Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska „ponownie patrzy” na rolę gazu w transformacji zielonej energii

Polska „ponownie patrzy” na rolę gazu w transformacji zielonej energii

BRUKSELA (Reuters) – Polska ponownie rozważa rolę gazu ziemnego w odchodzeniu od energetyki węglowej, ponieważ stara się uniknąć uzależnienia od rosyjskiego paliwa, poinformował w czwartek podsekretarz stanu ds. klimatu w Polsce.

Rosyjska inwazja na Ukrainę zmusiła UE do podjęcia próby zmniejszenia zależności od paliw kopalnych z Rosji, która zaopatruje UE w 40% gazu, 27% importu ropy i 46% importu węgla.

„Jeśli chcemy to zrobić w krótkim okresie, będziemy musieli ponownie przemyśleć plany, które poczyniliśmy w przeszłości. Biorąc pod uwagę obecną sytuację legislacyjną w Polsce, bardzo wyraźnie popycha nas ona w kierunku większego zużycia gazu” – powiedział Adam Giborg-Czewirtinsky. na spotkaniu ministrów środowiska UE w Brukseli.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Przyglądamy się temu ponownie, aby zobaczyć, jak możemy zmniejszyć naszą zależność od gazu w tym okresie przejściowym”.

Węgiel, najbrudniejszy ze wszystkich paliw kopalnych, wytwarza około 70% polskiej energii elektrycznej. Musiałoby to nie odpowiadać unijnemu celowi ograniczenia emisji o 55% do 2030 r., w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Rząd przewiduje, że mniejsze zużycie węgla spowoduje wzrost zapotrzebowania na gaz w Polsce w tej dekadzie do zasilania nowych elektrowni gazowych.

Każde nowe zamówienie zostanie w dużej mierze zaspokojone z importu. Według think tanku Forum Energii Rosja dostarcza około 55% polskiego importu gazu, 66% importu ropy i 75% importu węgla.

Długoterminowy kontrakt na dostawy Polski z rosyjskim Gazpromem wygasa z końcem tego roku. Kraj planuje zastąpić tę dostawę nowym gazociągiem z Norwegii, który ma być gotowy do listopada.

Zmniejszenie roli gazu może zwiastować większą rolę energetyki jądrowej. Warszawa planuje uruchomić swoją pierwszą elektrownię jądrową w 2033 roku.

Tymczasem kraje UE negocjują nową politykę klimatyczną, niektóre chcą przyspieszyć, aby uporać się z wysokimi cenami energii i porzucić rosyjski gaz, podczas gdy inne obawiają się potencjalnych kosztów początkowych.

(Sprawozdanie Kate Abnett Edytowanie przez Chizu Nomiyama)

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.