Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rozpoczyna się polski proces w chińskiej walizce szpiegowskiej Huawei

WARSZAWA (Reuters) – warszawski sąd rozpoczął we wtorek proces szpiegowski z udziałem byłego polskiego agenta wywiadu i byłego pracownika Huawei, ponieważ niektóre kraje europejskie zastanawiają się, czy wyłączyć sprzęt chińskiej grupy ze swoich sieci komunikacyjnych 5G.

Obraz pliku: Postacie z małych gier pojawiają się przed logo Huawei i logo sieci 5G pokazanymi na tej infografice, 30 marca 2019 r. REUTERS / Dado Ruvic / Ilustracja

Polska aresztowała tych dwóch mężczyzn w styczniu 2019 r. Pod zarzutem szpiegowania dla Chin, co wywołało międzynarodowe kontrowersje dotyczące potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa związanych z używaniem sprzętu Huawei w sieciach komunikacyjnych.

Huawei wielokrotnie zaprzeczał możliwości wykorzystania jego urządzeń do szpiegowania przez władze w Pekinie, ale Stany Zjednoczone naciskają kraje, aby je zakazały. W Europie dotychczas zrobiły to tylko Wielka Brytania i Szwecja.

Polscy prokuratorzy twierdzą, że 39-letni Wang Weijing pod przykrywką był dyrektorem generalnym Huawei, który przez ponad siedem lat szpiegował dla Chin, starając się zwiększyć zdolność firmy do wpływania na polski rząd i „umożliwienia mu … zarządzania stan …. „Infrastruktura technologiczna”, wynika z dokumentów sądowych.

Wang, zatrzymany po aresztowaniu, jest również oskarżony o rekrutację byłego polskiego agenta wywiadu, który według prokuratorów poinformował go o sposobach wpływania na sieci radiowe służb ratowniczych i służb bezpieczeństwa publicznego w kraju.

Polski oskarżony Piotr D. Od lat pracuje na najwyższych stanowiskach w rządzie i zarzuca mu się, że „przedstawia się jako źródło informacji” na temat administracji publicznej.

Obaj mężczyźni zaprzeczają występkowi.

Prokuratorzy twierdzą, że specjalista ds. Cyberbezpieczeństwa, który zażądał nieujawniania jego nazwiska zgodnie z przepisami o ochronie prywatności, poinformował Wanga o systemie monitoringu, który ma chronić przed intruzami, którzy uzyskują dostęp do poufnych informacji przesyłanych przez światłowodowe sieci komunikacyjne założone przez warszawską Akademię Wojskową.

READ  Modernizacja gospodarcza w Europie Środkowo-Wschodniej – Ożywienie w Polsce nabiera tempa, gdy mówi się o podwyżkach stóp

Adwokat Wanga, Bartłomiej Jankowski, powiedział, że powodowie nie mieli dowodów na jakąkolwiek działalność szpiegowską jego klienta.

„Nie ma dowodów na coś nielegalnego” – powiedział Reuterowi.

Huawei, który zwolnił Wanga po jego aresztowaniu, ale pomógł sfinansować jego opłaty prawne, powiedział Reuterowi w zeszłym miesiącu, że jego działalność „spełnia najwyższe standardy przejrzystości i jest zgodna z prawem i przepisami”.

Stosunki amerykańskie

Administracja ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa pochwaliła Polskę za aresztowania, a były wiceprezydent Mike Pence powiedział w 2019 r., Że zademonstrowali oni zaangażowanie Warszawy w zapewnienie, by sektor telekomunikacyjny nie był zagrożony w sposób zagrażający naszemu bezpieczeństwu narodowemu.

W tym czasie Warszawa starała się przekonać Stany Zjednoczone do zwiększenia obecności wojskowej w Polsce, ze względu na obawy związane z rosnącą asertywnością Rosji.

Rząd premiera Matthewsa Murawieckiego zaproponował w zeszłym roku ustawę, która mogłaby skutecznie wykluczyć Huawei z budowy sieci 5G, ale propozycja ta nie została jeszcze przedyskutowana w parlamencie.

Europejscy operatorzy komórkowi od dawna niechętnie rozpoczynają inwestowanie w sieci 5G, które mogłyby wspierać inteligentne fabryki i samojezdne samochody, ze względu na brak politycznej jasności co do tego, czy powinni uwzględnić żądania USA, aby wykluczyć wiodącego dostawcę sprzętu Huawei i innych chińskich dostawców. .

Huawei powiedział, że jego wykluczenie z 5G oznaczałoby stratę prawie 44 miliardów złotych (12 miliardów dolarów) dla polskiej gospodarki i opóźniłoby wprowadzenie 5G o kilka lat.

Kwestionuje szwedzki zakaz używania swoich urządzeń 5G, ponieważ na orzeczenie oczekuje lokalny sąd.

Rząd rumuński zatwierdził również ustawę skutecznie zabraniającą Chinom i Huawei uczestniczenia w rozwijaniu ich sieci 5G w kwietniu, ale nadal potrzebuje ona zgody House’a, która liczy się jako pieczątka.

(1 $ = 3,6646 złotych)