Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Siemens Gamesa dostarczy turbiny dla polskich morskich farm wiatrowych

Pogoń Polski za morską energetyką wiatrową poszła o krok dalej, ogłaszając, że Siemens Gamesa dostarczy turbiny do dwóch nowych obiektów na Morzu Bałtyckim.

Projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, rozwijane przez Equinor i Polenergię, będą wykorzystywać morską turbinę wiatrową SG 14-236 DD w ramach dwóch „umów preferencyjnych” ogłoszonych 22 lutego. Siemens Gamesa poinformował we wtorek, że te umowy są pierwszymi warunkowymi umowami na użytkowanie sprzętu SG 14-236 DD.

Bałtyk II i Bałtyk III leżą na południe od zabudowy Bałtyk I na Morzu Bałtyckim. Bałtyk I, również rozwijany przez Polenergię i Equinor, znajduje się na granicy polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej w pobliżu gminy eba w powiecie pomorskim, około 81 kilometrów (km) lub 50 mil od portu w يebie. Dwie morskie farmy wiatrowe Bałtyk znajdują się również w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, a każda z nich będzie miała około 720 megawatów mocy wytwórczych. Znajdują się one odpowiednio 37 kilometrów (23 mil) i 22 kilometry (13,6 mil) od polskiego wybrzeża.

Polscy urzędnicy powiedzieli, że kraj chce rozwinąć 5,9 gigawatów mocy wytwórczych morskich elektrowni wiatrowych do 2030 r. i do 11 gigawatów do 2040 r.

Firma Siemens Gamesa poinformowała, że ​​dwie nowe farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim u północnych wybrzeży Polski będą wykorzystywać modułowe turbiny SG 14-236 DD firmy. Dzięki uprzejmości: Siemens Gamesa

Ogłoszone we wtorek umowy obejmują umowę serwisową, a także dostawę turbin wiatrowych. Ostateczna decyzja inwestycyjna i wymagane pozwolenia dla obiektów Bałtyk II i Bałtyk III spodziewane są w 2024 roku, a pierwsza dostawa energii w 2027 roku.

„Po raz kolejny Siemens Gamesa z przyjemnością poprowadził rewolucję offshore, rozpoczynając przygodę z morską energią wiatrową w innym kraju” – powiedział w oświadczeniu Mark Baker, dyrektor generalny Siemens Gamesa Offshore Business Unit. „Dzięki temu z naszą najnowszą turbiną morską – SG 14-236 DD – będziemy mogli od samego początku dostarczać do Polski sprawdzoną technologię i niezrównaną wiedzę. Możemy pomóc uwolnić energię wiatrową, gdy kraj pracuje nad osiągnięciem imponujących celów w zakresie energii odnawialnej.”

READ  Cyfrowy Polsat przewiduje do 475 mln USD nakładów inwestycyjnych w 2023 r. na zieloną energię
Trzy farmy wiatrowe na Bałtyku znajdują się u północnych wybrzeży Polski, na Morzu Bałtyckim. Oczekuje się, że Bałtyk I będzie online w 2026 roku; Kolejne projekty mają zostać oddane do użytku w 2027 roku. Dzięki uprzejmości: Polenergia

– Wraz z rozwojem 1,44 GW Equinor i Polenergia zasygnalizowały pełne zaangażowanie w polski rynek morskiej energetyki wiatrowej i cały kraj – powiedział Paul Przybylski, dyrektor zarządzający Siemens Gamesa Poland. „Siemens Gamesa cieszy się, że może wnieść swoją wiedzę, niezawodność i technologię, aby tak się stało. Mamy już wielu polskich dostawców w naszym łańcuchu dostaw i jesteśmy zachęceni możliwościami, które wydają się pojawiać, gdy branża rozwija się lokalnie. „

Polscy urzędnicy szybko przystąpili do zwiększania mocy wytwórczych w energetyce wiatrowej po tym, jak krajowy Urząd Regulacji Energetyki wydał pozwolenie dla firm na budowę elektrowni wiatrowych. Projekt Bałtyk I o mocy 1,56 gigawatów ma zostać oddany do użytku w 2026 roku.

Prezes Equinor, Ingunn Svegården, powiedział w zeszłym roku o zainteresowaniu jego kraju polską energetyką wiatrową na morzu: „Morze Bałtyckie będzie ważnym zasobem morskiej energii wiatrowej, a my jesteśmy dopiero na wczesnym etapie realizacji jego pełnego potencjału”.

Pål Eitrheim, inny dyrektor wykonawczy Equinor, powiedział o projektach Bałtyk II i Bałtyk III: „Pełny rozwój obu projektów stworzy na Bałtyku hub wiatrowy. Stworzy działalność przemysłową i miejsca pracy wspierające polską gospodarkę. zapewni polskim domom i firmom tanią energię elektryczną ze źródeł odnawialnych”.

Daryl Proctor POWER Starszy redaktor naczelny (Umieść tweeta).

READ  Polska zabiega o izraelski hi-tech obietnicą rynku UE