Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sejm RP głosuje za kontrowersyjną ustawą medialną

Sejm RP głosuje za kontrowersyjną ustawą medialną

Polski parlament przegłosował projekt ustawy, która zmusiłaby Discovery Inc., amerykańskiego właściciela największej prywatnej sieci telewizyjnej w Polsce, do sprzedaży swoich polskich aktywów.

Ustawa, jeśli zostanie zatwierdzona przez polskiego prezydenta, jest powszechnie postrzegana jako cios w wolność mediów w Polsce.

Projekt ustawy uniemożliwiłby właścicielom spoza Europy posiadanie kontrolnych udziałów w polskich spółkach medialnych.

W praktyce dotyczy to tylko TVN, w tym TVN24, gdzie wszystkie serwisy informacyjne krytykują nacjonalistyczny rząd prawicowy i demaskują wykroczenia polskich władz.

W dniu dramatu politycznego niższa izba parlamentu ostatecznie przegłosowała w środę 228 do 216 za zatwierdzeniem ustawy. Projekt trafia teraz do Senatu.

Posunięcie zostało skrytykowane przez senatorów USA, Departament Stanu i Unię Europejską, które starały się ukryć niezależne media.

Koalicja rządząca rozpadła się przed głosowaniem po tym, jak premier Mathews Moravic zwolnił swojego zastępcę Jarosława Kowina, lidera partii Accord i rosnący głos w kierownictwie prawnym i sądowniczym.

Środowe głosowanie zostało opóźnione po tym, jak opozycja wygrała uchwałę o odroczeniu sesji parlamentu do przyszłego miesiąca.

Później wniosek został odwołany przez marszałka, ponieważ popełniła błąd, ogłaszając go, prowokując oburzenie opozycji, oskarżając partię rządzącą o naruszenie protokołu sejmowego.

Tymczasem odejście pro-biznesowego wicepremiera Coina podnosi rangę skrajnie prawicowych prawodawców, którzy kwestionują kwalifikowalność członków UE.

Pozostały udziałowiec w prawie i sprawiedliwości w koalicji, niewielka grupa twardogłowego sędziego Zbigniewa Ziobry, który chciał, aby Polska zakazała w zeszłym roku unijnego pakietu odzyskiwania wirusów i przedstawiła tytuł kraju opuszczającego blok 27 państw.

Odroczenie

Wcześniejsze głosowanie w sprawie odroczenia izby niższej wywołało pytania o stabilność rządu i przyszłość ustawy.

„Rząd mniejszościowy już się rozpoczął” – powiedział Kristof Kokowski z lewicowej opozycji. „Ten Parlament nie jest już tym, czym był”.

Lider Porozumienia, pan Goin, powiedział w środę RMF FM, prywatnej stacji radiowej, że każdy ustawodawca Porozumienia otrzymał „bardzo atrakcyjną politycznie” propozycję pozostania w koalicji rządzącej, w tym na stanowiskach ministerialnych, w Zjednoczonej Partii Politycznej.

„Ponad wszystkimi cechami polityków Accord, jest to dzień, który będzie testem charakteru” – powiedział.

Accord powiedział wcześniej, że sprzeciwia się ustawie o reformie mediów w jej obecnej formie.

Rzeczniczka kontraktu Magdalena Sroka powiedziała Reuterowi, że pięciu z dziesięciu ustawodawców kontraktowych, którzy byli posłami PiS, głosowało za odroczeniem.

Rzecznik rządu nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz. – Reuters / Bloomberg / AB