Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE uzgadnia przełomowe przepisy dotyczące monitorowania dużych platform technologicznych

UE uzgadnia przełomowe przepisy dotyczące monitorowania dużych platform technologicznych

Unia Europejska zmusi największe firmy technologiczne do bardziej agresywnego monitorowania treści internetowych po zatwierdzeniu głównych przepisów, które po raz pierwszy określają zasady dotyczące tego, jak firmy zapewniają użytkownikom bezpieczeństwo w Internecie.

We wczesnych godzinach porannych w sobotę, po prawie 16 godzinach negocjacji, prawodawcy w Brukseli podjęli środki, aby uniemożliwić firmom takim jak Facebook i Google kierowanie reklam internetowych do nieletnich, a manipulowanie technikami zmuszającymi ludzi do klikania treści zostanie zakazane.

Wiodące grupy technologiczne będą musiały ujawnić organom regulacyjnym Unii Europejskiej, w jaki sposób radzą sobie z dezinformacją i propagandą wojenną, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się fałszywych informacji – wysiłek, który nabrał nowego rozmachu po II wojnie światowej. Inwazja Rosji na Ukrainę.

ten Prawo usług cyfrowych, uzgodniony w Brukseli przez państwa członkowskie, Komisję Europejską i Parlament Europejski, jest częścią dążeń w Brukseli, aby wytyczać kierunek w zakresie regulacji Internetu. Na początku tego roku Unia Europejska zatwierdziła odrębne przepisy, które są Prawo rynków cyfrowychktórego celem jest zajęcie się siłą rynkową firm z Doliny Krzemowej.

ten skrzydło Środki legislacyjne, przeciwko którym zaciekle lobbowały największe światowe firmy technologiczne, stanowią najważniejszą reformę na świecie Prawo właściwe Ich działalność od ponad dwóch dekad.

Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach kraje takie jak Stany Zjednoczone, Kanada i Singapur będą przestrzegać podobnych zasad.

Pojawia się po latach frustracji z powodu powolnego lub nieskutecznego egzekwowania przepisów antymonopolowych. Został okrzyknięty przez czołowych urzędników UE jako punkt zwrotny w regulowaniu dużych firm technologicznych.

Czas na to, by wielkie platformy internetowe działały jako „zbyt duże, by się nimi przejmować”, powiedział Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego.

DSA ma na celu uczynienie internetu bezpieczniejszym dla konsumentów. Firmy internetowe muszą oferować warunki, które są zrozumiałe nawet dla dzieci. Kierowanie do użytkowników online na podstawie ich religii, płci lub preferencji seksualnych należy do praktyk, które należy zakazać.

Platformy internetowe, takie jak Twitter, powinny być przejrzyste w sposobie, w jaki treści są polecane ich użytkownikom. Będą również musieli posiadać odpowiedni personel do obsługi moderacji treści, ponieważ użytkownicy będą mieli prawo do złożenia skargi w swoim własnym języku.

Osoby, które łamią przepisy, podlegają wysokim karom i nie mogą pracować w Unii Europejskiej.

ten nowe ustawodawstwo Britton powiedział, że ustanawia jasne zobowiązania dla platform, które są zaprojektowane tak, aby były proporcjonalne do skali, wpływu i ryzyka.

Dodał, że Komisja będzie mogła „nałożyć skuteczne i odstraszające sankcje w wysokości do 6 proc. globalnej wielkości sprzedaży, a nawet zakazać pracy na jednolitym rynku UE w przypadku powtarzających się poważnych naruszeń”.

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza UE odpowiedzialna za politykę cyfrową, powiedziała, że ​​nowy zbiór przepisów „pomoże stworzyć bezpieczne i odpowiedzialne środowisko w Internecie”.

Powiedziała: „Platformy muszą być przejrzyste w swoich decyzjach dotyczących moderowania treści, zapobiegać rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych dezinformacji i unikać umieszczania niebezpiecznych produktów na rynku. Dzięki dzisiejszemu porozumieniu zapewniamy, że platformy są odpowiedzialne za ryzyko, jakie ich usługi mogą stanowić dla społeczeństwa i obywatele”.

Posłowie do PE przyklasnęli ustawie, podczas gdy firmy technologiczne powiedziały, że będą musiały przyjrzeć się sedno sprawy.

To były długie i trudne negocjacje – powiedziała Dita Sharanzova, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego. Google, Facebook i inne duże platformy internetowe będą musiały pracować nad lepszą ochroną swoich użytkowników. Europa dała jasno do zrozumienia, że ​​nie może funkcjonować jako niezależne cyfrowe wyspy”.

„Dzięki DSA sprawimy, że platformy będą odpowiedzialne za ich algorytmy i będą musiały przeprowadzić ocenę ryzyka i łagodzenie ryzyka, aby nas chronić” – powiedziała Financial Times Kristel Chaldemas, eurodeputowana prowadząca dyskusje w imieniu Parlamentu.

„Po sfinalizowaniu i wdrożeniu prawa szczegóły będą ważne” – powiedział Google, którego wyszukiwarka prawdopodobnie będzie objęta zakresem regulacji.

Victoria de Bosson ze Stowarzyszenia Przemysłu Komputerowego i Komunikacyjnego powiedziała: „Wiele ważnych szczegółów pozostaje do wyjaśnienia. Mamy nadzieję, że ostateczna legislacja pozwoli wszystkim firmom, dużym i małym, przestrzegać zasad w praktyce, umożliwiając Europejczykom kontynuowanie korzystać z wielu zalet usług cyfrowych”.