Udział Portugalii w PKB w UE utrzymał się na tym samym poziomie 1,5% w 2020 r., podczas gdy niemiecka gospodarka wzrosła do 25,1%.
W 2020 r. PKB UE skurczył się do 13,4 mld euro z powodu skutków pandemii. W ciągu jednego roku gospodarka odnotowała spadek o 5,9 procent z powodu Covid-19, co oznacza pierwszy spadek od 2009 roku (-4,3 procent). Jednak efekt nie był jednakowy we wszystkich państwach członkowskich.
W przypadku Niemiec, które mają największą gospodarkę w bloku europejskim, waga PKB wzrosła z 24,8 proc. w 2019 r. do 25,1 proc. w 2020 r., ponieważ niemiecka gospodarka skurczyła się poniżej średniej europejskiej. Za nią plasuje się Francja z 17,2 proc. i Włochy z 12,3 proc., które tworzą trzy największe gospodarki w Unii Europejskiej.
Ten ranking krajów UE według PKB odpowiada (jak dotąd) również rankingowi krajów według liczby ludności. Innymi słowy, kraje z większą liczbą ludzi to te z większą gospodarką, jak można by się spodziewać. Ten trend potwierdza się również na czwartym miejscu z Hiszpanią (8,4 proc.), ale nie jest już potwierdzany na piątym miejscu.
To w tym miejscu Holandia z populacją 17,4 mln pokazuje 6 proc. przed Polską, która z populacją 37 mln stanowi 3,9 proc. europejskiego PKB. Wynika to z faktu, że holenderski PKB per capita jest znacznie wyższy niż PKB per capita Polski.
Również w tej perspektywie Portugalia nie radzi sobie dobrze: utrzymała swoją wagę na poziomie 1,5 proc., ale plasuje się na 14. miejscu, podczas gdy pod względem liczby ludności byłaby dziesiątym co do wielkości krajem w Unii Europejskiej. Wielkość gospodarki portugalskiej wyprzedziły kraje o mniejszej liczbie ludności, takie jak m.in. Czechy, Szwecja, Dania, Austria i Irlandia. Ale znajduje się nad Grecją (która ma większą populację niż Portugalia).
Na końcu tej listy znajdują się państwa członkowskie, których gospodarki stanowią mniej niż 1 proc. europejskiego PKB: tak jest w przypadku Malty, której gospodarka wynosi zaledwie 0,1 proc. Na kolejnych miejscach plasują się Estonia, Cypr i Łotwa z 0,2%, Chorwacja, Litwa i Słowenia z 0,4%, Bułgaria i Luksemburg – mimo najwyższego PKB na mieszkańca w Unii Europejskiej – 0,5% i Słowacja z 0,7%.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex