Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Węgry zgadzają się na budowę dwóch rosyjskich reaktorów jądrowych |  Węgry

Węgry zgadzają się na budowę dwóch rosyjskich reaktorów jądrowych | Węgry

Węgry ogłosiły, że budowa za 12,5 miliarda euro (10,6 miliarda funtów) dwóch reaktorów jądrowych rosyjskiego Rosatomu rozpocznie się w najbliższych tygodniach po zatwierdzeniu projektu przez organizatorów.

Wojna na Ukrainie nie zniechęciła Węgier do projektu rozbudowy czterech reaktorów już działających w zakładzie PAX pod Budapesztem.

To, że posuwa się do przodu, jest kolejną oznaką bliskich związków między nacjonalistycznym premierem Węgier Viktorem Orbanem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

„To duży krok, ważny kamień milowy” – powiedział węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szyjjarto na Facebooku po tym, jak krajowy regulator wydał w czwartek oświadczenie z kilkoma opóźnieniami.

Możemy teraz przejść z etapu planowania do etapu budowy. „Zobaczysz to na stronie Paks w nadchodzących tygodniach” – powiedział Szijjártó.

Dodał, że „realistyczne” było wprowadzenie reaktorów do służby do 2030 roku.

Umowa z 2014 r. dotycząca budowy dwóch 1200-megawatowych reaktorów w Pax, 100 km na południe od Budapesztu, podwoiłaby moc elektrowni.

Zbudowana przy użyciu technologii z czasów sowieckich w latach 80. XX wieku w okresie komunizmu na Węgrzech, elektrownia jest jedynym obiektem jądrowym w kraju i zapewnia około 40% zapotrzebowania na energię elektryczną.

„W ten sposób zapewnimy Węgrom bezpieczeństwo energetyczne w dłuższej perspektywie i ochronimy Węgrów przed ekstremalnymi wahaniami cen energii” – powiedział Szijjártó.

Rosja finansuje większość projektu pożyczką w wysokości 10 mld euro dla Węgier, która spłaca pozostałe 2,5 mld euro.

Finlandia, członek Unii Europejskiej, w maju anulowała podobny projekt rosyjskiej elektrowni jądrowej z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Węgry przeciwstawiły się wysiłkom UE zmierzającym do izolacji i ukarania Rosji. Podczas gdy partnerzy z Unii Europejskiej próbują szybko odzwyczaić się od rosyjskiej ropy i gazu, Węgry mają i mają wyjątki Wynegocjowano dodatkowe dostawy gazu ziemnego.