilnego lub przeglądarki internetowej. Aby uzyskać więcej aktualnych wiadomości, śledź nas wiadomości Google, Światło sieciowe, Reddit, LinkedIn, Świergot I Facebook Strony. Nasze standardy: raportowanie i zasady etyczne.