Według danych GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w lipcu 2022 r. wzrosło o 15,8% rok do roku, nieco szybciej niż inflacja. Ekonomiści twierdzą, że za wzrost odpowiadają przede wszystkim podwyżki i premie w sektorach leśnym, wydobywczym i energetycznym.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw – w firmach zatrudniających powyżej dziewięciu osób – wyniosło 6778,63 zł (1427 euro) lub nieco poniżej 4868 zł netto (1025 euro), szybciej niż oczekiwali 12,8% analityków. Wynagrodzenia z miesiąca na miesiąc wzrosły o 3,4%.
Wzrost przeciętnych wynagrodzeń w lipcu 2022 r. w porównaniu do czerwca 2022 r. wynika m.in. emerytury” – napisał w oświadczeniu GUS.
W raporcie stwierdzono, że „na wzrost płac w lipcu 2022 r. wpływ miały również podwyżki wynagrodzeń wraz z ich rekompensatami, premia z tytułu inflacji, a także dodatkowe jednorazowe dotacje m.in. w dziale „Górnictwo i kopalnictwo”.
Silny wzrost płac w lipcu nastąpił po dwóch miesiącach, kiedy płace rosły wolniej niż inflacja, która w ubiegłym miesiącu osiągnęła 15,6%, najwyższy od 25 lat. Od początku roku średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 13,2%.
„Płace to historia nowego rekordu nominalnych podwyżek” – powiedzieli analitycy mBanku, dodając, że „wymagana jest duża dawka sceptycyzmu”.
„Płace są poważnie zakłócane przez górnictwo. Roczna dynamika [of wage growth] Zwiększył się z +17% do +81%. Oznacza to, że sekcja ta zwiększyła dynamikę płac o około dwa punkty procentowe” – napisali na Twitterze, dodając, że bez podwyżek dla górnictwa wzrost płac w Polsce wyniósłby 13,8%.
W ujęciu miesięcznym wynagrodzenia w górnictwie wzrosły o 26,1%.
Od Płace do historii nowego rekordu wzrostu nominalnych. Udało się też pononnie prześcignąć inflację. Realny fundusz płac Odbija. Tu jednak należy się solidna porcja sceptyzymu. dlaxigo? pic.twitter.com/fhsqfzNBv9
– Badania mBanku (mbank_research) 19 sierpnia 2022
Analitycy Pekao Banku dodali również, że niespodzianką był również wzrost wynagrodzeń w sektorze leśnym. Ich zdaniem nagrody wypłacone z okazji obchodzonego co roku Święta Lasu były w tym roku wyjątkowo wysokie.
Sektor leśny odnotował najwyższą miesięczną dynamikę płac, wzrastając w ciągu miesiąca o 62,6%. W ujęciu rocznym wynagrodzenia pracowników leśnych wzrosły o 33,4%.
„Na szczęście recesja w Polsce ogarnęła rynek pracy” – mówią analitycy Pekao. „W rzeczywistości trochę się posunęliśmy”.
Wzrost PKB Polski spowalnia w II kwartale 2022 r.
Ekonomiści od kilku miesięcy wskazują, że polski rynek pracy kurczy się, a niedobory siły roboczej w takich sektorach jak transport, budownictwo czy informatyka wywierają presję na płace. W czerwcu stopa bezrobocia w Polsce spadła poniżej 5% po raz pierwszy od 1990 r., kiedy kraj dopiero rozpoczynał transformację postkomunistyczną.
Rosyjska inwazja na Ukrainę pogłębiła niedobór niektórych polskich gałęzi przemysłu, ponieważ duża liczba ukraińskich imigrantów – głównie mężczyzn – wróciła, aby pomóc w obronie ojczyzny.
Ukraińscy uchodźcy wypełniają luki na polskim rynku pracy, ale ryzykują utknięcie na stanowiskach wymagających niskich kwalifikacji
Główne źródło obrazu: Jennifer Lim Tamkian / Unsplash
Alicia Ptak jest starszym redaktorem Notes z Polski i dziennikarzem multimedialnym. Wcześniej współpracowałem z Reutersem.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex