Polski rząd szacuje, że rok po inwazji Rosji na pełną skalę w kraju pozostaje 1,3-1,4 mln ukraińskich uchodźców.
Po rozpoczęciu przez Kreml ofensywy, której pierwsza rocznica przypada jutro, Polska stała się głównym celem ucieczki przed konfliktem, a jej granice przekraczają miliony. Niektórzy przenieśli się następnie do innych krajów, innym udało się później wrócić na Ukrainę, ale wielu zostało.
Dziś szacujemy, że jest to około 1,3-1,4 miliona [Ukrainian refugees] — powiedział dziś w Radiu Polskim wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Zaffernacker.
W fotoreportażu przyglądamy się życiu trzech z około miliona ukraińskich uchodźców, którzy pozostają w Polsce rok po rosyjskiej inwazji: Ludmiła, matka; Vlad jest żołnierzem po amputacji. i Victoria, licealistka https://t.co/kdOpEgt2LB
– Notatki z Polski 🇵🇱 (notatki z Polski) 21 lutego 2023 r
Zaznaczył, że łącznie 1,5 miliona ukraińskich uchodźców otrzymało polski numer PESEL, który umożliwia im dostęp do usług publicznych i świadczeń socjalnych.
Zavernaker dodał, że rząd szacuje, że od czasu inwazji polskie rodziny gościły w swoich domach 1,6 mln ukraińskich uchodźców.
– To projekt na skalę niewyobrażalną na skalę światową – powiedział wiceminister. „Polacy otworzyli swoje serca, pokazując światu znaczenie solidarności”.
Około 77 proc. Polaków brało udział w pomaganiu uchodźcom z Ukrainy i wydało na ten cel z kieszeni ok. 2 mld euro – wynika z nowego badania przeprowadzonego przez @ćwierkać został znaleziony https://t.co/xWu8JWNMui
– Notatki z Polski 🇵🇱 (notatki z Polski) 28 lipca 2022 r
Kilka tygodni po wybuchu wojny parlament uchwalił ustawę o przyznawaniu dotacji rodzinom i organizacjom przyjmującym uchodźców. Otrzymywali 40 zł dziennie za każdą gościoną osobę. Dotacje zostały później uchylone.
Szafernaker zauważył też, że ukraińscy uchodźcy w większości dobrze wpasowują się w polskie społeczeństwo. „To są ludzie, którzy dzisiaj, czyli 80 proc. dorosłych, znaleźli pracę w Polsce” – powiedział Radiu Polskiemu. „To są dzieci, które chodzą do polskich szkół”.
Według danych Ministerstwa Pracy i Rodziny, wprowadzone w ubiegłym roku uproszczone rozwiązanie mające na celu ułatwienie ukraińskim uchodźcom dostępu do rynku pracy zostało wykorzystane ponad 900 tys. razy. Z danych rządowych wynika, że do polskich szkół i przedszkoli uczęszcza około 190 tysięcy ukraińskich dzieci-uchodźców.
System wprowadzony w zeszłym roku, aby ułatwić ukraińskim uchodźcom dostęp do polskiego rynku pracy, został wykorzystany ponad 900 tys. razy.
Minister z zadowoleniem przyjął rosnącą siłę roboczą Ukrainy, która „uzupełnia nasz rynek pracy” i „płaci podatki tutaj, w Polsce”. https://t.co/cQC9LbJTT1
– Notatki z Polski 🇵🇱 (notatki z Polski) 13 lutego 2023 r
Zapytany o bilans kosztów związanych z uchodźcami w Polsce, Szefernaker powiedział, że będzie on trudny do oszacowania, biorąc pod uwagę, że chociaż państwo zapewnia wsparcie, Ukraińcy również wnoszą wkład w polską gospodarkę.
„Są to rodziny ukraińskie, które pracują dziś w dużej mierze na polski PKB, płacą podatki w Polsce i pracują legalnie w Polsce. Bardzo trudno byłoby więc stworzyć taki bilans, który pokazywałby faktycznie poniesione dzisiaj koszty” – powiedział.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju szacuje, że Polska wydała w 2022 r. 8,36 mld euro na wsparcie uchodźców z Ukrainy, co jest najwyższą wartością wśród państw członkowskich tej grupy.
Polska wyda w tym roku 8,4 mld euro na wsparcie uchodźców z Ukrainy, co jest najwyższą kwotą spośród wszystkich OECD krajów, znajduje nowy raport.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zauważa, że Polacy „okazali bezprecedensową solidarność” z uchodźcami https://t.co/3yKJWZHIsr
– Notatki z Polski 🇵🇱 (notatki z Polski) 14 października 2022 r
Główne źródło obrazu: Europejska Unia Ochrony Ludności i Humanitarnej / Flickr (pod Aktualizacja CC BY-NC-ND 2.0.0)
Alicia Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej współpracował z Reutersem.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex