Pogoń Polski za morską energetyką wiatrową poszła o krok dalej, ogłaszając, że Siemens Gamesa dostarczy turbiny do dwóch nowych obiektów na Morzu Bałtyckim.
Projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, rozwijane przez Equinor i Polenergię, będą wykorzystywać morską turbinę wiatrową SG 14-236 DD w ramach dwóch „umów preferencyjnych” ogłoszonych 22 lutego. Siemens Gamesa poinformował we wtorek, że te umowy są pierwszymi warunkowymi umowami na użytkowanie sprzętu SG 14-236 DD.
Bałtyk II i Bałtyk III leżą na południe od zabudowy Bałtyk I na Morzu Bałtyckim. Bałtyk I, również rozwijany przez Polenergię i Equinor, znajduje się na granicy polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej w pobliżu gminy eba w powiecie pomorskim, około 81 kilometrów (km) lub 50 mil od portu w يebie. Dwie morskie farmy wiatrowe Bałtyk znajdują się również w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, a każda z nich będzie miała około 720 megawatów mocy wytwórczych. Znajdują się one odpowiednio 37 kilometrów (23 mil) i 22 kilometry (13,6 mil) od polskiego wybrzeża.
Polscy urzędnicy powiedzieli, że kraj chce rozwinąć 5,9 gigawatów mocy wytwórczych morskich elektrowni wiatrowych do 2030 r. i do 11 gigawatów do 2040 r.
Ogłoszone we wtorek umowy obejmują umowę serwisową, a także dostawę turbin wiatrowych. Ostateczna decyzja inwestycyjna i wymagane pozwolenia dla obiektów Bałtyk II i Bałtyk III spodziewane są w 2024 roku, a pierwsza dostawa energii w 2027 roku.
„Po raz kolejny Siemens Gamesa z przyjemnością poprowadził rewolucję offshore, rozpoczynając przygodę z morską energią wiatrową w innym kraju” – powiedział w oświadczeniu Mark Baker, dyrektor generalny Siemens Gamesa Offshore Business Unit. „Dzięki temu z naszą najnowszą turbiną morską – SG 14-236 DD – będziemy mogli od samego początku dostarczać do Polski sprawdzoną technologię i niezrównaną wiedzę. Możemy pomóc uwolnić energię wiatrową, gdy kraj pracuje nad osiągnięciem imponujących celów w zakresie energii odnawialnej.”
– Wraz z rozwojem 1,44 GW Equinor i Polenergia zasygnalizowały pełne zaangażowanie w polski rynek morskiej energetyki wiatrowej i cały kraj – powiedział Paul Przybylski, dyrektor zarządzający Siemens Gamesa Poland. „Siemens Gamesa cieszy się, że może wnieść swoją wiedzę, niezawodność i technologię, aby tak się stało. Mamy już wielu polskich dostawców w naszym łańcuchu dostaw i jesteśmy zachęceni możliwościami, które wydają się pojawiać, gdy branża rozwija się lokalnie. „
Polscy urzędnicy szybko przystąpili do zwiększania mocy wytwórczych w energetyce wiatrowej po tym, jak krajowy Urząd Regulacji Energetyki wydał pozwolenie dla firm na budowę elektrowni wiatrowych. Projekt Bałtyk I o mocy 1,56 gigawatów ma zostać oddany do użytku w 2026 roku.
Prezes Equinor, Ingunn Svegården, powiedział w zeszłym roku o zainteresowaniu jego kraju polską energetyką wiatrową na morzu: „Morze Bałtyckie będzie ważnym zasobem morskiej energii wiatrowej, a my jesteśmy dopiero na wczesnym etapie realizacji jego pełnego potencjału”.
Pål Eitrheim, inny dyrektor wykonawczy Equinor, powiedział o projektach Bałtyk II i Bałtyk III: „Pełny rozwój obu projektów stworzy na Bałtyku hub wiatrowy. Stworzy działalność przemysłową i miejsca pracy wspierające polską gospodarkę. zapewni polskim domom i firmom tanią energię elektryczną ze źródeł odnawialnych”.
–Daryl Proctor POWER Starszy redaktor naczelny (Umieść tweeta).
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex