Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Europejski organ nadzorujący prawa wzywa Polskę do zmiany sposobu powoływania sędziów

Europejski organ nadzorujący prawa wzywa Polskę do zmiany sposobu powoływania sędziów

WARSZAWA (Reuters) – Grupa europejskich ministrów wezwała w piątek Polskę do zmiany praktyki powoływania sędziów, co może prowadzić do wielokrotnych naruszeń prawa do rzetelnego procesu sądowego w jego obecnej formie.

Rządząca od 2015 roku konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) ścierała się z instytucjami europejskimi w różnych kwestiach, od reformy sądownictwa i uchodźców po zmiany klimatyczne i prawa osób LGBT.

Jej reformy obejmują zmianę struktury organu decyzyjnego w zakresie nominacji sędziowskich oraz utworzenie kontrowersyjnej izby dyscyplinarnej dla sędziów. Komora została złomowana w tym roku pod presją UE, ale została zastąpiona systemem, który zdaniem krytyków był podobny.

[Rządtwierdziżezmianysąpotrzebneabyuporaćsięzpozostałościamierykomunistycznejzlat1945-89izdemontowaćsądownictwoaleSądNajwyższyUniiEuropejskiejiEuropejskiTrybunałPrawCzłowieka(ETPC)stwierdziłynaruszeniaprawamiędzynarodowego[1945-89கம்யூனிஸ்ட்சகாப்தத்தின்எச்சங்களைத்தீர்ப்பதற்கும்நீதித்துறையைஅகற்றுவதற்கும்மாற்றங்கள்தேவைஎன்றுஅரசாங்கம்கூறியதுஆனால்ஐரோப்பியஒன்றியஉயர்நீதிமன்றமும்மனிதஉரிமைகளுக்கானஐரோப்பியநீதிமன்றமும்(ECHR)சர்வதேசவிதிகளைமீறியதாகக்கண்டறிந்துள்ளன

Europejska grupa ministrów dyskutowała w tym tygodniu, w jaki sposób Polska wdrażała orzeczenia ETPCz w takich sprawach.

Ministrowie przypomnieli, że głównym problemem w polskim sądownictwie są nowe przepisy, które „umożliwiają ingerencję wykonawczą i ustawodawczą w powoływanie sędziów” i wpłynęły na powoływanie sędziów.

Polski Sąd Najwyższy orzekł w marcu, że ETPCz nie może kwestionować nominacji polskich sędziów.

Zaniepokojeni faktem, że Polska nie podjęła odpowiednich działań naprawczych w sprawie nominacji sędziowskich, ministrowie wezwali urzędników do przedstawienia komisji oceny dalszych niezbędnych kroków do 15 marca.

Licząca 46 członków Rada Europy została utworzona po II wojnie światowej w celu ochrony praw człowieka i praworządności na całym kontynencie. Jest oddzielona od Unii Europejskiej.

(Reportaż Anny Włodarczak-Chemczuk; Montaż: Arun Koyur)

READ  Aktywność rekrutacyjna IT w polskim sektorze medycznym spadła o 2,9% w lutym 2022 r.