Główne wydarzenia
Były żołnierz US Navy SEAL został zabity w tym tygodniu Ukraina— poinformowały w piątek amerykańskie władze. Powiedzieli, że nie walczył oficjalnie.
Daniel W. Swift, który był chorążym pierwszej klasy, został ranny w Dnipro i zmarł z powodu odniesionych obrażeń w środę.
Nie ujawniono żadnych innych szczegółów, w tym tego, czy ciało Swifta zostało usunięte z Ukrainy.
Opuścił swoje stanowisko w San Diego w Kalifornii w marcu 2019 r. „Nie możemy spekulować, dlaczego były marynarz był na Ukrainie” – powiedziała Marynarka Wojenna.
Według oświadczeń Departamentu Stanu i indywidualnych raportów rodzinnych wiadomo, że co najmniej pięciu innych Amerykanów zginęło walcząc na Ukrainie.
Swift wstąpił do marynarki wojennej w 2005 roku i został przydzielony do jednostki SEAL w 2007 roku. Opuścił służbę dobrowolnie w styczniu 2014 roku, ale dołączył ponownie w 2015 roku.
Departament Stanu odmówił konkretnego zajęcia się śmiercią Swifta, ale powiedział w oświadczeniu, że może potwierdzić niedawną śmierć obywatela USA na Ukrainie.
„Jesteśmy w kontakcie z jego rodziną i zapewniamy wszelką możliwą pomoc konsularną” – poinformował resort.
Rosja twierdziła, że zdobyła wioskę na wschodzie Ukraina Associated Press donosi, że w ramach trwających od miesięcy intensywnych ataków na miasto Bakhmut.
Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konaszenkow powiedział, że wieś Kliszczewka, 9 km na południe od Bachmutu, została „wyzwolona”.
Twierdzenia tego nie można było zweryfikować niezależnie, a ukraińscy urzędnicy nie skomentowali go od razu.
Przejęcie Kliszczijewki byłoby tylko niewielkim przełomem, ale po miesiącach niepowodzeń Kreml jest spragniony dobrych wieści z pola walki.
Z drugiej strony Bakhmut będzie większą nagrodą. Mogłoby to pozwolić Rosji przerwać ukraińskie linie zaopatrzenia na wschodzie i zagrozić innym kontrolowanym przez Ukrainę miastom w otaczającym je obwodzie donieckim.
Jednak urzędnicy amerykańscy zaczęli nakłaniać Ukraińców do odwrócenia uwagi od Bachmuta i skupienia się na przygotowaniach do ofensywy na południu, według urzędnika zaznajomionego z poglądami administracji prezydenta Joe Bidena.
Urzędnicy administracji przekazali, że ich zdaniem istnieje duże prawdopodobieństwo, że Rosjanie ostatecznie wypchną siły ukraińskie z Bachmutu, w którym do tej pory toczyły się jedne z najbardziej zaciekłych walk w tej wojnie.
Przedstawiciele administracji uważają, że do spodziewanej ukraińskiej ofensywy na południu potrzebne są znaczne siły, ale wiele z tych sił jest obecnie zaangażowanych w Bachmut.
Minister: Ukraińcy szkolą się na Leopardzie 2 w Polsce
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że siły ukraińskie będą szkolić się na czołgach Leopard 2 w Polsce, mimo że alianci nie osiągnęli porozumienia w sprawie dostaw niemieckich pojazdów do Kijowa.
Reznikow rozmawiał z ukraińską organizacją VOA po spotkaniu w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, gdzie partnerzy Ukrainy nie podjęli decyzji o dostawie czołgów. Niemcy, które produkują czołgi Leopard, muszą zgodzić się na każdy transfer.
Reznikov nazwał rozwój szkolenia przełomem, a sukces przypisał wysiłkom Polski.
„Zaczniemy od tego, a potem pójdziemy naprzód” – cytuje go Voice of America.
Nawiązując do wcześniejszych komentarzy ukraińskich urzędników, Reznikow powiedział, że ma nadzieję, że Niemcy podejmą decyzję w sprawie czołgów.
– Patrzę na to optymistycznie – dodał. „Skoro pierwszy krok został wykonany – rozpoczniemy misje szkoleniowe na Leopardzie 2”.
Reznikow wcześniej napisał na Twitterze swoją wdzięczność niemieckiemu rządowi i narodowi za pomoc wojskową i gościnność.
Obok swojego zdjęcia z nowym ministrem obrony Niemiec, Borisem Pistoriusem, napisał: „Odbyliśmy szczerą dyskusję na temat Leopardów 2. I będzie ona kontynuowana”.
Gratulacje 🇩🇪 DefMin Boris Pistorius @ćwierkać po powołaniu na nowe stanowisko.
Odbyliśmy szczerą dyskusję na temat Leopardów 2. To trwa.
🇩🇪 podziękował również rządowi i mieszkańcom za pomoc wojskową dla 🇺🇦 i gościnność w # Rammsteina 8 pic.twitter.com/pOnWhHuGos– Oleksiireznikow (@oleksiireznikow) 20 stycznia 2023 r
Witamy
Witamy w dzisiejszej relacji na żywo z wojny Ukraina.
