- Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że stara mapa dowodzi, że Ukraina nie jest prawdziwym krajem.
- Ale dokument faktycznie pokazuje obszar pod Kijowem zwany „Ukrainą”.
- Putin przytoczył swoje bardzo krytykowane przekonanie, że Ukraina nie jest prawdziwym krajem, aby usprawiedliwić rosyjską inwazję.
Prezydent Rosji Władimir Putin przytoczył we wtorek XVII-wieczną mapę Europy, aby poprzeć swoją zniekształconą tezę, że Ukraina nie jest prawdziwym krajem.
Ale nawet przy warunkach tezy Putina pojawił się problem: dokument wyraźnie odnosi się do części terytorium jako „Ukraina”.
Podczas spotkania z prezesem rosyjskiego Trybunału Konstytucyjnego Walerym Zorkinem obaj zastanawiali się nad mapą sporządzoną przez XVII-wiecznego kartografa dla króla Francji Ludwika XIV.
Kreml opublikował wideo ze spotkania, na którym Putin i Zurkin trzymają mapę jako dowód, że naród ukraiński jest historyczną fikcją.
Mapa, którą zbadał Putin, wydaje się być kopią mapy sporządzonej przez francuskiego kartografa Huberta Gilota w 1674 r., która przedstawia części Europy Wschodniej i Azji z zaznaczonymi miastami i terytoriami.
To zrzut ekranu z wideo Kremla, a poniżej wyraźniejsza wersja mapy z Biblioteki Narodowej Francji.
Putin wykorzystał mapę, aby poprzeć jeden ze swoich głównych argumentów przemawiających za niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę – że nie jest to prawdziwy kraj i dlatego powinien zostać włączony do Rosji.
Putin powiedział: „Rząd sowiecki stworzył Sowiecką Ukrainę. Wszyscy o tym wiedzą. Do tego czasu w historii ludzkości nie było Ukrainy”.
Rzeczywiście, mapa wyraźnie pokazuje Ukrainę. Poniżej znajduje się powiększona wersja sekcji zaznaczonej na czerwono powyżej.
Tekst tłumaczy się jako „Ukraina lub Kraj Kozaków” i znajduje się nad rzeką Dniepr, która przepływa przez dzisiejszą Ukrainę. Stolica Kijów, zapisana na mapie jako Kyo na mapie, jest również widoczna w pobliżu.
W tamtym czasie to, co miało stać się Rosją, było znane w niektórych częściach Europy jako Wielkie Księstwo Moskiewskie, podczas gdy polska szlachta rządziła dużymi obszarami dzisiejszej Ukrainy.
W pracy opublikowanej przed inwazją w 2022 rPutin twierdził, że Ukraińcy i Rosjanie byli „jednym narodem” podzielonym przez spiskujących cudzoziemców, i postrzegał swoją inwazję jako sposób na ich ponowne zjednoczenie.
Historyk Bjorn Alexander Dupin pisze dla London School of EconomicsMówił, że w XVII wieku, kiedy kreślono mapę, Ukraina miała inną kulturę i język niż Rosja, a plemiona kozackie demonstrowały swoją niezależność od władców polskich i Moskwy.
W 1790 r. znaczna część dzisiejszej Ukrainy została wchłonięta przez Imperium Rosyjskie. Ukraina na krótko uzyskała niepodległość po rewolucji rosyjskiej w 1917 roku, ale wkrótce została wchłonięta przez Związek Radziecki.
Dopiero po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku Ukraina ponownie stała się niepodległym państwem, co było wówczas akceptowane przez Rosję.
Ale „ukraiński tym samym Podmioty polityczne walczące o swoją autonomię lub niezależność istniały dużo wcześniej” – pisze Dubin.
Obejrzyj teraz: Popularne filmy Insider Inc.
pobierać…
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex