Naukowcy ostrzegają, że erupcja słoneczna, która przeszła dziś rano przez Ziemię, może spowodować niewielkie burze geomagnetyczne, które trwają kilka dni.
Koronalny wyrzut masy (CME) dał naszej planecie „uderzenie pioruna” w środę o 00:37 ET (4:37 GMT).
Eksperci przewidują, że skutki CME, które mogą obejmować przerwy w dostawie prądu, będą odczuwalne w nadchodzących godzinach.
CME to duże chmury wysokoenergetycznej plazmy magnetycznej, które wybuchają ze Słońca.
że oni Mogą wystąpić, gdy burza na powierzchni Słońca powoduje, że u podstawy pierścieni plazmy tworzy się trąba powietrzna, która wystrzeliwuje z powierzchni.
Pierścienie te nazywane są protuberancjami, a kiedy staną się niestabilne, mogą pęknąć, uwalniając CME w przestrzeń kosmiczną.
Dzisiejsza erupcja była wynikiem wolno poruszającego się rozbłysku słonecznego, który został zarejestrowany w poniedziałek, trwał osiem godzin i spowodował Tymczasowa przerwa w komunikacji radiowej nad Japonią i Azją Południowo-Wschodnią.
nad – Obserwatorium dynamiki słonecznej NASA wykonało zdjęcie długotrwałego rozbłysku słonecznego 13 czerwca 2022 r. Trwało to osiem godzin i spowodowało awarię radia nad Japonią i Azją Południowo-Wschodnią. mniej Widok CME wyłaniającego się ze Słońca w wyniku rozbłysku słonecznego. Zostało to zarejestrowane przez zewnętrzny segment LASCO C3 na pokładzie Obserwatorium Słońca i Heliosfery (SOHO). Białe kółko pośrodku wskazuje pozycję i wielkość słońca
Astronomowie ze SpaceWeather.com zarejestrowali eksplozję rosnącej plamy słonecznej AR3032 w poniedziałek o 00:07 ET (04:07 GMT).
Eksplozja wytworzyła poświatę słoneczną, która trwała około ośmiu godzin od początku do końca, i tak było Jest rejestrowany jako M3.4, co stawia go w „przeciętnej” kategorii rozbłysku słonecznego.
Intensywne promienie ultrafioletowe z eksplozji zjonizowały górną część naszej atmosfery, powodując to Tymczasowa awaria radia nad Japonią i Azją Południowo-Wschodnią.
Koronagrafy na pokładzie Obserwatorium Słońca i Heliosfery (SOHO) również zarejestrowały wystrzelenie CME w kosmos przez ten rozbłysk słoneczny we wczesnych godzinach porannych.
Analitycy z Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) przewidzieli, że dzisiaj może to „szybko uderzyć w magnetosferę naszej planety”.
Spaceweather.com potwierdził od tego czasu, że CME uderzył w pole magnetyczne Ziemi o 00:37 ET (04:37 GMT) 15 czerwca.
Aktualizacja na ich stronie mówi: „Burze mogą wystąpić w nadchodzących godzinach, gdy Ziemia porusza się w gęstym, namagnesowanym skrzydle CME”.
Według MetOffice prawdopodobne są niewielkie burze G1, przy czym umiarkowane burze G2 prawdopodobnie wcześnie rano.
Aktywność geomagnetyczna powinna osłabnąć później w ciągu dnia, ale pojawienie się szybkiego wiatru słonecznego wcześnie jutro może zwiększyć aktywność z powrotem do poziomów burzowych G1.
Niewielka burza może zmylić zwierzęta wędrowne, które polegają na ziemskim polu magnetycznym w wykrywaniu kierunku.
Łagodne burze mogą powodować wahania napięcia i mogą prowadzić do przerw w dostawie prądu lub uszkodzenia sprzętu elektrycznego i okablowania.
Satelity i inne statki kosmiczne są również narażone na uszkodzenia z powodu wysokiego poziomu promieniowania.
MetOffice poinformował również, że jakakolwiek zorza polarna występująca w wyniku znacznego wzrostu masy będzie prawdopodobnie ograniczona do wyższych szerokości geograficznych i dotarłaby do Szkocji we wczesnych godzinach porannych.
Jednakże Krótkie godziny ciemności oznaczają, że oglądanie zorzy będzie ograniczone, jeśli nie niemożliwe.
Naukowcy ostrzegają, że rozbłysk słoneczny może spowodować „uderzenie pioruna” w Ziemię i wywołać niewielkie burze geomagnetyczne. Na zdjęciu zdjęcie wykonane przez Solar Orbiter
Słońce było bardzo aktywne od kilku miesięcy, aw zeszłym miesiącu wyemitowało najsilniejszy rozbłysk słoneczny, jaki widział od pięciu lat.
Wygląda na to, że nasza gwiazda przechodzi w szczególnie aktywny okres 11-letniego cyklu aktywności, który rozpoczął się w 2019 roku i ma osiągnąć szczyt w 2025 roku.
Naukowcy obawiają się jednak, że zwiększona aktywność Słońca może prowadzić do potencjalnie niebezpiecznej pogody słonecznej, która może uszkodzić sieci elektryczne, wyłączyć satelity oraz zaszkodzić astronautom i sprzętowi kosmicznemu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Koronalne wyrzuty masy wpływają na Ziemię tylko wtedy, gdy są skierowane w kierunku naszej planety i Zwykle są znacznie wolniejsze niż rozbłyski słoneczne, ponieważ poruszają więcej materii.
Flary i pożary obrony przeciwrakietowej mają również inny wpływ na Ziemię.
Energia z poświaty może zakłócić obszar atmosfery, przez który przemieszczają się fale radiowe, potencjalnie powodując tymczasowe zakłócenie sygnałów nawigacyjnych i komunikacyjnych.
Z drugiej strony wyrzucone masy koronalne mają zdolność poruszania ziemskich pól magnetycznych, tworząc prądy, które spychają cząstki w dół w kierunku biegunów Ziemi.
Kiedy wchodzą w interakcję z tlenem i azotem, pomagają w tworzeniu zorzy polarnej, znanej również jako zorza północna i południowa.
Ponadto zmiany magnetyczne mogą wpływać na różne ludzkie technologie, powodując, że współrzędne GPS zboczą o kilka metrów i powodują przeciążenie sieci energetycznych, gdy firmy energetyczne nie są na to gotowe.
We współczesnym świecie nie było żadnych większych rozbłysków ani rozbłysków słonecznych — ostatnim z nich było zdarzenie Carringtona w 1859 r. — które spowodowały burzę geomagnetyczną ze zorzami polarnymi na całym świecie, a także pożary na stacjach telegraficznych.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie