Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska: Trwają poszukiwania 7 osób, które zaginęły w czasie wybuchu miny lądowej

Polska: Trwają poszukiwania 7 osób, które zaginęły w czasie wybuchu miny lądowej

Ekipy ratunkowe w południowej Polsce pracują nad stworzeniem warunków umożliwiających poszukiwanie siedmiu górników i ratowników, którzy zaginęli po wybuchu metanu w kopalni, w którym zginęło pięć osób.

WARSZAWA, Polska – W czwartek ekipy ratunkowe na południu Polski pracowały nad stworzeniem warunków podziemnych, które pozwoliłyby zginąć siedmiu górnikom i ratownikom, którzy zaginęli po wybuchu metanu w kopalni węgla.

JSW, która obsługuje kopalnię Pniówek, poinformowała, że ​​pracownicy tworzyli systemy wentylacyjne i pompowali powietrze do obszarów poszukiwań, aby zmniejszyć poziom metanu i zwiększyć ryzyko wybuchów.

Firma poinformowała, że ​​25 osób rannych w wyniku wybuchu zostało przyjętych do szpitala, z których dziewięć było w stanie krytycznym i było leczonych w szpitalu w Semianovis Slasky, który specjalizuje się w leczeniu ofiar wypadków górniczych, szczególnie tych z ciężkimi oparzeniami.

Pierwszy bombowiec uderzył w środę tuż po północy w kopalnię około 1000 metrów pod ziemią w Pavlovis, niedaleko granicy z Czechami.

Trzy godziny po rozpoczęciu akcji ratunkowej eksplodowała druga, duża bomba. Komunikacja z niektórymi ratownikami została przerwana, a akcja zawieszona.

Członkowie 13 ekip ratowniczych czekali w czwartek na wznowienie poszukiwań pięciu ratowników, a dwóch górników zaginęło.

Polska energetycznie wykorzystuje prawie 70% węgla własnego i importowanego, co spotyka się z krytyką ze strony Unii Europejskiej i organizacji ekologicznych zajmujących się emisją CO2 i zmianami klimatycznymi.

Większość kopalń znajduje się na południowym Śląsku. Wiele z nich jest zagrożonych wybuchem z powodu nagłego uwolnienia metanu.

Polski rząd drastycznie ogranicza zużycie węgla i niedawno ogłosił, że do maja przestanie sprowadzać węgiel z Rosji. Posunięcie to jest częścią dążenia Polski do porzucenia zależności od rosyjskich zasobów energetycznych, ale także odpowiedzią na inwazję Moskwy na Ukrainę.