Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

11 000 migrantów dotarło do Niemiec w 2021 r. przez Białoruś i Polskę

11 000 migrantów dotarło do Niemiec w 2021 r. przez Białoruś i Polskę

Do 2021 r. ponad 11 tys. imigrantów przedostało się do Niemiec przez Polskę nieregularnymi trasami z Białorusi. Liczba zwiedzających w październiku sięgnęła prawie 5300.

Niemiecka policja federalna odnotowała w ciągu roku łącznie 11 213 rejestracji na tej konkretnej trasie ekspatriantów. Firma dodała jednak, że do końca 2021 roku nastąpi trend spadkowy.

Największą liczbę imigrantów do Niemiec przez Białoruś i Polskę odnotowano – 5294 przybyłych w październiku. Jednak w grudniu frekwencja spadła do mniej niż jednej dziesiątej tej liczby.

Według oficjalnych raportów, wielu imigrantów przybywających do Niemiec przedostało się do Brandenburgii przez granicę z Polską. Brandenburg wezwał rząd federalny do pomocy w szybkim i równomiernym rozmieszczeniu tych migrantów i uchodźców w całym kraju.

Niektóre organizacje charytatywne wezwały Niemcy do przyjęcia większej liczby imigrantów, argumentując, że migranci na granicy polsko-białoruskiej mogą stanąć w obliczu śmierci, ponieważ zimą temperatury nadal spadają poniżej zera.

Czytaj więcej: Białoruś odmawia ONZ dostępu do granicy z Polską

„Wojna hybrydowa”

Na początku tego roku gwałtownie wzrosła liczba imigrantów na szlaku białoruskim. UE uważa, że ​​wynika to z docelowej polityki prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, która miała na celu podważenie jedności UE.

Po kontrowersyjnej reelekcji Łukaszenki w 2020 r. Białoruś stoi przed surowymi sankcjami ze strony Unii Europejskiej i innych krajów zachodnich. Po głosowaniu rywali wybuchły fale protestów, a Łukaszenka użył nadzwyczajnych sił policyjnych i wojskowych, by je zmiażdżyć.

UE zatwierdza osoby i firmy powiązane z reżimem Łukaszenki |  Zdjęcie: Maxim Cusek / Felda Pool / AB
UE zatwierdza osoby i firmy powiązane z reżimem Łukaszenki | Zdjęcie: Maxim Cusek / Felda Pool / AB

Od tego czasu kraj Europy Wschodniej był izolowany przez większość społeczności międzynarodowej – Łukaszenka, zdaniem Unii Europejskiej, szuka zemsty, celowo importując imigrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, zwłaszcza z Iraku.

Wiele krajów UE postrzega te działania jako część Białorusi jako formę „wojny hybrydowej”, przy czym Rosja jest jedynym sojusznikiem po stronie Łukaszenki.

Czytaj więcej: Polski Kościół Katolicki nalega na pomoc imigrantom na granicy z Białorusią

z dpa