Minister spraw zagranicznych Josef Wu (吳釗燮) powitał w środę zaplanowaną na przyszły miesiąc wizytę czeskiej przewodniczącej Izby Reprezentantów Marka Pekarovej Adamowej na Tajwanie.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Wu i Adamova rozmawiali przez telefon przez 20 minut, podczas których rozmawiali o ostatnim rozwoju stosunków między Tajwanem a Czechami.
Ministerstwo poinformowało, że rozmawiało także o obszarach możliwej współpracy, a także o planowanej podróży Adamowej.
Zdjęcie: EPA-EFE
Wu podziękował Czechom za pomoc w przekazaniu Ukrainie pomocy przekazanej przez Tajwan w czasie rosyjskiej inwazji.
Adamova powiedziała, że nie może się doczekać swojej wizyty.
Później napisała na Twitterze: „Rozmawialiśmy o mojej planowanej podróży do Azji, kiedy odwiedzę Koreę Południową i Tajwan”.
„Tajwan jest ważnym partnerem i inwestorem high-tech – świetna okazja do głębszej współpracy gospodarczej” – napisała.
Adamova ogłosiła swoją planowaną podróż w poście na Twitterze w poniedziałek, chwaląc prezydenta elekta Czech Petra Pavela za rozmowę telefoniczną z prezydent Tsai Ing-wen (蔡英文) wcześniej tego dnia, co jest niezwykłe dla przywódcy kraju bez oficjalnych powiązań z Tajwanem.
Przywódcy krajów, które uznają raczej Pekin niż Tajpej, zazwyczaj unikają bezpośredniego kontaktu z prezydentami Tajwanu, aby nie prowokować Chin.
„Ważne jest, aby wspierać partnerów, którzy szanują prawa człowieka i szanują demokrację” – napisała.
Podczas rozmowy Caj pogratulowała Pawłowi, emerytowanemu generałowi i byłemu przewodniczącemu Komisji Wojskowej NATO, miażdżącego zwycięstwa nad byłym czeskim premierem Andrejem Babisem.
Pavel ma zastąpić czeskiego prezydenta Milosa Zemana w przyszłym miesiącu.
Ani Adamova, ani ministerstwo nie podali konkretnej daty jej wizyty.
Jednak Czesko-Tajwańska Izba Gospodarcza poinformowała w internetowym oświadczeniu, że w dniach 27-29 marca planuje przeprowadzić oficjalne spotkania w Tajpej wraz z przedstawicielami biznesu z Republiki Czeskiej.
Delegacja ma następnie udać się do Korei Południowej, a następnie wrócić do Pragi 1 kwietnia, zgodnie ze wstępnym planem lotu dostępnym na stronie internetowej Izby.
Komentarze będą moderowane. Zachowaj komentarze odnoszące się do artykułu. Komentarze zawierające wulgarny lub wulgarny język, wszelkiego rodzaju ataki osobiste lub promocje będą usuwane, a użytkownik zbanowany. Ostateczna decyzja będzie należała do Taipei Times.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex