Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Eksplozja na Kubie: W hotelu Saratoga w Hawanie doszło do ogromnej eksplozji

Eksplozja na Kubie: W hotelu Saratoga w Hawanie doszło do ogromnej eksplozji

Co najmniej dziewięć osób zginęło, a kilka innych zostało rannych po ogromnej eksplozji, która zniszczyła kilka pięter hotelu w stolicy Kuby, Hawanie.

Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel powiedział, że eksplozja w hotelu Saratoga nie była spowodowana eksplozją, dodając, że władze badają przyczynę. Dodał, że wstępne śledztwo wykazało, że wybuch był spowodowany wyciekiem gazu.

Szef biura CNN w Hawanie, Patrick Opman, tweetując zdjęcia chaosu, napisał, że obszar wokół „kultowego hotelu” był „przerażającym widokiem dewastacji”.

Stwierdzono, że co najmniej trzy piętra budynku zostały zniszczone na zdjęciach ze sceny, gdy kłęby kurzu i dymu uniosły się w powietrze.

Eksplozja oderwała fasadę, gdy luksusowy hotel został częściowo zniszczony. Wybuch uszkodził również sąsiednie budynki w okolicy niedaleko stolicy Kuby na starym mieście Hawany. Według urzędników państwowych zaginęło co najmniej 13 osób.

Policja i strażacy zaczęli przedzierać się przez gruzy, szukając ocalałych. Zniszczone zostały także autobusy i samochody znajdujące się w pobliżu. Ratownicy przybyli do hotelu, gdy urzędnicy zamknęli teren, w tym przyległe budynki.

Pokoje są odsłonięte w pięciogwiazdkowym hotelu Saratoga, w którym pracują ekipy ratunkowe po śmiertelnej eksplozji w Starej Hawanie na Kubie, piątek, 6 maja 2022 r.

(AFP)

(Copyright 2022. The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone)

„Nasza solidarność z ofiarami i poszkodowanymi, a także z mieszkańcami tego drogiego siostrzanego narodu” – napisał na Twitterze meksykański minister spraw zagranicznych Marcelo Ebrard.

Filmy i zdjęcia rozpowszechniane w mediach społecznościowych przedstawiały karetkę pogotowia pędzącą na miejsce zdarzenia, gdy gruz spadał na ulice otaczające hotel.

Ratownicy z noszami stoją pośród gruzów przed pięciogwiazdkowym hotelem Saratoga po śmiertelnej eksplozji w Starej Hawanie na Kubie, piątek, 6 maja 2022 r.

(AFP)

Pokoje w pięciogwiazdkowym hotelu Saratoga są odsłonięte po śmiertelnej eksplozji w Starej Hawanie na Kubie, piątek, 6 maja 2022 r.

(AFP)

Pan Diaz-Canel i premier Manuel Marrero byli w hotelu wkrótce po eksplozji.

„W hotelu trwają prace poszukiwawczo-ratownicze, w których ludzie nadal mogą być uwięzieni” – poinformowało biuro prezydenta.

Ratownicy pracują po wybuchu w hotelu Saratoga w Hawanie 6 maja 2022 r.

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Ratownicy przechodzą przez gruzy przed pięciogwiazdkowym hotelem Saratoga po śmiertelnej eksplozji w Starej Hawanie na Kubie, piątek, 6 maja 2022 r.

(AFP)

Szkoła Concepción Arenal była jednym z innych uszkodzonych budynków w okolicy. Nauczyciel powiedział, że trzech uczniów zostało rannych, według New York Times. Dodała, że ​​eksplozja wyrzuciła okna i odłamki potłuczonego szkła w powietrze.

Kubańskie media państwowe poinformowały, że po eksplozji dzieci zostały zabrane na Kapitol. Gazeta Kubańskiej Partii Komunistycznej babcia Napisał na Twitterze, że do eksplozji doszło „najprawdopodobniej podczas transportu skroplonego gazu z ciężarówki”.

Widok gruzu po eksplozji w hotelu Saratoga w Hawanie 6 maja 2022 r.

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Ratownicy pracują po wybuchu w hotelu Saratoga w Hawanie 6 maja 2022 r.

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Po wybudowaniu w 1880 roku z przeznaczeniem częściowo na magazyn, hotel Saratoga został przebudowany na hotel w 1933 roku. Według hotelu stronie internetowejZostał ponownie otwarty w 2005 roku po kolejnych remontach.

„Chociaż nie byliśmy w stanie zweryfikować pochodzenia jego nazwiska, prawdopodobnie pochodził z amerykańskiego kurortu Saratoga w stanie Nowy Jork”. Strona stwierdza.

Eksplozja nastąpiła, gdy kluczowy przemysł turystyczny Kuby zaczął się odradzać po poważnym uszkodzeniu przez pandemię COVID-19.

Odcięta od świata zewnętrznego przez kilka miesięcy wyspa przeżyła jeden ze swoich kryzysów ekonomicznych w historii.

Kraj nie ma już łatwego dostępu do obcej waluty, czegoś, co kiedyś polegało na turystyce, w obliczu i tak już trudnych warunków finansowych w ramach trwającego od dziesięcioleci embarga w USA.

Widok na fasadę hotelu Saratoga w Hawanie na Kubie, 6 maja 2022 r., gdzie zarejestrowano eksplozję

(Agencja Ochrony Środowiska)

Personel policji przenosi ludzi z obszaru, na którym zarejestrowano eksplozję, w hotelu Saratoga w Hawanie na Kubie, 6 maja 2022 r.

(Agencja Ochrony Środowiska)

Walki gospodarcze wywołały jeden z największych ruchów protestacyjnych w historii wyspiarskiego kraju, kiedy tysiące ludzi wyszło na ulice. Dziesiątki ludzi zostało uwięzionych podczas rządowych represji.

Do eksplozji doszło w piątek rano, kiedy kraj gościł międzynarodowe targi turystyczne w Varadero, kurorcie niedaleko Hawany.