Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska rozpoczyna proces uzyskiwania zezwoleń na import południowokoreańskich reaktorów jądrowych

Polska rozpoczyna proces uzyskiwania zezwoleń na import południowokoreańskich reaktorów jądrowych

Elektrownia jądrowa obsługiwana przez Korea Hydro i Nuclear Power w Korei Południowej (dzięki uprzejmości KHNP)

US Westinghouse Electric Corporation i Korea Hydro & Nuclear Power Co. (KHNP) Polska rozpoczęła proces uzyskiwania zgody na budowę elektrowni jądrowej wyposażonej w południowokoreańskie reaktory, pomimo sporu wokół eksportu reaktorów jądrowych z Azji. .

Jako PGE PAK Energia Jądrowa SA (PPEJ). 17 złożyło wniosek do Ministra Klimatu i Środowiska. Podjęto decyzję polityczną o budowie elektrowni jądrowej składającej się z co najmniej dwóch reaktorów APR-1400 dostarczonych przez Koreę Południową. spółek w centralnej Polsce – podają media takie jak World Nuclear News.

PPEJ jest spółką celową o charakterze 50-50, założoną przez polską państwową spółkę energetyczną Polską Grupę Energetyczną (PGE) i prywatną spółkę Zespol Elektrowni Patnów-Adamov-Konin (ZE PAK). Podpisano wstępną umowę na budowę elektrowni jądrowej z KHNP w październiku 2022 r.

Decyzja polityczna została podjęta jako pierwszy krok rządu pozwalający na budowę elektrowni jądrowej. Tylko zatwierdzone firmy mogą ubiegać się o dodatkowe zezwolenie na inne procesy, takie jak wybór lokalizacji i budowa.

Celem PPEJ jest uzyskanie zgody ministerstwa środowiska w ciągu 90 dni i kontynuacja procesu komercyjnej eksploatacji elektrowni jądrowej od 2035 roku.

KNHP rozwiąże spór z Westinghouse

KNHP nie rozpoczęła jeszcze podstawowych prac, takich jak studium wykonalności elektrowni jądrowej, odkąd spółka zależna będąca w całości własnością Korea Electric Power Corporation (KEPCO) podpisała protokół ustaleń z PGE i ZE PAK.

Spór pomiędzy KHNP a Westinghouse zaowocował złożeniem w zeszłym roku skargi przeciwko południowokoreańskiemu operatorowi elektrowni jądrowej i wodnej oraz jego spółce dominującej do amerykańskiego sądu w sprawie zablokowania eksportu reaktorów jądrowych do Polski.

Polska tak bardzo zaangażowała się w import południowokoreańskich reaktorów, że pomimo tej kwestii rząd wszczął postępowanie administracyjne, twierdzą eksperci nuklearni z tego azjatyckiego kraju.

„Początkiem polskiego procesu jest presja na Westinghouse, aby szybko zakończył mediację z KHNP i współpracował przy budowie elektrowni jądrowej” – powiedział Jeong Yong Hoon, profesor inżynierii jądrowej w Koreańskim Instytucie Zaawansowanej Nauki i Technologii. Westinghouse został wybrany do realizacji pierwszego w kraju projektu elektrowni jądrowej.

KHNP i Westinghouse skierowały spór do południowokoreańskiego arbitrażu po niepowodzeniu negocjacji w sprawie pozasądowego rozstrzygnięcia sporu.

Źródła branżowe w Seulu podały, że zakończą wojnę, płacąc Westinghouse opłaty za doradztwo techniczne KHNP.

Napisz do Sul-Gi Lee pod adresem [email protected]

Jongwoo Cheon zredagował ten artykuł.