Polscy planiści wojskowi i politycy od dawna niepokoili się rosyjską okupacją, a przed inwazją na Ukrainę 24 lutego istniały już plany zwiększenia liczebności jej sił zbrojnych – ale wydarzenia w tym kraju skłoniły Warszawę do jeszcze szybszego ruchu. Z różnymi planami zakupu zabezpieczeń.
5 marca niższa izba parlamentu zatwierdziła nową ustawę o przeznaczeniu 3% PKB Polski na obronę od 2023 roku, sygnalizując gwałtowny wzrost do 2,2% do 2022 roku.
Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie wewnętrznym polskie siły lądowe powiększają się z około 110 000 do co najmniej 250 000 regularnych żołnierzy i 50 000 do regionalnych sił bezpieczeństwa (w porównaniu z dzisiejszymi 30 000).
3 marca podczas pierwszego czytania projektowanej wówczas ustawy minister obrony narodowej Marius Błaszczyk powiedział: „Ustawa o ochronie ojcowskiej została przygotowana na podstawie doświadczeń ostatnich kilku lat, co wyraźnie widać. Rosja może użyć siły, by realizować swoje interesy i realizować plany odbudowy imperium. Ale najpierw w tej dziedzinie nie sądzimy, by tak drastyczne środki zostały podjęte tak szybko.
Wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział: „Podstawowym powodem przyjęcia proponowanej ustawy jest poczucie, że na granicy jest państwo, które zachowuje się w sposób, który już dziś w całości widzimy.
Kiedy w połowie 2021 roku opublikowano koncepcję ustawy o bezpieczeństwie wewnętrznym, wydawała się próbą zrównoważenia trzech priorytetów. Ustawa zastępuje 14 tradycyjnych ustaw z lat 60. XX wieku, ale polskie Ministerstwo Obrony Narodowej dąży do zwiększenia liczebności sił zbrojnych i zakupu lepszego sprzętu.
Koszt podwojenia liczebności polskich sił lądowych zrekompensuje budżet MON, ale inne środki na modernizację (np. zakup sprzętu) będą pochodzić z Obligacji Skarbu Państwa, czyli zbrojnego funduszu wsparcia finansowanego z obligacji zabezpieczonych przez rząd. Zysk z budżetu państwa i banku centralnego (NBP), za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).
BGK, który zarządza również Funduszem Wsparcia Sił Zbrojnych, jest państwowym bankiem rozwoju i jedyną agencją w Polsce wspierającą rządowe programy rozwoju społeczno-gospodarczego.
Ostateczny wynik, powiedział Kaczyński, byłby taki, że Polska mogłaby osiągnąć poziom wydatków na obronę w 2030 roku sześć lat wcześniej niż planowano, bez podwyżki podatków.
Ustawa o ochronie ojca powstała na podstawie doświadczeń ostatnich kilku lat, z których jasno wynika, że Rosja może wykorzystać swoją siłę do realizacji swoich interesów i realizacji planów odbudowy imperium. Ale skoro jest to obszar, nie sądzimy, aby tak drastyczne środki można było podjąć tak szybko.– Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej
Polska już przyspieszyła plany zakupu UAV, ale Błaszczak ujawnił zamiar zakupu większej liczby samolotów bezzałogowych i bezpańskiej amunicji. W rzeczywistości 28 lutego MND ogłosiło, że Polska kupi niewydany wcześniej MQ-9A Reaper MALE UAS.
W przygotowaniu jest obrona powietrzna krótkiego zasięgu MND (Narew), śmigłowce uderzeniowe (Kruk), czołgi podstawowe (kontrakt FMS). Czołgi podstawowe M1A2 SEPv3 Abrams), okrętów wojennych (Miecznik), śmigłowców ASW i innych.
Na przykład Błaszczak ogłosił 15 marca, że umowa na dostawę trzech kolejnych trałowców Cormoran II dla Marynarki Wojennej RP zostanie podpisana w pierwszej połowie 2022 roku.
Ponieważ inni sojusznicy NATO planują zwiększyć wydatki na obronę i uwolnić więcej środków na zakup sprzętu, Polska może nie być w stanie zrealizować jej zamówień, o ile europejskie i amerykańskie agencje obronne nie zwiększą swoich zdolności produkcyjnych.
„Jak wiemy, na półce dostępne są zaawansowane systemy uzbrojenia” [an] Bardzo niski – powiedział Kaczyński na konferencji prasowej pod koniec lutego. „Oczywiście chcemy kupować jak najszybciej, więc postaramy się kupić je na półce, jeśli mamy dostępne jakieś systemy. Ale najbardziej [the] Systemy są szczególnie złożone i bardzo wyrafinowane [in] Musimy najpierw zamówić, a następnie wyprodukować to, co nas interesuje.
Dodał: Na przykład to dotyczy [the] Zakup systemów obrony powietrznej. Wiemy to. ’
Kaczyński podkreślił, że polski przemysł ma do odegrania dużą rolę: „Nasz proces zakupowy obejmie produkty Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ale będzie to mniejszość, a większość systemów będziemy kupować od zagranicznych producentów”.
Polski rząd uważa, że jego plany są w pełni uzasadnione aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie. Jak powiedział Błaszczak w Sejmie: „Stworzyliśmy w Polsce regionalne siły bezpieczeństwa. Ten rodzaj ukraińskich sił zbrojnych, wraz z zmotywowanymi i wyszkolonymi ochotnikami i oddziałami operacyjnymi, odgrywa obecnie kluczową rolę w obronie Kijowa.
Dodał: Kupiliśmy drony Bayraktar TB2 wyprodukowane w Turcji. Dziś wszyscy przyglądamy się, jak funkcjonują piraci z armii ukraińskiej. Do Sił Zbrojnych RP dostarczaliśmy pociski grotowe, które są obecnie ważne dla ukraińskiego wojska. Stworzyliśmy 18. Dywizję Zmechanizowaną, która chroni wschodnią część Polski, działa w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej i współpracuje z dodatkowymi siłami USA przerzucanymi do naszego kraju.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
10 spraw urzędowych, które załatwisz online z Profilem Zaufanym
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher