Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna z Ukrainą: Włochy nakazują konfiskatę jachtu o wartości 700 mln dolarów, który media powiązali z Władimirem Putinem |  wiadomości ze świata

Wojna z Ukrainą: Włochy nakazują konfiskatę jachtu o wartości 700 mln dolarów, który media powiązali z Władimirem Putinem | wiadomości ze świata

Włoski rząd nakazał konfiskatę luksusowego jachtu o wartości 700 milionów dolarów (530 milionów funtów), który został powiązany w mediach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Sześciopiętrowa Szeherezada jest od września remontowana we włoskim porcie Marina di Carrara, ale ostatnie działania na nabrzeżu sugerują, że załoga może przygotowywać się do wypłynięcia w morze.

Jest to jeden z największych i najdroższych jachtów na świecie, rzekomo powiązany z rosyjskimi miliarderami, ma dwa lądowiska dla helikopterów i może pomieścić do 18 gości i 40 członków załogi.

Aktualizacje na żywo do Putina „może popełnić błąd, który może wywołać rewolucję”

Włoskie ministerstwo finansów poinformowało w oświadczeniu, że śledztwa wykazały, że właściciel łodzi miał powiązania z „wybitnymi elementami rosyjskiego rządu” i osobami objętymi sankcjami UE.

Tożsamość właściciela Szeherezady nie została ujawniona publicznie, ale pojawiły się pogłoski, że należy do niej Pan Putin lub członek jego wewnętrznego kręgu.

Źródło zaznajomione ze śledztwem w sprawie statku powiedział Reuterowi, że włoska policja uważa, że ​​właścicielem był Eduard Chodinatow, były szef rosyjskiego giganta energetycznego Rosnieft, który nie podlega obecnie sankcjom Unii Europejskiej.

Ministerstwo Finansów nie wskazało właściciela, ale poinformowało, że zwróciło się do Unii Europejskiej o dodanie tej osoby do listy sankcyjnej i nakazało skonfiskowanie jachtu w oczekiwaniu na decyzję.

Czytaj więcej:
Sąd na Fidżi orzekł, że Stany Zjednoczone mogą przejąć luksusowy jacht o wartości 325 milionów dolarów, który prawdopodobnie należy do rosyjskiego oligarchy
Stany Zjednoczone przejmują ogromny jacht należący do rosyjskiego oligarchy blisko związanego z Putinem

W marcu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał włoskich urzędników do skonfiskowania jachtu Szeherezady oraz innych aktywów rzekomo powiązanych z rosyjskimi oligarchami.

Inne kraje, w tym Stany Zjednoczone i władze Gibraltaru, skonfiskowały jachty i megajachty, których właściciele mają powiązania z Putinem i rosyjskimi oligarchami.

READ  Wiadomości na żywo: Europa uniknie recesji w tym roku, mówi prezes Banku Francji

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę niektóre kraje zachodnie, w tym Stany Zjednoczone, skupiły się na konfiskacie luksusowych jachtów i aktywów należących do Rosji.