Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Donald Tusk złożył zaprzysiężenie na nowego premiera Polski

Donald Tusk złożył zaprzysiężenie na nowego premiera Polski

Warszawa (AFP) – W środę prezydent Polski Donald Tusk został zaprzysiężony na nowego prounijnego premiera, kończąc osiem lat rządów prawicowego populisty.

Opublikowano: Zmieniono:

2 minuty

Tusk, doświadczony polityk, który wcześniej pełnił funkcję premiera, zapowiedział przywrócenie Polsce statusu w UE i podwojenie wysiłków na rzecz zapewnienia większej pomocy sąsiedniej Ukrainie.

Oczekuje się, że były przewodniczący Rady Europejskiej uda się później w środę do Brukseli, aby wziąć udział w spotkaniu na szczycie z innymi przywódcami UE.

Sojusz Obywatelski Duska utworzył koalicję z dwoma mniejszymi ugrupowaniami politycznymi, które odsunęły od władzy Prawo i Sprawiedliwość (PiS), uzyskując we wtorek poparcie w parlamencie w wyniku wotum zaufania.

„Nasza ojczyzna jest miejscem cudów politycznych i obywatelskich” – powiedział Tusk po zaprzysiężeniu swojego gabinetu podczas uroczystości w Warszawie.

Pochwalił rekordową frekwencję w październikowych wyborach, które przyniosły zmiany polityczne w liczącym 38 milionów ludzi członku NATO.

„Serce Unii Europejskiej”

W swoim wcześniejszym przemówieniu skierowanym do legislatorów Tusk zapowiedział stanięcie za Ukrainą „od pierwszego dnia” i potępił przywódców, którzy „mówią o zmęczeniu sytuacją na Ukrainie”.

Obiecywał zniesienie zamrożenia miliardowych euro funduszy unijnych przeznaczonych dla Polski i wielokrotnie ścierał się z Brukselą, oskarżaną o łamanie konstytucji przez opozycję w kraju w związku z łamaniem przepisów przez poprzedni rząd.

Po nominacji Tusk odniósł się do tych napięć, zapewniając, że jego rząd będzie „lojalny wobec postanowień konstytucji”.

Nowy polski parlament © Vincent LEFAI, Sophie RAMIS / AFP

Po ceremonii zaprzysiężenia sojusznicy UE złożyli Tuskowi gratulacje, a kanclerz Niemiec Olaf Scholz pochwalił w środę jego cel, jakim jest „przywrócenie Polski do serca UE”.

Pogorszeniu uległy także stosunki Polski z Niemcami, gdyż PiS przed wyborami odegrał antyniemiecką kartę i wielokrotnie atakował osobiście Tuska i jego partię.

W poniedziałek lider PiS Jarosław Kaczyński oskarżył Tuska o bycie „niemieckim agentem” w parlamencie.

READ  Zaszczepieni przez Govshield Indianie mogą teraz pojechać do Polski. Zobacz najnowsze instrukcje

Bądź otwarty na współpracę

Nowy rząd najprawdopodobniej będzie musiał codziennie stawić czoła bojom z PiS, który nadal ma sojuszników w banku centralnym i Sądzie Najwyższym, a także kilku ważnych instytucjach sądowniczych i finansowych państwa.

Prezydent Polski zrzeszony w PiS, Andrzej Duda, mógłby zastosować taktykę blokowania, aby zawetować ustawy przygotowane przez nową koalicję przed końcem jego kadencji w 2025 r.

Jednak podczas inauguracji Duda zasugerował, że jest gotowy współpracować z nowym rządem.

W rządzie Duska zasiada Radosław Sikorski jako minister spraw zagranicznych – to stanowisko piastował już w przeszłości – oraz były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodner jako minister sprawiedliwości.

PiS zdobył więcej mandatów w październikowych wyborach powszechnych, ale w poniedziałek nie udało mu się znaleźć potencjalnych partnerów koalicyjnych i zapewnić sobie poparcia dla swojego mniejszościowego rządu.

Sojusz Obywatelski Duska zajął drugie miejsce w głosowaniu, ale wraz z dwoma prounijnymi ugrupowaniami politycznymi, Trzecią Drogą i Lewicą, zdobył wystarczające poparcie, aby obalić PiS.