Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Huti oblegali miasto Taiz, pośród intensyfikacji międzynarodowych wysiłków na rzecz odnowienia rozejmu

Mukalla: Kilka pocisków artyleryjskich wystrzelonych przez Huti uderzyło we wtorek w jemeńskie miasto Taiz, podczas gdy mediatorzy, międzynarodowi wysłannicy i organizacje humanitarne zintensyfikowali swoje wysiłki, aby przekonać obie strony do odnowienia rozejmu, w którym pośredniczyła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Mieszkańcy i urzędnicy w Taiz powiedzieli, że kilka eksplozji spowodowanych przez artylerię Huti wstrząsnęło wschodnimi częściami miasta.

Jemeńscy urzędnicy powiedzieli, że atak był ostatnim z serii naruszeń rozejmu, na który pośredniczył ONZ.

Abdul Basit al-Bahr, jemeński oficer wojskowy w Taiz, powiedział Arab News, że snajper Huti namierzył cywila na tym samym obszarze na wschód od Taiz, gdzie czołgi milicyjne i inne ciężkie artylerii ostrzeliwały dzielnice mieszkalne.

Al-Baher wskazał, że „ciężki ostrzał Huti i ataki snajperskie nie ustały podczas rozejmu”, dodając, że milicje ostatnio rozmieściły więcej snajperów i utworzyły nowe pozycje wojskowe.

„Ludzie nie chodzili do meczetów podczas piątkowych modlitw z obawy przed pobiciem przez snajperów Huti” – powiedział Al-Baher.

Huti kontrolowali przedmieścia Taiz przez siedem lat, narzucając duszące oblężenie, które doprowadziło do śmierci głodowej tysiące ludzi.

W ramach rozejmu rozmowy między rządem jemeńskim a Huti w Ammanie w sprawie otwarcia dróg w Taiz jak dotąd nie powiodły się.

Członek jemeńskiej delegacji rządowej powiedział Arab News, że w środę odbędzie się nowa runda rozmów między obiema stronami.

Al-Bahr powiedział, że mieszkańcy Taiz nie popierają odnowienia rozejmu, ponieważ w przeszłości nie doprowadziło to do zniesienia oblężenia.

Nie skorzystaliśmy z rozejmu. Powiedział, że ostrzał Huti, mobilizacja sił i operacje wojskowe nie ustały podczas rozejmu.

W ciągu ostatnich siedmiu dni mieszkańcy Taiz nasilili protesty i kampanie, aby zwrócić uwagę na skutki blokady i wywrzeć presję na jemeńskich negocjatorów w Ammanie, aby ją zakończyli.

Dwumiesięczny rozejm, który wszedł w życie 2 kwietnia, znacznie zmniejszył liczbę walk i ofiar śmiertelnych, wznowił loty komercyjne z Sanaa i pozwolił co najmniej 12 statkom z paliwem na wejście do Hodeidah.

READ  Polski rząd chce zmienić konstytucję, aby umożliwić konfiskatę mienia rosyjskiego

Ostatni atak moździerzowy Huti na Taiz przyszedł jako wysłannik ONZ do Jemenu Hans Grundberg, zachodni dyplomaci i organizacje pomocowe nasiliły presję na rząd Jemenu i Huti, aby odnowili rozejm.

We wtorek dziesiątki organizacji międzynarodowych napisało wspólny list do obu stron, wzywając je do przedłużenia rozejmu w czerwcu, aby uniknąć dalszych ofiar cywilnych.

„My, niżej podpisane agencje, wzywamy do przedłużenia porozumienia o zawieszeniu broni, dalszego budowania na zdobyczach osiągniętych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i pracy na rzecz pokoju dla narodu jemeńskiego” – czytamy w liście.

Powiedziała, że ​​rozejm przyniósł pozytywne skutki humanitarne, w tym zmniejszenie ofiar o 50 procent, rozwiązanie problemu niedoborów paliwa i umożliwienie pacjentom otrzymywania leków poza granicami kraju.

Dar lepszego życia dla Jemeńczyków jest w Twoich rękach. „Nie rób czerwca miesiącem, w którym wznowią się walki, upadną usługi publiczne i ginie więcej niewinnych ludzi” – czytamy w liście.

Minister spraw zagranicznych Jemenu, Ahmed Awad bin Mubarak, powiedział, że grupa europejskich ambasadorów w Jemenie wysiadła w portowym mieście Aden, gdzie spotkali się z przedstawicielami rządu, aby wyrazić poparcie dla Prezydenckiej Rady Przywództwa i wezwać do zakończenia oblężenia Taiz.

Biuro Grundberga poinformowało, że Grundberg rozmawiał w Maskacie z głównym negocjatorem Houthi Muhammadem Abdulem Salamem i urzędnikami Omanu na temat otwarcia dróg w Taiz, odnowienia rozejmu i pracy nad osiągnięciem pokojowego porozumienia w celu zakończenia wojny.

Grundberg omówił te same kwestie z przewodniczącym Prezydenckiej Rady Przywództwa Rashadem Al-Alimi i jego rządem w Aden w poniedziałek. Zauważył, że odnowienie rozejmu „jest kluczowe dla konsolidacji dotychczasowych korzyści i zapewnienia przestrzeni do osiągnięcia porozumienia politycznego”.