Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE musi przejść do gospodarczej i geopolitycznej kontrofensywy, mówi premier – The First News

UE musi przejść do gospodarczej i geopolitycznej kontrofensywy, mówi premier – The First News

Paweł Supernak / PAP

Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że Unia Europejska powinna pójść w ślady Polski po latach kryzysów i przystąpić do gospodarczego i geopolitycznego kontrataku.

„Odbudowa to dziś kluczowe słowo w europejskim leksykonie. Lata, które minęły pod znakiem stanu wyjątkowego, mamy za sobą” – napisał w opublikowanym w piątek felietonie opinii na nowym portalu Euractiv.

Zdaniem Morawieckiego kryzysy ostatnich lat, pandemia, rosyjska agresja na Ukrainę i wysoka inflacja obnażyły ​​słabości europejskiej gospodarki, ale też „pokazały, że stary kontynent ma jeszcze ogromny potencjał”.

Dlatego powiedział: „Teraz, zamiast skupiać się na różnicach ideologicznych, UE powinna przejść do gospodarczej i geopolitycznej kontrofensywy”.

Podał przykład Polski jako kraju o „ambitnych planach rozwoju” w dziedzinie energetyki jądrowej jako „mocnej i jasnej” odpowiedzi na kryzys energetyczny wywołany agresją Rosji na Ukrainę.

„Rozpoczęliśmy prace mające na celu budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju… i jesteśmy jednymi z krajów najbardziej zainteresowanych zastosowaniem technologii małych reaktorów (SMR)” – powiedział Moraviki.

„Podobnie jak Polska, Europa jako całość musi odpowiedzieć sobie na pytanie: jaką drogą powinniśmy iść dzisiaj, gdy rezygnacja z rosyjskich źródeł energii stała się imperatywem moralnym i geopolitycznym?” przekonywał.

Jego zdaniem, aby unijna gospodarka pozostała konkurencyjna, Europa potrzebuje dostępu do taniej i czystej energii, ponieważ import tradycyjnych surowców energetycznych staje się coraz droższy.

Dlatego, aby Europa zachowała stabilny rozwój i suwerenność energetyczną, musimy ograniczyć jej import minerałów i rozwijać alternatywne źródła energii – nie tylko odnawialne źródła energii, które są niestabilne i zależne od zmieniających się warunków klimatycznych, ale przede wszystkim stabilne i niskoemisyjne reaktory jądrowe”.