Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Hiszpańska firma PLD Space planuje swój pierwszy start rakiety 31 maja

Hiszpańska firma PLD Space planuje swój pierwszy start rakiety 31 maja

MADRID (Reuters) – hiszpańska PLD Space poinformowała, że ​​planuje w środę pierwszy test rakiety suborbitalnej wielokrotnego użytku, ponieważ ma na celu umieszczenie małych satelitów w kosmosie i zdobycie części potencjalnego rynku o wartości 1 biliona dolarów.

Jeśli się powiedzie, start z Wojskowego Centrum Badawczego Lotnictwa i Kosmonautyki w Huelvie w południowej Hiszpanii będzie pierwszym tego rodzaju startem w Europie Zachodniej przeprowadzonym przez prywatną firmę.

Plany firm na całym świecie, aby w ciągu najbliższych kilku lat rozmieścić tysiące satelitów transmitujących przez Internet, zapoczątkowały falę nowych firm rakietowych, których celem jest rynek kosmiczny o wartości biliona dolarów do 2030 r., jak przewidują niektórzy analitycy.

Wysiłki Europy na rzecz rozwijania zdolności do wysyłania małych satelitów w kosmos znalazły się w centrum uwagi po nieudanym wystrzeleniu rakiety przez Virgin Orbit z Kornwalii w Wielkiej Brytanii w styczniu tego roku. Następnie firma ogłosiła upadłość i została zamknięta po sprzedaży aktywów o wartości 36,4 miliona dolarów.

PLD Space przejmie inicjatywę, jeśli jej mini-wyrzutnia „Miura 1” — nazwana na cześć słynnej rasy hiszpańskich bojowników byków — odniesie sukces. Rakieta to trzypiętrowy budynek, ma ładowność 100 kg (220 funtów) i może być również używana do przeprowadzania eksperymentów w stanie nieważkości.

Firma zbierze jak najwięcej danych, aby zbudować rakietę orbitalną Miura 5, która jest obecnie w fazie rozwoju.

Firma poinformowała, że ​​Miura 1 ma zostać wystrzelona o godzinie 06:30 czasu lokalnego (04:30 GMT) podczas lotu testowego, który potrwa około sześciu minut.

Celem jest, aby pocisk osiągnął wysokość 80 kilometrów (50 mil) w szczycie, gdzie ładunek będzie podlegał zerowej grawitacji.

Miura pozostanie tam przez dwie do trzech minut, po czym zacznie opadać z prędkością 2800 kilometrów na godzinę. Prędkość zostanie zmniejszona dzięki systemowi na rakiecie i stopniowemu rozkładaniu dwóch spadochronów.

Rakieta ma wylądować na Oceanie Atlantyckim, 60 kilometrów od wybrzeży Huelvy, i zostanie zabrana przez statek. (Reportaż Emmy Pinedo; Dodatkowe raporty Tima Hevera; Edycja: Inti Landauro i Sharon Singleton)