Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Konflikt na Ukrainie i zmieniający się krajobraz Europy

Konflikt na Ukrainie i zmieniający się krajobraz Europy

Na kontynencie euroazjatyckim Europa jest najbardziej wysuniętą na zachód częścią. Jest podzielona na środkową, zachodnią, wschodnią, południową, północną, południowo-wschodnią lub rzadziej wschodnią Europę Środkową wzdłuż linii uskoków geograficznych, historycznych, ekonomicznych i kulturowych. Europejskie granice lądowe zmieniały się z biegiem czasu, na przykład Malta, kiedyś wyspa w Afryce Północnej, jest teraz częścią Europy Południowej. Kaukaz i Bałkany to inne regiony, w całości lub częściowo w Europie. Grenlandia, geograficzna część Ameryki Północnej, jest politycznie i kulturowo zintegrowana z Europą Północną. A także inne kraje, takie jak Armenia, Cypr i niektóre terytoria zamorskie, są częścią Wielkiej Europy.

Historycznie rzecz biorąc, obecne 57 krajów Europy znajdowało się w Europie rzymskiej, nierzymskiej, greckiej i łacińskiej. Niektóre jego części znajdowały się pod panowaniem imperiów wschodniego (bizantyjskiego) i zachodniorzymskiego. Europa była chrześcijańska monoteistyczna, pogańska politeistyczna w średniowieczu i częściowo muzułmańska. Dzieli się na katolicki, protestancki i prawosławny. Częściowy komunizm (blok wschodni) i kapitalizm (blok zachodni) pozostały po obu stronach żelaznej kurtyny.

Europa przetrwała wiele prądów, które ukształtowały i przekształciły jej orientację polityczną. Niektóre z nich obejmują renesansowy humanizm. Wiek odkryć i kolonizacji. oświecenie; Rewolucja francuska i wojny napoleońskie. Rewolucja przemysłowa; Wojny światowe, a potem zimna wojna. Rewolucje 1989 roku doprowadziły do ​​upadku muru berlińskiego i rozpadu Związku Radzieckiego.

Podczas gdy główne wojny osłabiły Europę politycznie, militarnie i ekonomicznie, czyniąc ją pod wpływem i ochroną Stanów Zjednoczonych. Obecny konflikt na Ukrainie tworzy nowe sojusze sił. Zimnowojenny podział wojskowy między NATO a Układem Warszawskim pojawił się ponownie z pewną różnicą. Że Układ Warszawski obejmuje teraz tylko jednego członka europejskiego… Rosję, największy kraj w Europie. Pod presją znajduje się ekonomiczna i polityczna integracja Unii Europejskiej z Traktatem z Maastricht (1993), handel oparty na zasadach WTO oraz sama koncepcja demokracji. Rada Europy, utworzona w 1949 r., aby zjednoczyć Europę, zapobiegać wojnom i osiągać wspólne cele, prawie upadła.

READ  Polski producent szkła realizujący największą pojedynczą inwestycję kapitałową w hrabstwie Henry

Wojna na Ukrainie zapoczątkowała przemiany tektoniczne we współczesnej polityce europejskiej. Po pierwsze, przesuwa europejski środek ciężkości. Ekspansja na wschód 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, inicjatywa zachodnioeuropejska i NATO, jest podstawową przyczyną wojny. Rosja czuje się zagrożona przegryzaniem przez Unię Europejską i NATO jej byłych sowieckich wpływów w Europie. Unia Europejska ma objąć kraje Bałkanów Zachodnich i dalej, Ukraina, Mołdawia, Szwecja i Finlandia są prawdopodobnymi pretendentami. Ukraina jest domyślnie częścią Unii Europejskiej i NATO.

NATO, czyli „Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego”, stanowi dla Rosji ogromne wyzwanie militarne. 12 członków-założycieli ma obecnie 30 lat (28 w Europie i dwóch w Ameryce Północnej). Optymistyczny kanclerz Niemiec Olaf Scholz zadeklarował w sierpniu ubiegłego roku w Pradze: „Centrum Europy przesuwa się na wschód”.

Po drugie, „Stara Europa podąża za Nową Europą”. Niektórzy analitycy twierdzą, że Polska i mniejsze kraje bałtyckie wydają się być głównymi moralnymi argumentami za poparciem Ukrainy, ponieważ „Stara Europa”, reprezentowana przez Francję i Niemcy, pozostaje mniej niezłomna, przynajmniej na początku. Niektórzy obserwatorzy dostrzegają „psychologiczną zmianę w Europie”, przy czym wydaje się, że Europejczycy z Europy Środkowej i Polacy wydają się bardziej rosnąć niż Francuzi i Niemcy, którzy są głównie w defensywie. Politycznie i kulturowo kraje Europy Środkowej i Wschodniej „ciągnęły Europę na prawo”. A rosnący trend neokonserwatywny raczej dzieli Europę niż ją jednoczy.

