Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska uruchomi komisję poszukiwania porwanych ukraińskich dzieci – EURACTIV.com

Polska uruchomi komisję poszukiwania porwanych ukraińskich dzieci – EURACTIV.com

Polska podejmie wspólne działania z Komisją Europejską w celu odnalezienia ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję podczas jej inwazji na Ukrainę i dopilnowania, by winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności.

Pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i premiera Polski Mateusza Morawieckiego projekt jest wspierany przez ONZ. zdeklarowany Rzeczniczka komisji Dana Spinant.

„Znacie dramatyczną sytuację ukraińskich dzieci, które zostały porwane przez Rosję i wysłane do Rosji do adopcji, (to) ogromny problem społeczny, tragedia i zbrodnia” – powiedział Spinant. „Dlatego wspólnie z Polską podejmujemy tę inicjatywę (…), aby zaradzić tej tragicznej sytuacji” – dodał.

W najbliższych dniach Komisja Europejska ogłosi dalsze informacje na temat tej inicjatywy, powiedział rzecznik na konferencji prasowej. Służby prasowe Komisji, z którymi skontaktował się EURACTIV.pl, odmówiły podania dalszych szczegółów.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku różne organy międzynarodowe oskarżyły Kreml o przymusowe deportacje ukraińskich dzieci do Rosji lub na tereny kontrolowane przez Rosję. Według danych ukraińskiej prokuratury od wybuchu wojny rosyjskiej na Ukrainie uprowadzono i wywieziono do Rosji 16 tys. dzieci.

„Dlatego wspólnie z Komisją Europejską i przy wsparciu agend ONZ łączymy siły w celu odnalezienia uprowadzonych dzieci, zebrania dowodów i podjęcia działań zmierzających do postawienia winnych zbrodni przed wymiarem sprawiedliwości” – powiedziała EURACTIV polska służba dyplomatyczna. pl.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka poproszona o komentarz nie odpowiedziała na e-mail EURACTIV.pl przed publikacją tego artykułu.

Na początku tego roku niemieckie i holenderskie ministerstwa spraw zagranicznych potępiły Moskwę za to, co nazwali „brutalną” i „nieludzką” polityką „rozdzierania rodzin”.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)