Premier Polski Mateusz Morawiecki spotkał się dziś w Batumi ze swoim gruzińskim odpowiednikiem Iraklim Garibashvilim, aby omówić m.in. agresję Rosji na Ukrainę.
Po bezpośrednich i długich spotkaniach obaj urzędnicy wygłosili oświadczenia dla mediów.
Premier Gruzji w swoim przemówieniu wyraził poparcie dla Ukrainy, odniósł się do konsekwencji wojny rosyjsko-gruzińskiej z 2008 roku oraz omówił europejskie aspiracje tego kraju.
Premier Garibashvili oświadczył: „Nasze stanowisko jest absolutnie jasne, jesteśmy oczywiście solidarni i chciałbym powtórzyć nasze niezachwiane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.
Powiedział, że państwa gruzińskie i polskie, a także narody mają „długą historię przyjaźni” z Ukrainą i będą nadal „zdecydowanie” wspierać ten kraj.
– Naszym wspólnym pragnieniem jest zakończenie tej wojny i ustanowienie pokoju na Ukrainie – dodał premier.
Premier powiedział, że poinformował swojego polskiego odpowiednika o wsparciu politycznym i humanitarnym, jakiego Gruzja udziela Ukrainie w czasie wojny.
Podczas przemówienia powiedział także: „Niestety Gruzja już przeszła wielką mękę i tragedię, jaka ma dziś miejsce na Ukrainie”, dodając: „Już zapłaciliśmy wysoką cenę”.
„Rosja zajmuje 20% naszego terytorium i musimy żyć z rosyjskimi wojskami na naszym terytorium” – powiedział premier.
„Niestety, po sierpniowej wojnie światowi przywódcy nie nałożyli sankcji na Rosję” – zauważył premier Garibashvili, dodając, że „widzieliśmy odnowioną politykę wobec Rosji, nowe projekty handlowe i gospodarcze”.
Dodał, że dawna administracja Zjednoczonego Ruchu Narodowego „niestety” nie nałożyła na Rosję żadnych sankcji.
Zamiast tego ówczesny rząd sprzedawał strategiczne rzeczy rosyjskim firmom państwowym, zniósł reżim wizowy dla obywateli Rosji i poparł wejście Rosji do Światowej Organizacji Handlu.
Premier przekonywał, że w wyniku tego wszystkiego „Gruzja jest do dziś okupowana, status quo się nie zmienił”.
Zaznaczył, że kraj musi uporać się z problemem „granic. Ciągłe porwania naszych obywateli, ich tymczasowe aresztowania i niestety w wielu tragicznych przypadkach ich zabójstwo lub śmierć”.
Jak poinformował premier, podczas spotkania strona polska zobowiązała się również do wspierania integracji Gruzji w Europie.
„Dobrze rozumiemy, że to długa droga i że aby zostać członkiem Unii Europejskiej musimy przeprowadzić reformy, przygotować kraj, rozwijać gospodarkę i pokonać wiele wyzwań” – powiedział.
Podkreślił jednak, że rząd gruziński „ma motywację” do wypełnienia zobowiązań wynikających z umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
Artykuł zostanie uzupełniony o uwagi polskiego premiera, gdy tylko jego doradca opublikuje pełny tekst.
Ten post jest również dostępny pod adresem:
ქართულქართულ. (gruziński)
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Sztuczna inteligencja w gospodarce: szansa, wyzwanie i… as w rękawie branży hazardowej
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut