Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polacy głosują w wyborach najwyższego szczebla, które zadecydują o tym, czy prawica utrzyma się u władzy

WARSZAWA, Polska – W Polsce rozpoczęło się głosowanie w wyborach o wysoką stawkę, które wytyczą drogę do członkostwa w Unii Europejskiej na wschodniej flance NATO.

Wynik niedzielnych wyborów zadecyduje o tym, czy prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość wygra bezprecedensową trzecią kadencję, czy też zjednoczona opozycja zdoła zgromadzić wystarczające poparcie, aby ją obalić.

Dla wielu Polaków są to najważniejsze wybory od 1989 roku, który oznaczał koniec dziesięcioleci komunizmu. Zdrowie Demokracja krajuKraj, który był kluczowym sojusznikiem Ukrainy, i jego stanowisko prawne w sprawie praw LGBTQ+ i aborcji są zagrożone.

Eksperci polityczni twierdzą, że wybory mogą nie być w pełni uczciwe po ośmioletnich rządach Prawa i Sprawiedliwości, które zniekształciły mechanizmy kontroli i równowagi w celu uzyskania większej kontroli nad instytucjami państwowymi, w tym sądami, mediami publicznymi i procesem wyborczym.

Emerytowana pielęgniarka Barbara Burz, lat 63, która głosowała wcześniej w Warszawie, powiedziała, że ​​głosowała za zmianą rządu, ponieważ chciała lepszej Polski dla swoich dzieci i wnuków – „Polski sprawiedliwej i niepodzielnej”.

Uprawnionych do głosowania jest 29 milionów Polaków, którzy ukończyli 18. rok życia.

Wybierają 460 członków do izby niższej lub Sejmu i 100 do Senatu na czteroletnią kadencję.

Referenda dotyczące migracji, wieku emerytalnego i innych kwestii odbywają się jednocześnie. Partie opozycyjne sprzeciwiają się referendum, postrzegając je jako sposób na mobilizację wyborców na partię rządzącą w zaciętym i nieprzewidywalnym wyścigu. Niektórzy wzywali wyborców do bojkotu referendum.

W jednej z lokali wyborczych ludzie odmawiali głosowania w referendum i oddawali tylko dwa głosy w wyznaczonych skrzynkach. Dostali trzy, po jednym dla Sejmu, jeden dla Senatu i jeden dla referendum.

W niedzielę w godzinach od 7:00 do 21:00 (05:00-19:00 GMT) w całej Polsce będzie otwartych ponad 31 000 lokali wyborczych. Za granicą będzie działać ponad 400 lokali wyborczych.

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez globalną firmę badawczą Ipsos zostaną ogłoszone w państwowym nadawcy TVP oraz kanałach komercyjnych TVN i Polsat po zakończeniu głosowania o godzinie 21:00 (19:00 GMT). Margines błędu wynosi plus minus 2 punkty procentowe.

Do zwycięstwa w parlamencie poszczególne partie potrzebują co najmniej 5% głosów, natomiast koalicje – co najmniej 8%.