Presja ze strony głośnych krajów Europy Środkowej i Wschodniej była kluczowa dla dostaw zachodnich czołgów na Ukrainę, zwłaszcza niemieckich czołgów Leopard 2. 25 stycznia pan Schulze ostatecznie zgadza się na dostawę niektórych czołgów Leopard 2, umożliwiając innym krajom, takim jak Polska, wysłanie ich. Ścigał prezydenta Bidena, który wcześniej zapowiadał wprowadzenie amerykańskich czołgów Abrams.

Po trzecie, wojna na Ukrainie przyspiesza przesunięcie europejskiego układu sił z dala od starej Europy. Stara Europa pielęgnuje i ceni więzi polityczne i gospodarcze z Moskwą, podczas gdy mniejsze państwa na wschód i północ od „Nowej Europy” widzą szansę na zrównanie się z Rosją ze względu na jej dawną dominację. Są gotowi oddać swoją suwerenność Unii Europejskiej. Kraje te są obecnie traktowane poważniej w radach europejskich. Z Polską i Węgrami lepiej radzi sobie teraz Bruksela, która ma już za sobą kwestie rządów prawa.

READ  Badania porównawcze - Czy polskie fiskusy akceptują analizy grupowe?

Wydaje się, że tradycyjna europejska polityka bezpieczeństwa Niemiec i Francji zawodzi. Poprzednia propozycja prezydenta Macrona, by zapewnić Rosji gwarancje bezpieczeństwa w celu złagodzenia skutków ekspansji NATO na wschód, wzbudziła zdziwienie. Jego aspiracje do „niezależnej” europejskiej obrony wydają się teraz martwe. W świetle nowych realiów Francja straciła wpływy w rekonfigurowanym NATO, odgrywając agresywną rolę. A Stany Zjednoczone są bardziej zaangażowane w sprawy europejskie, podobnie jak nowa Europa.

Jednak dla niektórych retoryczny wpływ na kształtowanie opinii publicznej nie wystarczy, aby doprowadzić do zmian strukturalnych. Europa wciąż pracuje na wielu poziomach, nie tylko nad wojną na Ukrainie. i że równowaga sił niewiele się zmieniła, a stara Europa nadal odgrywa kluczową rolę w sprawach kontynentalnych, biorąc pod uwagę jej potencjał siły narodowej w mieszance państw.

Po czwarte, Europa się uzbraja. Wojna wysunęła na pierwszy plan bezpieczeństwo, a „nowa Europa” stała się szczególnie wymagająca wobec twardej siły. Prawie podwajając liczebność swojej armii, Polska wpadła w szał zakupów, co czyni ją zarówno ważnym graczem, jak i lukratywnym klientem. Niemcy starają się odbudować swoją mniejszą armię, choćby w celu wzmocnienia relacji transatlantyckich. Ukraina roi się od broni i sprzętu z całej Europy i Stanów Zjednoczonych. Jeśli chodzi o twardą siłę militarną, Europa jest blisko związana ze Stanami Zjednoczonymi już w najnowszej historii, po zakończeniu zimnej wojny 1.0.

Po piąte, Europa przywraca równowagę gospodarczą. Nieprzygotowane Niemcy i większość innych krajów europejskich, dotknięte nagłym odcięciem rosyjskiej taniej energii i innego handlu, reorientują swoje gospodarki, odsuwając się od Rosji i podobnej zależności od Chin. Zależna od eksportu niemiecka gospodarka była szczególnie wrażliwa, ponieważ około 50% jej zapotrzebowania na energię opierało się na rosyjskim gazie, a także na nieskrępowanym handlu z Chinami.

Niektórzy analitycy sugerują, że Europa Wschodnia, a zwłaszcza ogarnięta wojną Ukraina, oferuje ogromny potencjał rozwoju w Europie. Wojny na ogół stymulują rozwój gospodarczy.

READ  Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że ​​rosyjskie siły zamknęły niektóre sieci komórkowe i internetowe w elektrowni atomowej w Zaporożu

Po szóste, powstanie Polski. Jako centrum geostrategiczne Polska odegrała kluczową rolę w całym wysiłku wojennym, przyjmując dużą część uchodźców, pozostając krajem pierwszej linii oraz dostarczając i dostarczając broń na Ukrainę. Musimy zobaczyć, jak polscy przywódcy wykorzystują i czerpią korzyści z tego nowego znaczenia.

Ostatecznie Ukraina zdecyduje, w jaki sposób ustabilizuje się przesunięcie tektoniczne.

Opublikowano w The Express Tribune, 2 lutegoSkrót II2023.

Lubi Opinia i redakcja na FacebookuŚledzić @pracownik Na Twitterze, aby otrzymywać wszystkie aktualizacje dotyczące wszystkich naszych codziennych artykułów.