Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Brytyjscy piloci przygotowują się do transportu tysięcy sprzętu medycznego na Ukrainę, gdy cywile spotykają się z gniewem Putina

Brytyjscy piloci przygotowują się do transportu tysięcy sprzętu medycznego na Ukrainę, gdy cywile spotykają się z gniewem Putina

Dwóch przedsiębiorców z Wielkiej Brytanii połączyło siły z ponad dwudziestoma właścicielami prywatnych odrzutowców, aby przetransportować na Ukrainę niezbędny zestaw medyczny.

Nasi partnerzy biznesowi Rob Garbutt i Patrick Doyle rozpoczęli działalność Pomoc księżycowa Współpracować z organizacjami charytatywnymi w Polsce i na Ukrainie, aby dostarczać do rozdartego wojną kraju tysiące zestawów defibrylacyjnych, defibrylatorów i urządzeń podtrzymujących życie szybciej niż dostawy ciężarówek w całej Europie.

Pierwsze dwa loty wystartują z Southend we wtorek, a kolejne 17 lotów z Southend i Teesside w przyszłym tygodniu.

LunarAid to grupa non-profit powołana w celu wspierania Medicaid Ukraine (MAU). Zapewnia wsparcie logistyczne transportu sprzętu ratownictwa medycznego MAU do centrów dystrybucji medycznej we wschodniej Polsce na granicy polsko-ukraińskiej, korzystając z sieci ochotniczych pilotów komercyjnych i prywatnych.

Niektóre narzędzia, które mają być transportowane przez NHS, zostały zgromadzone na początku pandemii Covid i nie są już potrzebne.

„Otrzymaliśmy ogromne wsparcie dla projektu” – powiedział pan Garbutt. Mamy nadzieję, że będzie to pierwszy z kilkudziesięciu lotów z dziesiątkami tysięcy tak potrzebnego sprzętu na Ukrainę.

„Nasz główny pilot Liam King pomógł sprawdzić kilku innych pilotów. Dają swój czas i samoloty za darmo, a to pomaga nam szybko zaopatrzyć się tam. Polecą na lotnisko w Polsce, około 35 mil od granicy z Ukrainą. zestaw zostanie następnie dostarczony do MAU, a oni załadują go na ciężarówki na krótką wycieczkę na Ukrainę.”

Żołnierze ukraińscy szukają ocalałych i ciał pod gruzami szkoły wojskowej trafionej rosyjskimi rakietami w Mikołajowie na południu Ukrainy. (Zdjęcie: Bulent Kilic/AFP przez Getty Images)

Piloci latają mieszanką samolotów Cirrus o napędzie śmigłowym, których dotarcie do granicy Polski z Ukrainą zajmuje około pięciu godzin, oraz prywatnych odrzutowców, którym dotarcie tam zajmuje tylko dwie i pół godziny. Mniejsze helikoptery mogą przewozić 1000 zestawów sprzętu uderzeniowego, podczas gdy samoloty odrzutowe mogą przewozić 2000 zestawów na lot.

Medical Aid Ukraine to nowo utworzona grupa lekarzy z całej Wielkiej Brytanii, którzy zbierają datki od szpitali NHS, przychodni lekarzy pierwszego kontaktu i firm farmaceutycznych. Kieruje nim dr Roman Craig, specjalista od leczenia bólu w University College London Hospital, urodzony we Lwowie, niedaleko zachodniej granicy Ukrainy.

READ  Błysk z przeszłości: młodzi stażyści JALT w czasie wojny utrzymywali prosperującą gospodarkę

LunarAid zbiera pieniądze na zakup większej liczby zestawów pogotowia ratunkowego, które kosztują 100 funtów każdy, z pomocą Homeless Friendly, organizacji charytatywnej z siedzibą na północnym zachodzie, która ma na celu zapewnienie bezdomnym lub przesiedleńcom wsparcia, którego potrzebują.

LunarAid współpracuje ze społecznością lotniczą, aby wspólnie wspierać MAU w przyspieszeniu przepływu pomocy medycznej w nagłych wypadkach do ich centrum dystrybucji medycznej.

„MAU ma około 100 lekarzy w Wielkiej Brytanii i współpracują z NHS, która tylko przekazuje tony sprzętu” – powiedział Garbutt. „To niewiarygodne, jak wielką pomoc zapewnia NHS. Wiele zestawu zostało zgromadzonych na początku pandemii Covid i nie jest już potrzebne. Zostanie natychmiast użyty na Ukrainie i jest tam bardzo potrzebny.”

„Chociaż w tej chwili na Ukrainie istnieje wyraźna potrzeba, naprawdę chcielibyśmy utrzymać to w innych miejscach, które również tego potrzebują” – dodał Garbutt. „Zawsze gdzieś będzie potrzeba takiej pomocy”.

Przed uruchomieniem LunarAid pan Garbutt i pan Doyle, którzy odnieśli sukces po uruchomieniu komercyjnego centrum danych w 2011 roku, dostarczyli ponad 13 000 posiłków Subway pracownikom NHS na północnym zachodzie za pośrednictwem innego projektu, który nazwali The Big NHS Lunch Box podczas wysokość pandemii Covid – 19.