Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Etiopia: Co najmniej 56 zabitych w nalocie Tigray na obóz IDP, mówią pracownicy organizacji humanitarnych |  wiadomości ze świata

Etiopia: Co najmniej 56 zabitych w nalocie Tigray na obóz IDP, mówią pracownicy organizacji humanitarnych | wiadomości ze świata

Według agencji Reuters, co najmniej 56 osób zginęło w nalocie na obóz dla osób wewnętrznie przesiedlonych w regionie Tigray w północnej Etiopii.

Dwóch pracowników pomocy poinformowało agencję prasową, powołując się na lokalne władze i naocznych świadków, że co najmniej 30 innych zostało rannych podczas bombardowania w piątek wieczorem.

Robotnicy, którzy prosili o zachowanie anonimowości, ponieważ nie mieli pozwolenia na kontakt z prasą, przesłali Reuterowi zdjęcia rannych osób w szpitalu, w tym wielu dzieci.

Jeden z nich odwiedził Sherry Shoal General Hospital, gdzie leczono rannych, i powiedział, że w obozie przebywa wiele starszych kobiet i dzieci.

„Powiedzieli mi, że bomby spadły w środku nocy” – powiedział pracownik. „Miejsce było całkowicie ciemne i nie mogli uciec.”

Dodali, że obóz trafiony nalotem znajduje się w miejscowości Didbet, na północny zachód od regionu, w pobliżu granicy z Erytreą, a lokalne władze potwierdziły liczbę ofiar.

Rząd został oskarżony o atakowanie ludności cywilnej w trwającym od 14 miesięcy konflikcie z siłami rebeliantów Tigrayan – zarzut, któremu wcześniej zaprzeczył.

Rzecznik armii pułkownik Geetnet Adan i rzecznik rządu Legis Tulu nie odpowiedzieli od razu na prośby o komentarz.

Przed ostatnim atakiem liczba ofiar śmiertelnych nalotów w czasie konfliktu wynosiła co najmniej 146, z czego 213 zostało rannych, jak wynika z dokumentu przygotowanego przez agencje pomocy.

Nalot ma miejsce po tym, jak rząd zobowiązał się do rozpoczęcia dialogu z przeciwnikami politycznymi, a państwowe radio donosiło w piątek, że kilku przywódców opozycji zostało zwolnionych z więzienia.

Podobno wśród zwolnionych znaleźli się niektórzy przywódcy Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigray, partii walczącej z rządem premiera Abiy Ahmeda.

Ten ruch został okrzyknięty najważniejszym przełomem od początku wojny w Tigray.

„Kluczem do trwałego pokoju jest dialog” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Biuro Komunikacji Rządu. Współczucie jest moralnym obowiązkiem zwycięzcy.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził zadowolenie z „poważnej poprawy dostępu pomocy humanitarnej do wszystkich obszarów dotkniętych trwającym od roku konfliktem”.