
Badacze z Princeton przedstawiają nowy sposób budowania wzmacniaczy kwantowych przy użyciu światła gotowego do komunikacji z pojedynczego jonu, przy czym wolframian wapnia okazuje się idealnym materiałem. Przyszłe prace mają na celu poprawę czasu przechowywania stanu kwantowego.
Nowe urządzenie atomowe przesyła informacje kwantowe o wysokiej rozdzielczości za pośrednictwem sieci światłowodowych.
Naukowcy odkryli nowy sposób łączenia urządzeń kwantowych na duże odległości, co stanowi niezbędny krok w kierunku umożliwienia tej technologii odegrania roli w przyszłych systemach komunikacyjnych.
Podczas gdy dzisiejsze klasyczne sygnały danych można wzmocnić w całym mieście lub oceanie, sygnały kwantowe nie. Musi być powtarzany w określonych odstępach czasu, czyli zatrzymywany, kopiowany i przekazywany przez wyspecjalizowane maszyny zwane wzmacniaczami kwantowymi. Wielu ekspertów uważa, że te wzmacniacze kwantowe odegrają kluczową rolę w przyszłych sieciach komunikacyjnych, umożliwiając zwiększenie bezpieczeństwa i komunikację między zdalnymi komputerami kwantowymi.
Nowe podejście do wzmacniaczy kwantowych
Badanie Princeton, opublikowane dzisiaj (30 sierpnia) w Naturaszczegółowo opisuje podstawy nowego podejścia do konstruowania wzmacniaczy kwantowych. Wysyła światło gotowe do komunikacji, emitowane przez pojedynczy jon wszczepiony w kryształ. Według Jeffa Thompsona, głównego autora badania, wysiłki te zajęły wiele lat. Praca łączy postęp w projektowaniu optycznym i materiałoznawstwie.
Inne wiodące konstrukcje wzmacniaczy kwantowych emitują światło w widmie widzialnym, które szybko zanika w światłowodach i musi zostać przetworzone przed przebyciem dużych odległości. Nowe urządzenie opiera się na pojedynczym jonzie pierwiastka ziem rzadkich wszczepionym w kryształ macierzysty. Ponieważ jon ten emituje światło o idealnej długości fali podczerwieni, nie wymaga takiej konwersji sygnału, co mogłoby prowadzić do prostszych i solidniejszych sieci.
Naukowcy z Uniwersytetu Princeton opracowali nowy sposób łączenia komputerów kwantowych z sygnałami o wysokiej rozdzielczości przy użyciu długości fal światła w zakresie komunikacyjnym. Źródło: Zdjęcie: Samir A. Khan / Fotociało
Konstrukcja i funkcjonalność urządzenia
Urządzenie składa się z dwóch części: kryształu wolframianu wapnia inkrustowanego kilkoma jonami erbu oraz nanocząsteczki krzemu wytrawionej w kanale w kształcie litery J. Jon jest pulsowany specjalnym laserem, który emituje światło przez kryształ. Ale kawałek krzemu, kawałek półprzewodnika przyklejony do górnej części kryształu, wychwytuje pojedyncze fotony i kieruje je do kabla światłowodowego.
Idealnie to Foton Thompson powiedział, że zostanie zakodowany przy użyciu informacji z jonu. A dokładniej, z kwantowej właściwości jonu zwanej spinem. W wzmacniaczu kwantowym zbieranie sygnałów z odległych węzłów i zakłócanie ich spowodowałoby splątanie między ich spinami, umożliwiając przesyłanie stanów kwantowych od końca do końca pomimo strat po drodze.
Wybór i testowanie materiałów
Zespół Thomsona zaczął pracować z jonami erbu kilka lat temu, ale wczesne wersje wykorzystywały różne kryształy, które zawierały dużo szumu. W szczególności szum ten spowodował losowy skok częstotliwości emitowanych fotonów w procesie znanym jako rozpraszanie widmowe. Zapobiegło to subtelnym zakłóceniom kwantowym niezbędnym do działania sieci kwantowych. Aby rozwiązać ten problem, jego laboratorium nawiązało współpracę z Nathalie De Leon, adiunktem inżynierii elektrycznej i komputerowej, oraz Robertem Cavą, czołowym naukowcem zajmującym się materiałami w stanie stałym i Russellem Wellmanem Moore’em, profesorem chemii na Uniwersytecie Princeton, w celu zbadania nowych materiałów, które mogłyby gospodarze pojedynczych organizmów. Jony erbu są znacznie mniej hałaśliwe.
Posortowali listę kandydatów od setek tysięcy do kilkuset, potem kilkudziesięciu, a potem trzech. Przesłuchanie każdego z finalistów zajęło pół roku. Okazuje się, że pierwszy artykuł nie był wystarczająco jasny. Drugi spowodował, że erb miał słabe właściwości kwantowe. Ale trzeci, wolframian wapnia, był w sam raz.
Zademonstrowanie potencjału nowych materiałów
Aby udowodnić, że nowy materiał nadaje się do sieci kwantowych, badacze zbudowali interferometr, w którym fotony losowo przechodzą jedną z dwóch ścieżek: krótką ścieżką o długości kilku stóp lub długą ścieżką o długości 30 km (wykonaną ze zwiniętego światłowodu). . włókno). Fotony emitowane przez jon mogą podążać długą lub krótką ścieżką, a w mniej więcej połowie czasu kolejne fotony pokonują przeciwne ścieżki, docierając do wyjścia w tym samym czasie.
Kiedy dochodzi do takiej kolizji, interferencja kwantowa powoduje, że fotony opuszczają wyjście parami, jeśli są w zasadzie nie do odróżnienia – i mają ten sam kształt i częstotliwość. W przeciwnym razie opuszczają interferometr indywidualnie. Obserwując silne tłumienie – aż do 80 procent – poszczególnych fotonów na wyjściach interferometru, zespół ostatecznie wykazał, że jony erbu w nowym materiale emitują nierozróżnialne fotony. Według Salima Orari, absolwenta, który współprowadził badania, oznacza to, że sygnał znacznie przekracza próg hi-fi.
przyszła praca
Chociaż prace te przekraczają ważny próg, potrzebne są dodatkowe prace, aby skrócić czas przechowywania stanów kwantowych w spinie jonów erbu. Zespół pracuje obecnie nad uzyskaniem wyższej czystości wolframianu wapnia i mniejszej ilości zanieczyszczeń zakłócających kwantowe stany spinowe.
Odniesienie: „Nie do odróżnienia fotony pasma telekomunikacyjnego od pojedynczego jonu erbu w stanie stałym” Slim Orari, Łukasz Dusanowski, Sebastian B. Caffa, Natalia B. De Leona i Jeffa D. Thompson, 30 sierpnia 2023 r., dostępne tutaj. Natura.
doi: 10.1038/s41586-023-06281-4
Artykuł został opublikowany w czasopiśmie Natura Przy wsparciu Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, Biura Nauki, Krajowych Centrów Badań nad Informacją Kwantową i Wspólnego Centrum Projektowego na rzecz Przewagi Kwantowej (C2QA). Oprócz Thompsona, Cavy i Orari autorami są Lukas Dusanowski, Sebastian B. Horvath, Muhammad T Uysal, Christopher M. Fennessy, Paul Stephenson, Muktik Raha, Songtao Chen i Natalie De Leon. Orari, Dusanowski, Horvarth i Uysal wnieśli równy wkład.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie