Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bursztyn to złoto Polski, które rośnie na chińskim rynku jubilerskim

Bursztyn to złoto Polski, które rośnie na chińskim rynku jubilerskim

Setki milionów lat temu ogromne lasy sosnowe na obszarze dzisiejszego Morza Bałtyckiego zostały zanurzone przez masowe wydarzenia tektoniczne. Tysiące ton lasu znalazło się pod ziemią.

W ciągu następnych tysiącleci — czasem w wysokich temperaturach, czasem pod dużym ciśnieniem — żywica z tych drzew uległa degradacji. Dziś ta tandetna żywica, mająca miliony lat, nazywamy bursztynem.

Chociaż bursztyn znajduje się na całym świecie, to właśnie region Morza Bałtyckiego stanowi ponad 90 procent światowych zasobów. Największą część tych rezerw znajdują się w rosyjskich wyrobiskach Kaliningradu; Polska jest na drugim miejscu.

Czytaj więcej

Rosyjskie uderzenia rakietowe uderzyły w Kijów, dużą część Ukrainy

zimne przystawki; Zakaz e-papierosów; Moc hybrydowa: Chiny działają szybko

Erdogan podwaja się wobec greckich gróźb

Podczas gdy Rosja eksportuje głównie surowy bursztyn, Polska specjalizuje się w przerabianiu go na wspaniałą biżuterię. Jego roczny eksport szacuje się na ponad 300 milionów dolarów. Według polskich eksporterów kupujący w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej kupują prawie 40 proc. całej produkcji.

W zimny październikowy sobotni poranek odbyliśmy dwugodzinną podróż z polskiego portu Gdańska do Ustki. Nadmorski kurort położony jest nad Morzem Bałtyckim, a turyści gromadzą się tutaj, aby cieszyć się lokalnymi plażami nawet w rześkie jesienne dni.

Ale dla niektórych plażowiczów to nie relaks, ale poważny biznes. Andrzej Zakrzewski od dziesięciu lat szuka bursztynu na usteckiej mieliźnie.

W suchym skafandrze nurka Jagrzewski wrzuca do wody specjalnie zaprojektowaną siatkę około 100 metrów od brzegu. Stanowi to wyraźny kontrast do znajdowania bursztynu na dnie morskim.

„Trzeba dużo na to napracować” – mówi Andrzej CGTN Europe. „Wiele nieprzespanych nocy. Spotkajmy się z przyjaciółmi i rozstańmy się. Wędrujemy też nocą po plaży z latarkami, szukając wszelkiego rodzaju odpadów, szukając amplii. Stąd niezliczone kilometry marszu. ”.

Tym razem w jego sieci znalazła się tylko jedna meduza, ale pokazał nam swoje najnowsze znaleziska warte kilka tysięcy dolarów.

Zakrzewski i jego koledzy odkrywcy często sprzedają groty miejscowym rzemieślnikom, którzy następnie zamieniają je w szlachetną biżuterię. Lokalni jubilerzy zamieniają bursztyn wart tysiące dolarów w biżuterię wartą dziesiątki tysięcy dolarów.

David Maniszewski z lokalnego Muzeum Bursztynu mówi, że wiele z nich zostało zaprojektowanych specjalnie na rynek azjatycki.

„Dużo biżuterii jest produkowanych na rynek chiński, ponieważ jest to specyficzny klient”, mówi.

„W Polsce ta biżuteria jest za duża dla polskich klientów, podczas gdy Chinki wolą biżuterię dużą i błyszczącą. Ale przede wszystkim za granicą wysoko cenione jest rękodzieło naszych polskich rzemieślników.”

Choć pod względem złóż i wydobycia bursztynu Polska pozostaje daleko w tyle za Rosją, stanowi blisko 70 proc. światowego rynku biżuterii z bursztynem. Większość jest produkowana tutaj, w rejonie Gdańska, gdzie rocznie przerabia się ponad 100 ton bursztynu.