Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska zamienia węgiel na gaz ziemny, jądrowy i odnawialny

Polska zamienia węgiel na gaz ziemny, jądrowy i odnawialny

Polska zamienia węgiel na gaz ziemny, jądrowy i odnawialnyPiotr Nymski, rządowy organ publiczny ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Polski, powiedział w zeszłym tygodniu, że Polska stoi przed „bardzo trudnym sezonem”.

Przemawiając 13 września na VI Konferencji Naukowej „Poszanowanie energii – filary i perspektywa rozwoju” na Politechnice Rzeszowskiej, Nimesky zauważył: „Odchodzimy od węgla. To decyzja polityczna i administracyjna. coś zmienić.” Dodał: „Z punktu widzenia, który możemy rozważyć przy podejmowaniu decyzji, będzie to gaz, to będzie jądrowe, to będą źródła odnawialne”.

Nimesky podkreślił, że równowaga między tymi technologiami i różnica między nimi jest równie ważna. Innymi słowy, różnica w technologiach jest tak samo ważna jak różnica w kierunkach dystrybucji energii.

Powiedział, że Polska może zdywersyfikować swoje dostawy gazu ziemnego do 2022 r. dzięki otwarciu gazociągu bałtyckiego, który sprowadza gaz z Norwegii. Do końca przyszłego roku, za 12-13 miesięcy, będziemy mieć sytuację, w której zapewnione będą bezpieczne dostawy gazu do Polski. Będą gwarantowane przez długi czas. Pod względem kierunku i rozmiaru. ”

Ale powinien budować elektrownie z nowym gazem zamiast elektrowni węglowych, powiedział. Odnosząc się do dostaw gazu z Rosji powiedział, że może to być narzędzie polityczne. „To element bezpieczeństwa. Chcemy tego uniknąć, co oznacza, że ​​musimy pracować, aby być samowystarczalnymi w produkcji energii”. Powiedział reporterowi, że ma nadzieję, że gazociąg bałtycki będzie w pełni operacyjny do 1 października 2022 r. „Nie przedłużymy umowy z rosyjskim Gospromem.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Narodowe Centrum Badań Atomowych zostały zaprezentowane podczas seminarium „Transformacja Energetyki Jądrowej”. Pokazały one, że energia jądrowa może zapewnić oszczędność energii przy niższych kosztach w porównaniu z energią wiatrową lub słoneczną.