Nasza główna historia dzisiejszego ranka: Siły ukraińskie będą szkolić się z czołgami Leopard 2 w Polsce, jak powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, pomimo braku porozumienia między sojusznikami w sprawie dostawy niemieckich pojazdów do Kijowa. Reznikov nazwał rozwój szkolenia przełomem, a sukces przypisał wysiłkom Warszawy. Więcej na ten temat wkrótce.
Oto inne ważne ostatnie wydarzenia:
-
Rosja twierdzi, że zdobyła wioskę we wschodniej Ukrainie w ramach swojego miesięcznego ataku na miasto Bachmut. Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konaszenkow powiedział, że Kliszczewka, 9 km na południe od Bachmutu, została „wyzwolona”. Roszczenia nie można zweryfikować niezależnie. Ukraińscy urzędnicy nie od razu skomentowali. Rosyjskie siły zastępcze w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej powiedziały wcześniej, że zajęły Kliszczewkę.
-
Amerykańscy urzędnicy zaczęli namawiać Ukraińców do odwrócenia uwagi od Pakhmuta i skupienia się na przygotowaniach do ofensywy na południu. Administracja Joe Bidena podobno uważa, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Rosjanie ostatecznie wypchną siły ukraińskie z zaciekłego miasta, w którym do tej pory toczyły się jedne z najbardziej zaciekłych walk w tej wojnie. Podobno niemiecki wywiad zagraniczny BND jest zaniepokojony stratami, jakie ponosi armia ukraińska pod Bachmutem.
-
Generał Mark Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA, powiedział, że nie uważa za realistyczne oczekiwanie, że Ukraina usunie siły rosyjskie ze swojego terytorium uznanego na arenie międzynarodowej w 2023 roku.. „Z wojskowego punktu widzenia nadal upieram się, że od tego roku bardzo trudno będzie militarnie usunąć siły rosyjskie z każdego centymetra okupowanej przez Rosję Ukrainy”. — powiedział na konferencji prasowej w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Niemczech.
-
Niemcy odmówiły podjęcia decyzji o dostawie czołgów Leopard 2 na Ukrainę na specjalnym międzynarodowym szczycie w Ramstein. W Europie i Stanach Zjednoczonych żywiono nadzieję, że Niemcy przynajmniej zezwolą na reeksport Panter należących do takich krajów jak Polska i Finlandia, ale mimo próśb nowo mianowany minister obrony w Berlinie Powiedział, że nie ma ostatecznej decyzji była zabrana.
-
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do Niemiec i zachodnich aliantów o wysłanie czołgów do Kijowa na otwarciu spotkania w Ramstein. Ukraiński przywódca powiedział, że konieczne są pilne działania, ponieważ „Rosja koncentruje swoje siły, ostatnie siły, próbując przekonać wszystkich, że nienawiść może być silniejsza niż świat”.
-
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że grupa ministrów obrony popierających Kijów koncentruje się na „upewnieniu się, że Ukraina ma zdolność, której potrzebuje, by odnieść sukces w tej chwili”. Przemawiając po spotkaniu w Ramstein Air Force Base, Austin nazwał Niemcy „niezawodnym sojusznikiem”.
-
Kreml powiedział, że dostarczenie dodatkowych czołgów do Kijowa „zasadniczo niczego nie zmieni”. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział także, że stosunki Rosji ze Stanami Zjednoczonymi znajdują się w „historycznym najniższym punkcie”, bez „nadzieji” na poprawę stosunków dwustronnych „w dającej się przewidzieć przyszłości”.
-
Przedstawiciele USA poinformowali w piątek, że na Ukrainie zginął były żołnierz US Navy SEAL. Daniel W. Swift, bosman pierwszej klasy, który opuścił stanowisko w San Diego w marcu 2019 r., został ranny w Dnieprze i zmarł w środę w wyniku odniesionych obrażeń. Urzędnicy powiedzieli, że nie walczył w oficjalnym charakterze. Marynarka wojenna stwierdziła, że „nie może spekulować na temat przyczyny obecności byłego marynarza na Ukrainie”.
-
Pojawiły się doniesienia, że kraje UE pracują nad dziesiątą rundą sankcji wobec Rosji. Wysoki rangą dyplomata powiedział Reuterowi, że następna runda sankcji „będzie gdzieś” w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego. Unijni urzędnicy zabiegają też o zgodę ministrów na siódmą transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro.
-
Stany Zjednoczone nałożą dodatkowe sankcje na Grupę Wagnera, — powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby. Departament Skarbu USA planuje wyznaczyć Wagnera jako międzynarodową organizację przestępczą, która zamrozi wszelkie aktywa grupy w USA i uniemożliwi Amerykanom dostarczanie Wagnerowi pieniędzy, towarów lub usług.
-
Włoskie władze poszukują rosyjskiego arbitra po tym, jak dwa jego luksusowe jachty przejęte w ramach sankcji UE w tajemniczy sposób znikają z portu na Sardynii. jachty należące do Dmitrij Mazepin, miliarder Firma produkująca nawozy mineralne zaginęła zeszłego lata w porcie Olbia na Sardynii w odstępie kilku tygodni.
„Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik.”
More Stories
Aleksiej Nawalny: „Nie ma ciała dla ciała” podczas przygotowań rodziny do pogrzebu
Kto zastąpi Mitcha McConnella na stanowisku przywódcy Partii Republikańskiej w Senacie?
Ukraina zestrzeliła dwa kolejne rosyjskie bombowce