Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kenia i Polska podpisują umowy w sprawie rolnictwa i podatków

Kenia podpisała z Polską dwie umowy dwustronne mające na celu wzmocnienie stosunków między obydwoma krajami.

Prezydent William Ruto i jego polski odpowiednik Andrzej Duda byli wczoraj świadkami podpisania porozumień o współpracy w rolnictwie i solidarności podatkowej w Izbie Reprezentantów w Nairobi.

„Te protokoły ustaleń [Memorandums of Understanding] Chwaląc dobre stosunki między obydwoma krajami, Prezydent Ruto powiedział: „Wzmocni to nasze aspiracje do wzmocnienia dwustronnych partnerstw… i otworzy nowe horyzonty współpracy”.

Doktor Ruto zauważył ponadto, że w przygotowaniu jest kilka innych umów z Polską i „jesteśmy zobowiązani do zapewnienia ich pomyślnej realizacji”.

Później tego samego dnia obaj Prezydenci wzięli udział w Kenijsko-Polskim Forum Biznesowo-Ekonomicznym, które doprowadziło do ratyfikacji różnych instrumentów współpracy pomiędzy KinInvest a Polską Agencją Inwestycji i Handlu, a także pomiędzy odpowiednimi krajowymi izbami handlowymi.

Zaprezentowano także polską technologię związaną z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej do wspierania inteligentnych procesów spawalniczych, kluczowych dla rozwoju przemysłu oraz zastosowaniem technologii dronów do monitorowania rozległych parków ochrony dzikiej przyrody w Kenii. Obaj przywódcy zgodzili się na współpracę w dziedzinie rolnictwa w celu wypełnienia luki w popycie na pszenicę i produkty zbożowe w Kenii.

Zauważając, że Kenia jest bramą do rynku EAC i może poszczycić się największymi portami morskimi w regionie, Prezydent Ruto wezwał Polskę do rozważenia portów w Mombasie i Lamu jako potencjalnych węzłów logistycznych dla eksportu produktów, w tym zbóż, do regionu i poza nią.

Ale nawet gdy prezydent Ruto to mówi, rosną obawy, że w wyniku represyjnego systemu podatkowego Kenia stała się odskocznią dla inwestycji zagranicznych do krajów sąsiednich.

Oznacza to, że inwestorzy przybywający do Kenii udają się do krajów sąsiednich, w których system podatkowy nie jest tak represyjny.

Rozmowy obu prezydentów obejmowały także możliwość opracowania ram mobilności pracowników, aby poszerzyć możliwości zatrudnienia dostępne „dla naszej młodej, wysoko wykwalifikowanej siły roboczej, przy jednoczesnym zmniejszeniu deficytu siły roboczej w Polsce”.

Podczas wizyty prezydent Ruto zwrócił się także do prezydenta Dudy, aby rozważył wsparcie wezwania do działania przyjętego przez światowych przywódców w Deklaracji z Nairobi, dokumencie końcowym Afrykańskiego Szczytu Klimatycznego, który odbył się we wrześniu ubiegłego roku.