Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Inflacja w Polsce zacznie spadać w III kwartale, mówi szef banku centralnego – Pierwsze wiadomości

Paweł Pawłowski/PAB

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Klapiński powiedział PAP, że inflacja w Polsce zacznie się uspokajać w trzecim kwartale tego roku.

„W trzecim kwartale tego roku zobaczymy szczyt inflacji, który wyniesie około 16 proc. (rok do roku – PAP), bo rząd utrzymuje tarczę antyinflacyjną” – powiedział w czwartek PAP Glapiński.

Tarcza antyinflacyjna tymczasowo obniży podatki na paliwa i podstawowe artykuły spożywcze, aby pomóc gospodarstwom domowym radzić sobie z gwałtownie rosnącymi cenami.

Jeśli tarcza zostanie utrzymana, a założenia NBP utrzymają się w całym horyzoncie prognozy, inflacja wyniesie 5,5 proc. w ostatnim kwartale 2023 r. i 3,5 proc. w ostatnim kwartale 2024 r., powiedział Klapiński.

Inflacja osiągnęła w czerwcu 15,6 procent w ujęciu rocznym, ostatni raz w 1997 roku. Na lipcowej sesji organ ustalający stopy NBP podniósł główną stopę procentową do 6,5 proc. z 6,0 proc.

PAP zapytała Klubińskiego, czy bank centralny planuje dalsze podwyżki stóp procentowych.

„Jeśli prognoza się spełni… cykl kryzysu monetarnego może się wkrótce zakończyć” – powiedział prezes banku centralnego.

Zdaniem Glapińskiego pierwsze obniżki stóp są możliwe w 2023 roku, jeśli wzrost PKB zacznie zwalniać.

„Jednak dalsze decyzje będą zależały od napływających danych o inflacji i perspektywach aktywności gospodarczej” – powiedział.

READ  Ignitis kupuje właściciela projektu wiatrowego o mocy 137 MW w Polsce