Economy

Dolar rośnie w obawie przed inflacją. Dane płacowe

Banknoty dolara amerykańskiego pokazano na tym poglądowym zdjęciu zrobionym 12 lutego 2018 r. REUTERS / Jose Luis Gonzalez / Ilustracja / Zdjęcie pliku

  • Indeks dolara wzrósł o 0,3%
  • Bitcoin poszybował o 5% do 5-miesięcznego maksimum

NOWY JORK (Reuters) – Dolar znacznie wzrósł w środę, ponieważ rosnące ceny energii wzbudziły obawy o inflację i podwyżki stóp procentowych, osłabiając apetyt inwestorów na bardziej ryzykowne aktywa i kierując napływy do bezpiecznych przystani.

Gdy ceny ropy osiągnęły najwyższy poziom od siedmiu lat, akcje spadły, a rentowności obligacji skarbowych na całym świecie wzrosły na początku środy, po czym niektóre ruchy odwróciły się w dalszej części sesji.

„To, co obserwujesz w tym tygodniu, to coraz większe obawy o inflację wkradające się na rynek jako całość” – powiedział Minh Trang, starszy trader walutowy w Silicon Valley Bank w Santa Clara w Kalifornii.

Rosnąca presja inflacyjna może być przeszkodą dla wzrostu i mieć krótkoterminowe implikacje dla Rezerwy Federalnej do podniesienia stóp procentowych.

Rezerwa Federalna stwierdziła, że ​​prawdopodobnie zacznie ograniczać miesięczne zakupy obligacji już w listopadzie, a następnie podniesie stopy procentowe, ponieważ odejście amerykańskiego banku centralnego od polityki w zakresie kryzysu pandemicznego nabierze tempa. Czytaj więcej

„Pytanie brzmi, czy zmusi to Fed do szybszego ruchu niż oczekiwano” – powiedział Trang.

Indeks walutowy dolara amerykańskiego, który mierzy dolara względem koszyka sześciu walut, wzrósł o 0,3% do 94,228. W zeszłym tygodniu indeks osiągnął roczne maksimum 94,504.

Inwestorzy nadal niepokoili się negocjacjami dotyczącymi pułapu zadłużenia USA, nawet po tym, jak amerykański senator republikański Mitch McConnell powiedział, że jego partia pozwoli na przedłużenie federalnego pułapu zadłużenia do grudnia, co pozwoliłoby uniknąć historycznego upadku z dużymi stratami gospodarczymi. Czytaj więcej

Raport o zatrudnieniu w USA w ten weekend, który może dostarczyć wskazówek co do kolejnego ruchu amerykańskiej Rezerwy Federalnej, pozostaje w centrum zainteresowania inwestorów.

READ  TVN powiedział, że proponowane przez polski rząd zmiany w prawie „mają na celu uciszenie nas”.

Sondaż Reutersa pokazał, że piątkowe dane o zatrudnieniu poza rolnictwem powinny pokazać dalszą poprawę na rynku pracy, z 473.000 miejsc pracy, które mają zostać dodane we wrześniu.

„Jeśli jesteśmy gdzieś na boisku… to wspiera trend dolara, który obserwujemy” – powiedział Trang.

Rzeczywiste a szacunki, w tysiącach

Środowy krajowy raport o zatrudnieniu ADP pokazał, że prywatne listy płac w Stanach Zjednoczonych wzrosły bardziej niż oczekiwano we wrześniu, gdy infekcje COVID-19 zaczęły się zmniejszać, umożliwiając Amerykanom podróżowanie, częste odwiedzanie restauracji i ponowne angażowanie się w inne działania o wysokim kontakcie. Czytaj więcej

GBP/USD, miara oczekiwanych wahań wbudowanych w opcje walutowe, wzrósł w środę do siedmiomiesięcznego maksimum, około 7,9%, ponieważ wyższe ceny energii i wzrost rentowności obligacji spowodowały, że funt spadł o 0,3% w stosunku do dolara.

W środowym komunikacie polski bank centralny poinformował, że podniósł główną stopę procentową do 0,5% z 0,1% w środę, podnosząc koszty kredytu wcześniej niż spodziewali się, że analitycy będą przeciwdziałać rosnącej inflacji. Ten ruch pomógł podnieść złotego do 0,4%.

Siła dolara w połączeniu z awersją do bardziej ryzykownych walut spowodowała, że ​​dolar nowozelandzki spadł o 0,7%, mimo że bank centralny Nowej Zelandii podniósł w środę stopy procentowe po raz pierwszy od siedmiu lat i zasygnalizował dalsze zaostrzenie. Czytaj więcej

Tymczasem Bitcoin, największa kryptowaluta na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, skoczył o 6,27% do 54728,39 USD, najwyższego poziomu od maja.

(okładka): Saqib Iqbal Ahmed, redagowanie przez Williama MacLeana

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment