Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska odrzuca orzeczenie FIFA, że Rosja może grać w eliminacjach mistrzostw świata jako RFU

Polska odrzuca orzeczenie FIFA, że Rosja może grać w eliminacjach mistrzostw świata jako RFU




Rob Harris, Associated Press

Opublikowano niedziela, 27 lutego 2022 o 15:48 EST



Ostatnia aktualizacja w niedzielę, 27 lutego 2022 o 15:48 czasu EST

Londyn (AFP) – FIFA wycofała się z natychmiastowego usunięcia Rosji z niedzielnych kwalifikacji do mistrzostw świata, ale powiedziała, że ​​nadal jest to opcja, decydując zamiast tego, że drużyna może grać na neutralnych obiektach, używając akronimu „RFU” dla krajowego związku piłkarskiego.

Polska natychmiast odrzuciła ugodę, która według niej nadal odmawia zmierzenia się z Rosją w półfinale mundialu zaplanowanym na 24 marca.

„Dzisiejsza decyzja FIFA jest całkowicie nie do przyjęcia” – napisał na Twitterze prezes PZPN Cesare Kuleza. „Nie jesteśmy zainteresowani udziałem w tej grze o wygląd. Nasza pozycja pozostaje nienaruszona: polska reprezentacja nie zagra z Rosją, niezależnie od nazwy drużyny.”

Jednomyślne postanowienie biura FIFA, w skład którego wchodzi sześciu szefów regionalnych federacji piłkarskich, stanowiło również, że rosyjska flaga i hymn narodowy nie mogą być kojarzone z drużyną, która używałaby akronimu Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej.

„FIFA będzie kontynuować dialog z MKOl, UEFA i innymi organizacjami sportowymi w celu ustalenia wszelkich dodatkowych środków lub sankcji” – powiedziała FIFA w oświadczeniu, w tym możliwe wykluczenie z rozgrywek, które zostanie zastosowane w najbliższej przyszłości, jeśli to nastąpi. Szybko się nie poprawia”.

W decyzji przyjęto orzeczenie Sądu Arbitrażowego ds. Sportu sprzed inwazji na Ukrainę, karzące za ukrywanie przez Rosję śledztwa antydopingowego sponsorowanego przez państwo. Oznaczało to, że Rosjanie będą musieli wystartować w ostatnich Igrzyskach Olimpijskich jako drużyna Republiki Chińskiej. FIFA zawiesiła egzekwowanie zakazu rywalizacji Rosji pod nazwą tego kraju do czasu ewentualnych kwalifikacji do Mistrzostw Świata.

Zwycięzca barażu między Rosją a Polską będzie gościł Szwecję lub Czechy 29 marca, aby zdecydować, kto awansuje do 21 listopada-grudnia. 18. Mistrzostwa Świata w Katarze.

Czechy dołączyły w niedzielę do Polski i Szwecji, deklarując, że odmówią konfrontacji z Rosją.

„Komitet wykonawczy czeskiej federacji, członkowie sztabu i zawodnicy reprezentacji narodowej zgodzili się, że w obecnej sytuacji nie można grać przeciwko rosyjskiej reprezentacji narodowej, nawet na neutralnym boisku” – powiedziała federacja. oświadczenie. „Wszyscy chcemy, aby wojna zakończyła się jak najszybciej”.

FIFA zapowiedziała, że ​​nawiązała współpracę z trzema konfederacjami i pozostanie „w bliskim kontakcie, aby wspólnie szukać odpowiednich i akceptowalnych rozwiązań”.

Oddzielnie FA ogłosiła, że ​​jej drużyny narodowe odmówią zmierzenia się z Rosją w „przewidywalnej przyszłości”. Rosja zakwalifikowała się do Mistrzostw Europy Kobiet, które w czerwcu odbędą się w Anglii.

FA stwierdziła, że ​​decyzja została podjęta „w solidarności z Ukrainą i w szczerym potępieniu okrucieństw popełnianych przez rosyjskie kierownictwo”.

Prezydentem federacji jest Aleksander Dyukow, który jest prezesem spółki zależnej państwowego giganta energetycznego Gazpromu i członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA.

We Francji prezydent FIFA Noel Le Grat powiedział w niedzielę gazecie Le Parisien, że skłania się ku wykluczeniu Rosji z mistrzostw świata.

„Świat sportu, aw szczególności piłka nożna, nie może pozostać neutralny” – powiedział Le Grat, członek Rady Zarządzającej FIFA, który niedawno był bliskim sojusznikiem prezydenta federacji Gianniego Infantino.

Ścisła lektura regulaminu Mistrzostw Świata FIFA naraziłaby polskie, szwedzkie i czeskie federacje na działania dyscyplinarne i konieczność płacenia grzywien i odszkodowań, jeśli Rosja nie zagra.

W 1992 roku FIFA i UEFA usunęły Jugosławię ze swoich rozgrywek po sankcjach ONZ nałożonych po wybuchu wojny na Bałkanach.

W biurze FIFA, na czele którego stoi Infantino, znajduje się prezydent UEFA Aleksander Ceferin.

Europejski Związek Piłki Nożnej w piątek wycofał z Sankt Petersburga finał Ligi Mistrzów 2022 roku i przeniósł go do Paryża, i powiedział, że w swoich rozgrywkach drużyny Rosji i Ukrainy powinny rozgrywać mecze u siebie w krajach neutralnych. UEFA pozwoliła Spartakowi Moskwa na kontynuowanie gry w 1/8 finału Ligi Europejskiej.

Gdy ofensywa ukraińska rozpoczęła się czwartego dnia w niedzielę, prezydent Rosji Władimir Putin tymczasowo stracił swoją najbardziej oficjalną pozycję w światowym sporcie. Międzynarodowa Federacja Judo odniosła się do „konfliktu na Ukrainie” z powodu zawieszenia funkcji honorowego prezydenta Putina.

Prezydent Rosji jest zapalonym judoką i brał udział w sporcie na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

W innym ulubionym sporcie Putina, hokeju na lodzie, łotewski klub Dinamo Riga w niedzielę wycofał się z należącej i obsługiwanej przez Rosję Kontynentalnej Ligi Hokejowej z powodu „kryzysu militarnego i humanitarnego”.