Oslo, Norwegia – GlobalFact to coroczna konferencja dziennikarska i weryfikująca fakty, której gospodarzem jest Międzynarodowa Sieć Kontroli Faktów. W tym roku przypada dziewiąte co do wielkości wydarzenie Szczytu Weryfikującego Fakty na świecie. Odbędzie się w Oslo w Norwegii w dniach 22-25 czerwca na Oslo Metropolitan University. Bilety wirtualne Także dostępny.
Oto więcej informacji na temat sześciu tegorocznych nagłówków GlobalFact.
Dr Joan Donovan jest czołową badaczką w dziedzinie dezinformacji i dyrektorem ds. badań w Shornstein Center w Harvard Kennedy School, które skupia się na przecięciu mediów, polityki i polityki publicznej. Jest także dyrektorem Projektu Technologii i Zmian Społecznych – lub TaSC – który bada sposoby manipulacji mediami, kontrolę rozmów publicznych i wpływ demokracji. Witryna Shorenstein Center mówi, że TaSC „ułatwia warsztaty dla dziennikarzy, decydentów, technologów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na temat wykrywania, dokumentowania i obalania kampanii manipulacji mediami”.
Podręcznik przetwarzania mediów TaSC łączy informacje, teorię, udane zastosowania i studia przypadków związane z dezinformacją i dezinformacją. Projekt to „zespół interdyscyplinarnych badaczy analizujących, w jaki sposób współczesne technologie komunikacyjne są wykorzystywane przez różne grupy do zmiany społecznej na lepsze lub gorsze”. Zbadałem i udokumentowałem wszelkie rodzaje wojny informacyjnej, w tym Milk Tea Alliance, hashtag „Save the Children” i skoordynowane kampanie hashtagowe wymierzone w wybory w Chile.
Donovan jest także felietonistą MIT Technology Review i pisał dla The Atlantic, The New York Times, The Washington Post i innych uznanych w całym kraju publikacji. Został opublikowany w wielu czasopismach naukowych, w tym Nature, Social Media + Society, Journal of Contemporary Ethnography, Information and Communication, Society and Social Studies of Science. Jej najnowsza książka „Meme Wars: The Untold Story of the Online Battles Upending Democracy in America” opisuje, jak zamieszki z 6 stycznia rozwinęły się w społecznościach internetowych.
Donovan współtworzył emoji bobra i ukuł wiele terminów używanych w mediach dezinformacyjnych i współczesnych badaniach.
Jane Litwinienko jest również pracownikiem naukowym w Centrum Shornsteina Uniwersytetu Harvarda oraz w TaSC.
„Koncentruję się na tworzeniu programu szkoleniowego dla redakcji i naukowców, przeglądaniu badań i badaniu przypadków manipulacji mediami na całym świecie” – napisała o swojej pracy Litwinienko.
Łytwynenko była starszym reporterem w BuzzFeed News, gdzie publikowała artykuły przedstawiające kampanie manipulacji online. Dostarczała również niezależne raporty dla takich serwisów jak The Guardian, VICE, The Atlantic i MIT Tech Review.
Jako rodowity Ukrainiec Litwinienko dużo pisał o wojnie rosyjsko-ukraińskiej. W lutym, kiedy wybuchły walki, Łytwynenko opublikował „Nie mogę przestać oglądać na żywo w Kijowie”, opisując niektóre z historii konfliktu, obrazy i przemyślenia na temat wojny, biorąc wiadomości i oglądając na żywo relacje Reutera. Kijów i Majdan.
Łytwynenko pisał po hiszpańsku, angielsku i niemiecku.
Anne Applebaum jest obecnie pisarką w The Atlantic i zdobyła nagrodę Pulitzera w 2004 roku za swoją książkę Gułag: historia. Pisała obszernie na temat historii Związku Radzieckiego, wcześniej publikując książki, takie jak „Czerwony głód: Wojna Stalina na Ukrainie” i „Żelazna kurtyna: Upadek Europy Wschodniej 1944-1956”. Applebaum był felietonistą Washington Post przez ponad 15 lat i korespondentem The Economist w Warszawie na przełomie lat 80. i 90., w okresie upadku polskiego komunizmu.
Jej najnowsza książka Twilights of Democracy: The Seductive Temptation of Totalitarianism opisuje tendencję wśród „niektórych jej współczesnych” do porzucania liberalnych idei demokracji na rzecz „kultów siłaczy, ruchów nacjonalistycznych lub państw jednopartyjnych”.
