Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i kraje bałtyckie zobowiązały się do dalszego wspierania Ukrainy

Polska i kraje bałtyckie zobowiązały się do dalszego wspierania Ukrainy

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zobowiązały się do dalszego udzielania Ukrainie politycznego, bezpieczeństwa i innych form wsparcia.

Stwierdzono to we wspólnej deklaracji o pogłębieniu współpracy czterech krajów regionu w celu wspólnego odstraszania agresorów i wzmocnienia współpracy gospodarczej, podpisanej we wtorek w Rydze przez ministrów spraw zagranicznych Polski i państw bałtyckich.

„Chcielibyśmy jeszcze raz zwrócić uwagę na znaczenie dalszego udzielania Ukrainie pomocy politycznej, bezpieczeństwa, finansowej i humanitarnej” – czytamy w oświadczeniu.

Ze względu na wspólną przeszłość historyczną państwa mają podobny pogląd na potencjalne zagrożenia i dlatego są zdeterminowane, by wzmacniać bezpieczeństwo oraz chronić niepodległość i integralność terytorialną państw.

Czytaj więcej: Polska NATO rozmawia z partnerami o dostawie myśliwców F-16 na Ukrainę

„Wspólnie opracowaliśmy inicjatywy na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, zapewnienia odstraszania i bezpieczeństwa, wzmocnienia bezpieczeństwa granic i wsparcia Ukrainy, które zostały z powodzeniem wdrożone w różnych formatach i strukturach, w tym UE, NATO i ONZ” – czytamy w deklaracji.

Ministrowie spraw zagranicznych czterech krajów zadeklarowali głębokie przekonanie o potrzebie zacieśniania współpracy na szczeblu politycznym i praktycznym w ramach NATO i Unii Europejskiej w celu podwojenia wysiłków na rzecz wzmocnienia wspólnych strategii odstraszania i odporności oraz wspierania rozwoju gospodarczego. w regionie i nie tylko.

Według raportu w odbudowie Ukrainy i przywróceniu eksportu towarów i usług na Ukrainę chce uczestniczyć około 1700 polskich firm.

ol