Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Europa stanie się „Lampedusą” – twierdzi Polska, potępia unijny plan relokacji – EURACTIV.com

Europa stanie się „Lampedusą” – twierdzi Polska, potępia unijny plan relokacji – EURACTIV.com

Polski rząd przyjął specjalną uchwałę w sprawie unijnej reformy migracyjnej i azylowej, potępiając system relokacji obozów w świetle gwałtownego wzrostu napływu migrantów na włoską wyspę Lampedusa.

Lampedusa z trudem radzi sobie z gwałtownym wzrostem liczby napływów – w ciągu trzech dni przybywa około 8500 migrantów, czyli prawie tyle samo, co populacja wyspy.

Rząd przyjął uchwałę, w której to stwierdza […] Sytuacja na Lampedusie, ale Lampedusa to symbol sytuacji, która zagraża całej Europie, w tym Polsce” – powiedział we wtorek wicepremier i lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosław Kaczyński. RMF FM Prywatne radio.

Polska i Węgry ostro skrytykowały nowy, obowiązkowy, solidarny plan zarządzania migracjami, gdy Rada zatwierdziła go w czerwcu.

W ramach tego systemu każde państwo członkowskie UE może wybrać, czy chce uczestniczyć w transferach, czy też wnosić wkład finansowy lub operacyjny.

Opcja wkładu finansowego nie spodobała się jednak Polsce, której rząd nazwał ją karą za odmowę przyjęcia imigrantów na początku tego roku.

Poza tym Warszawa uważa, że ​​zrobiła już sprawiedliwy udział w zarządzaniu migracją ponad miliona uchodźców wojennych z Ukrainy do UE.

W nowej uchwale rząd kategorycznie odrzuca transfer. W dokumencie, który ma zostać przesłany do Komisji Europejskiej, Kaczyński stwierdza, że ​​Polska będzie nalegać na zaprzestanie przymusowych relokacji, aby anulować rezygnację z kompromisu z 2018 roku.

Kaczyński powiedział, że jedynym sposobem walki z „infiltracją” migrantów jest wzmocnienie zewnętrznych granic UE i odesłanie tych, którzy dotarli do obozu, „ewentualnie jakieś inne rozwiązanie, ale w każdym razie związane z usunięciem tych osób z terytorium UE”.

Morawiecki powiedział, że przyjmując uchwałę, rząd daje „jasny sygnał” Komisji Europejskiej, ale także opozycyjnej Platformie Obywatelskiej (PO) Donalda Tuska, a obóz rządzący nie zgadza się z nielegalną migracją.

Jego zdaniem Lampedusa powinna być sygnałem alarmowym dla UE.

READ  Polska, Irlandia i Wielka Brytania na czele listy ożywienia w hotelach w Europie

„Cała Europa, cała UE stanie się Lampedusą, jeśli będziemy kontynuować te same stare błędy, plan i metody proponowane przez Komisję” – ostrzegł Morawiecki.

Nielegalna migracja to jedna z kluczowych kwestii przed październikowymi wyborami, obok głosowania w sprawie proponowanego unijnego systemu imigracji i azylu. Zapyta wyborców, czy popierają przyjęcie tysięcy nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki w ramach mechanizmu przymusowej relokacji narzuconego przez europejską biurokrację.

W pierwszej połowie roku zarówno Komisja, jak i szwedzka prezydencja Rady Unii Europejskiej podkreśliły, że w ramach nowego planu relokacja nie będzie obowiązkowa i że zamiast tego kraje będą mogły wybrać inne sposoby radzenia sobie z obciążeniami migracyjnymi.

(Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z EURACTIV