„Ludzie to nie tylko ideologowie” – napisał Applebaum. Są też praktyczne, realistyczne i oportunistyczne. Partie autorytarne i nacjonalistyczne, które pojawiły się w nowoczesnych demokracjach, oferują swoim zwolennikom nowe drogi do bogactwa lub władzy”. Książka opisuje wzorce wspólne dla „polityków, dziennikarzy, intelektualistów i innych, którzy porzucili demokratyczne ideały” na rzecz „nieliberalizmu. ”
Applebaum publikuje artykuły w języku polskim, hiszpańskim, angielskim, niemieckim i francuskim.
Pewnego dnia, odwiedzając przyjaciół w Memphis w stanie Tennessee, ówczesny uczeń Peter McKindo znalazł się nieumyślnie świadkiem prawicowego kontrprotestu wkrótce po wyborze prezydenta Donalda Trumpa. Historia głosi, że trzymał w dłoni tabliczkę z napisem „Ptaki nie są prawdziwe” i zaczął głosić kazania, parodię protestów konspiracyjnych. Widzowie zrobili film i wrzucili go do Internetu. Rozprzestrzenił się i stał się resztą historii. Promuje satyryczną fabułę i od tego czasu zyskuje zwolenników.
„Jeśli lata, szpieguje” to częsty refren McIndoe i jego zwolenników. W świecie McIndoe, CNN jest siecią wiadomości o kurczakach.
„To najważniejszy ruch na Ziemi, niektórzy mogą powiedzieć”, powiedział niedawno McKindo w wywiadzie dla osobowości radiowej Howarda Sterna.
W wywiadach, w tym także tych, McIndoe złamał charakter, aby wyjaśnić dowcip kryjący się za fabułą. „To był taki pomysł, jak podnoszenie lustra przed szaleństwem” – powiedział.
Możesz przeczytać bardziej szczegółowe mity o „ptakach nie są prawdziwe” tutaj.
Craig Silverman prowadzi obecnie dochodzenie, raportuje i pisze dla ProPublica. Jego pisanie i badania skupiały się przede wszystkim na dezinformacji w Internecie i manipulacji mediami.
Silverman zdobył nagrodę George Polk Award za swoją pracę, która ujawniła, w jaki sposób Facebook pokazuje użytkownikom dezinformację. „Facebook zarabia”, „Facebook zwolnił pracownika, który zebrał dowody, że strony prawego skrzydła są traktowane preferencyjnie” i „Jak Facebook nie powiodło się Kenosha” to kilka przykładów z serii, która otrzymała Polk. Silverman wygrał również w tym roku dochodzenie od Kanadyjskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy za swoją pracę opisującą międzynarodowe oszustwo na Facebooku. Możesz przeczytać więcej na ten temat w „Król pułapek: jak ogromne oszustwo na Facebooku przyniosło miliony dolarów nieoczekiwanym boomom”.
Silverman wcześniej pracował dla BuzzFeed News, gdzie pełnił funkcję redaktora mediów.
Patricia Campos Melo jest uznaną dziennikarką brazylijską, pracującą dla Folha de S. Paulo jako felietonistka i korespondentka generalna. Jej prace obejmują szeroki zakres tematów, od wojny w Afganistanie po epidemię eboli i kryzys uchodźczy na Bliskim Wschodzie.
W 2019 roku Melo zdobyła Międzynarodową Nagrodę Wolności Prasy przyznawaną przez Komitet Ochrony Dziennikarzy za swoją pracę ujawniającą umowy biznesowe grupy popierającej Bolsonaro, promującej brazylijskiego prezydenta w kanałach mediów społecznościowych, w tym na WhatsApp. W odpowiedzi na jej relacje, Milo grożono w mediach społecznościowych i telefonach. Została kilkakrotnie porwana i zmuszona do zatrudnienia ochroniarza i odwołania publicznych wystąpień.
„Atak na Campos Melo był jednym z najbardziej widocznych przypadków zniesławienia winy w roku i cyklu wyborczym, w którym dziesiątki dziennikarzy było nękanych i krytykowanych za ich reportaże” – napisał w artykule Komitet Ochrony Dziennikarzy.
Milo pracował jako reporter w wielu krajach i kontynentach.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex